Alkotmánysértő volt az ombudsman leváltása

2021. június 30., szerda, Belföld

Megsértette az alaptörvényt a parlament határozata, amellyel mandátumának lejárta előtt felmentette tisztségéből Renate Weber ombudsmant – állapította meg tegnap az alkotmánybíróság.

A kormánytöbbség korábban úgy értékelte, hogy a Nép Ügyvédjének nevezett hivatal vezetőjeként Weber félreértelmezte hatáskörét, törvény- és alkotmánysértéseket követett el, s a gyermekek jogainak védelme, a rendszerszintű helyhatósági korrupció leleplezése helyett a járványügyi intézkedések hátráltatásával igyekezett médiafigyelmet szerezni. A kormánypártok ezért június 16-án megszavazták Weber leváltását, és azt tervezték, hogy az RMDSZ jelöltjét, Fábián Gyula kolozsvári egyetemi oktatót választják meg a helyére. A jelölt kinevezését múlt héten kedvezően véleményezte a parlament két házának egyesített jogi bizottsága, megválasztásával pedig a koalíció már csak az alkotmánybíróság döntésére várt.

Az alkotmánybíróság azonban a szociáldemokraták (SZDP) óvásának helyt adva, egyhangúlag hozott döntésével megsemmisítette a parlament határozatát, és ezzel visszahelyezi tisztségébe az alapjogi biztost. Médiaértesülések szerint a testület ismét a törvények betartásáról szóló alkotmányos előírásra hivatkozva érvénytelenítette a parlament határozatát, miként tette azt korábban, amikor a közszolgálati média ideiglenes vezetőinek kinevezését semmisítette meg.

Az alkotmánybíróság döntése várhatóan csak később lép hatályba, amikor a részletes indoklással együtt közzéteszik a Hivatalos Közlönyben, így a 2019-ben öt évre megválasztott Webernek még várnia kell, amíg visszatérhet a hivatal élére.

Az SZDP az Európai Bizottságnál és a Velencei Bizottságnál is bepanaszolta a kormányt, amiért „a jogállamiságot megsértve, önkényesen” leváltotta az ombudsmant és a közszolgálati média vezetőit. Az SZDP panasza nyomán múlt héten a Velencei Bizottság – az Európa Tanács alkotmányjogi szakértőkből álló konzultatív testülete – levélben kért magyarázatot a román parlament házelnökeitől az ombudsman menesztéséről. Weber egyébként hétfőn a közigazgatási bíróságon is beperelte a parlamentet, amiért szerinte megalapozatlanul és ügyvivő kijelölése nélkül hozott határozatot a leváltásáról.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint feljut-e a mostani idényben a SuperLigába a Sepsi OSK?









eredmények
szavazatok száma 753
szavazógép
2021-06-30: Belföld - :

Oltásért szabadnap

Szabadnap jár a munkavállalóknak, diákoknak, egyetemi hallgatóknak és hivatásos katonáknak, ha beoltatják magukat koronavírus ellen – az erről szóló törvényjavaslatot tegnap nagy többséggel szavazta meg a képviselőház.
2021-06-30: Belföld - :

Hírsaláta

DUPLÁN VETTÉK FEL A FIZETÉST. Feljelentést tett négy munkatársa ellen a Maros megye Uzdiszentpéter polgármestere, aki az adóhatóságtól tudta meg, hogy a községházában vannak olyan alkalmazottak, akik duplán veszik fel a fizetésüket minden hónapban.