December 2-án ismerteti indÃtványát az Európai Unió BÃrósága azt követÅ‘en, hogy két napon át tárgyalták azt a keresetet, amelyet Magyarország és Lengyelország nyújtott be, amiért az Európai Bizottság jogállamisági feltételekhez kötné az EU-tagországoknak járó támogatások kifizetését – közölte az Európai Unió luxembourgi székhelyű bÃrósága kedden.
Magyarország és Lengyelország március közepén nyújtott be keresetet az Európai Unió BÃróságához az uniós költségvetés védelmét szolgáló általános, a jogállamisági feltételrendszerrÅ‘l szóló, az Európai Parlament és a Tanács által elfogadott rendelettel összefüggésben.
Az Európai Bizottság addig nem alkalmazza a feltételrendszert, amÃg annak jogszerűségét az Európai Unió BÃrósága meg nem állapÃtja.
Az Európai Unió tagországainak állam-, illetve kormányfÅ‘it tömörÃtÅ‘ Európai Tanács decemberben erÅ‘sÃtette meg a júliusi EU-csúcstalálkozón elfogadott megállapodást az Európai Unió következÅ‘ hétéves költségvetésérÅ‘l és a koronavÃrus-járvány utáni helyreállÃtási alapról. A rendelethez záradékot csatoltak, amely szerint az uniós pénzek felügyeletét szolgáló jogállamisági mechanizmus csak akkor lesz elindÃtható, ha egy tagállam intézkedései az Európai Unió pénzügyi érdekeit sértik. Ez azt jelenti, hogy a mechanizmust nem lehet politikai célokra használni.
A mechanizmus alkalmazása esetén elsÅ‘ lépésként az Európai Bizottság javasolhatja a feltételrendszerhez kapcsolódó eljárás megindÃtását amennyiben megállapÃtja, hogy egy tagállam jogsértést követ el. Ezt követÅ‘en a tagállamokat tömörÃtÅ‘ Tanácsnak egy hónap, kivételes esetben három hónap áll rendelkezésére, hogy minÅ‘sÃtett többséggel szavazzon a javasolt intézkedésekrÅ‘l. A teljes döntési mechanizmus idÅ‘tartama 7–9 hónap.
Az új jogszabály nemcsak egyedi esetekben, hanem – a szöveg szerint – akkor is alkalmazható lesz, ha az alapvetÅ‘ jogok rendszerszintűen sérülnek, és ennek hatása van az uniós források kezelésére. A jogszabály biztosÃtja, hogy az uniós támogatásokra jogosult vagy azoktól függÅ‘ végsÅ‘ kedvezményezettek hozzájuthassanak a támogatásokhoz az eljárás ideje alatt vagy annak lezárását követÅ‘en is. Az Európai Bizottság arra is jogosÃtványt kapott, hogy az adott tagállamnak járó támogatás soron következÅ‘ részletének csökkentésével igazÃtsa ki a tagállamnak járó kifizetéseket.
Orbán Viktor kormányfÅ‘ és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a feltételrendszer decemberi megerÅ‘sÃtését követÅ‘en tartott brüsszeli sajtótájékoztatójukon azt közölték, élni fognak azzal a jogukkal, hogy a jogállamisági mechanizmusról szóló rendeletet az Európai Unió BÃrósága elé viszik annak megállapÃtására, hogy összefér-e az uniós joggal.