László Márton, Gidó Attila, Bárdi Nándor, Stefano Bottoni és Boér Hunor
Négy kisebbségtörténeti könyvet mutattak be szerdán este Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeum Bartók TerméÂben nagyszámú közönség elÅ‘tt. A köteteket Bárdi Nándor történész és a házigazda Boér Hunor, a múzeum könyvtárosa méltatta. Utóbbi a mai autonómiatörekvésekkel párhuzamot vonva felemlÃtette: a történelem folyamán Székelyföld területi egységként kétszer létezett, elÅ‘ször az 1849-es szabadságharc vérbe fojtását követÅ‘en vezettek be itt területi katonai adminisztrációt, másodszor meg a sztálinizmus idején, a Magyar Autonóm Tartományban.
A Bárdi Nándor, Fedinec Csilla és Szarka László által szerkesztett, huszonkilenc szerzÅ‘ tanulmányaiból álló, Kisebbségi magyar közösségek a 20. században cÃmű kötetet Bárdi úgy jellemezte: praktikus összefoglalása a jelenlegi kutatásoknak. Mint közölte, azért jelent meg csak most a könyv, mert a történészek most tartanak ott, hogy az 1989 utáni folyamatokra reagálni tudjanak. A könyv együtt tárgyalja Magyarország, valamint az elszakadt magyar közösségek történetét közép-európai összefüggéseiben, korszakonként. Szokás kérdezni, hogy mi a könyv üzenete — mondta Bárdi Nándor, hozzátéve, ennek nincs üzenete, hatástörténetrÅ‘l van szó, melyhez mindenki hozzáteheti a magáét. Szakmai logikával arra mutat rá, hogyan lehet a kisebbségi társadalmat szolgálni — mondotta. A könyv elsÅ‘sorban a határon túli középiskolai tanároknak és egyetemi hallgatóknak, a jövÅ‘ értelmiségének szól. Bárdi hangsúlyozta, nem mai beidegzÅ‘déseknek megfelelÅ‘ kötetrÅ‘l van szó, szemléletmódja nem szenvedéstörténeti, nem interetnikai konfliktusok köré épült, és nem közösségépÃtÅ‘ jellegű, hanem — hangsúlyozta ismételten — hatástanulmány.
Gidó Attila bemutatta az általa szerkesztett, Úton. Erdélyi zsidó társadalom- és nemzetépÃtési kÃsérletek (1918—1940) cÃmű munkát, mely tulajdonképpen magyarázó elÅ‘szóval ellátott dokumentumgyűjtemény. A könyv ismerteti a zsidó intézményesülést a két világháború közötti idÅ‘szakban. MÃg 1918-ban az erdélyi zsidóság 70—80 százaléka magyar identitású volt, 1940-re a közösségnek több mint fele már eltávolodott a magyarságtól.
Máthé János Magyarhermány kronológiája (1944—1964) cÃmű munkáját László Márton levéltáros adta közre. A szerkesztÅ‘ elmondta, a kötet négy részbÅ‘l áll. Az elsÅ‘ a szerzÅ‘t ismerteti, a második maga a munka, a harmadikban Máthé János megfigyelési dossziéját dolgozta fel, a negyedikben dokumentumokat közöl. László mesélt azokról a módszerekrÅ‘l, ahogyan a volt szekuritáté megfigyelte, megpróbálta megféÂlemlÃteni a magyarhermányi helytörténészt.
Sztálin a székelyeknél. A Magyar Autonóm Tartomány története (1952—1960) cÃmű könyvét a szerzÅ‘, Stefano Bottoni olasz történész mutatta be. Elmondta, a MAT olyasvalami volt, mint egy kulturális üvegház, amelyben a művelÅ‘dési intézmények nagy szerepet játszottak a magyar identitás megÅ‘rzésében. Ez nem kivÃvott autonómia volt, hanem sztálini ajándék, mely az akkori szovjet nemzetpolitikán alapult. S ha már ez a keret megszületett, a magyar vezetÅ‘k aktÃvan részt vettek a közélet alakÃtásában, otthonossá akarták tenni a román kommunista rendszert a MAT-on belül. Aztán Bukarest megelégelte a nézete szerint igen magas magyar kulturális szintet, számára veszélyesnek érezte azt, s következtek a megszorÃtások, iskolák összevonása, a BabeÅŸ és Bolyai egyetemek egyesÃtése. Ezután az iparosÃtás és ezáltal a nemzetiségi összetétel megváltoztatása.