DRÁGA KÉPVISELŐK, SZENÁTOROK. Mindig is hihetetlennek tetszett, hogy igen tisztelt honatyáink csak annyit keresnének, amennyit jövedelembevallásukban olvashatunk. A közintézmények tevékenységét vizsgáló intézet legújabb felmérése szerint egy képviselő vagy szenátor hétezer euróba, azaz 24 237 lejbe kerül, a képviselői, illetve szenátori illetékén kívül ugyanis még szép pénzeket akaszt le irodaműködtetésre, üléspénzt kap, elszámolják a telefonhasználatot, külföldi útjait, ha vidéken lakik, szállodát fizetnek neki, vagy 700 eurós lakást bérelhet. (Ezzel vissza is élnek a román honatyák, tíz olyan személyt tart számon a sajtó, akinek háza, lakása van a fővárosban, mégis zsebre vágja az említett pénzösszeget.) A tanulmány szerint nyugat-európai kollégáikkal összehasonlítva nem keresnek sokat, csak munkájuk minősége hagy kívánnivalót. (Cotidianul)
TERJED A VÁLSÁG. A târgoviştei acélolvasztó üzem november 10-ig marad zárva, a resicabányai vállalat pedig a hónap közepétől küldi kényszerszabadságra az alkalmazottakat. Ez idő alatt a munkások a fizetésüknek csak háromnegyedét kapják. Nemrég a galaci acélüzem is nagymértékben csökkentette a termelést, mert kisebb a kereslet, visszaestek a megrendelések az építőiparban és az autógyártásban. (Erdély FM)
TANÚ A MINISZTERELNÖK ÉS MÁSOK. Egy órán keresztül kellett beszélnie Călin Popescu Tăriceanu miniszterelnöknek a szervezett bűnözést kivizsgáló ügyésznek azzal a rendelettel kapcsolatosan, amely előírja, hogy a Petrom vállalat részvényeinek nyolc százalékát az alkalmazottaknak kell eladni. Korábban Codruţ Şereş konzervatív párti szenátor szeptember 30-án jelent meg az ügyészek előtt, akik tudomására hozták a Petrom-dossziéban ellene emelt vádakat. Az ügyet kivizsgálók szerint a volt gazdasági miniszter egy kémcsoport szorgalmazására törvényellenes módon több, a Petrom részvényeinek eladásáról szóló kormányrendeleti tervet is támogatott. Az ügyben tanúként Bogdan Olteanut, Markó Bélát, Adriean Videanut és Vasile Blagát hallgatták ki.
NŐ A HASZON, NEM CSÖKKEN A SZÁMLA. Az év első kilenc hónapjában a Petrom tiszta jövedelme öt százalékkal csökkent, de így is magasabb volt anyavállalata, az osztrák OMV nettó hasznánál, és elérte a 172 millió eurót. Az év utolsó negyedében sincs okuk panaszra, szép hasznot zsebelhetnek be. A Romgaz sem panaszkodhat, tiszta jövedelme 77,6 százalékkal volt nagyobb, mint egy évvel korábban: 442 millió lej. Míg a benzin ára valamelyest csökkenget, a földgázról nem mondhatjuk el ugyanezt, szakemberek szerint jó esetben a következő év harmadik és negyedik negyedében lesz érezhető idehaza is a gáz világpiaci árának csökkenése. (Cotidianul)