Ha emelik a fizetéseket, ötödére csökkentik a beruházásokat és az eszközvásárlást. Ilyen feltételt szab a szaktárca új vezetője az iskoláknak, és arra szólítja fel a pénzügyi egységek vezetőit, hogy önszántukból mondjanak le a fejlesztésről, egyébként nem lesz béremelés. Anton Anton körlevélben tájékoztatta az iskolaigazgatókat: a szóban forgó tőkekiadásokra szánt 5,3 millió lej egymillió lej alá csökken, mert a többit átirányítják a fizetések emelésére, tehát mindenki húzza meg a nadrágszíjat, egyébként nincs többletjavadalmazás.
A fenyegetés egyaránt szól a közoktatásban és a felsőfokú oktatásban anyagi felelősséget vállaló vezetőknek, mi több, a tanfelügyelőségek a beruházások egy részét kezelő önkormányzatokhoz is eljuttatták a zsaroló átiratot, ráadásul a vagy fizetés, vagy fejlesztés döntőbíráskodást kiterjesztették a szülőkre is, iskolai választmányok elé viszik a kérdést, hadd szidják a pedagógusokat, lám, ha több pénzt követelnek, gyermekeiken csattan az ostor, mert nélkülözni fognak.
Ennél aljasabb stratégiát aligha választhatott volna októberi beiktatásakor a megkezdett programok és beruházások maradéktalan folytatását ígérő miniszter arra, hogy egymásnak ugrassza a gyermekeiknek jó oktatási feltételeket óhajtókat és a magasabb bérekért harcoló pedagógusokat. Reméljük, iskoláink igazgatói, önkormányzati vezetőink és más, a témában érintett döntéshozók, valamint a szakszervezetek nem dőlnek be a riogatásnak, és nem válaszolnak Anton Anton levelére a korábban jóváhagyott fejlesztési összegekről történő lemondással. Ha van még józan megfontolás ebben a kampányhajszában, bársonyszékekre pályázó jelöltjeinktől is elvárjuk, hogy eltántorítsák a kormányt ettől az eszement zsarolástól.