Ötpárti egyeztetés a magyar—szlovák találkozóról

2008. november 18., kedd, Világfigyelő

A Fidesz és a KDNP nyitott a tartalmi változtatásokra a szlovákiai magyarellenes megnyilvánulásokról szóló, általuk benyújtott politikai nyilatkozattervezet ügyében — mondta Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a szombati magyar—szlovák kormányfői találkozó kapcsán tegnap összehívott ötpárti egyeztetés után. Az SZDSZ a szlovák demokratikus erőkkel szorgalmaz szorosabb kapcsolatot, az MDF pedig a konfliktushelyzetek kezelésére alkalmas rendszert építene ki.

Navracsics Tibor újságíróknak elmondta: a miniszterelnök tájékoztatást adott a szlovák miniszterelnökkel lezajlott szombati találkozójáról, majd szót ejtettek a Fidesz és a KDNP által kezdeményezett politikai nyilatkozatról. A Fidesz frakcióvezetője azt mondta, a Fidesz és a KDNP nyitott arra, hogy a nyilatkozattervezet szövegén olyan tartalmi változtatásokat hajtsanak végre, amelyek konszenzusos elfogadást tesznek lehetővé. Németh Zsolt, a külügyi és határon túli magyarok bizottságának fideszes elnöke hangsúlyozta: azért tartja fontosnak a politikai nyilatkozat elfogadását, mert a két miniszterelnök szombati közös nyilatkozatából számos nagyon fontos kérdés, így a Dunaszerdahelyen történtek és a Kárpát-medencei Képviselők Fórumának (KMKF) ügye kimaradt. A KMKF-et elítélő szlovák parlamenti határozat kapcsán kijelentette: ha Szlovákiában jogszabályok és politikai nyilatkozatok születnek, akkor a magyar Országgyűlés is lépéskényszerben van. Németh Zsolt szerint Szlovákiában az utóbbi években kormányzati rangra emelkedett a magyarellenesség. A magyar Országgyűlésnek megálljt kell parancsolnia ennek, együttműködve a kormányfővel, a házelnökkel és az államfővel — tette hozzá. A külügyi bizottság elnöke fontosnak nevezte, hogy a szlovák parlament vonja vissza a KMKF-et elítélő határozatát, és — mint mondta — fontos annak rögzítése is, hogy ha Dunaszerdahellyel kapcsolatban nincs szlovák vizsgálat, akkor Magyarország az ügyet ,,magyarellenes megfélemlítő akcióként" értelmezi. Semjén Zsolt, a KDNP elnöke ismét javasolta az MSZP-nek és Gyurcsány Ferencnek, hívják fel az európai szocialisták figyelmét arra, hogy a szlovák kormányzó pártnak milyen koalíciós partnere van. A KDNP elnöke a nemzeti jelképek használatát korlátozó szlovák rendelkezésről azt mondta, olyan súlyos jogsértésről van szó, amelynek az európai politikában is következménye kell hogy legyen, és ebben az MSZP-nek és Gyurcsány Ferencnek is komoly mozgástere van. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője az ötpárti egyeztetés után azt mondta, javasolta egy olyan rendszer kiépítését, amely az ilyen konfliktushelyzetek kezelésére alkalmas. Hozzátette, hogy először ezt létre kell hozni, majd ezen keresztül megoldani a konkrét problémákat. Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke újságíróknak arról beszélt, hogy Magyarországnak erősítenie kell kapcsolatát a szlovák demokratikus erőkkel. Hozzátette: a magyar szélsőséges mozgalmak határon túli károkozását nem a szabadságjogok csorbításával kell megakadályozni, hanem a két ország rendőrsége közötti együttműködéssel. A liberális pártvezető világos és egyértelmű állásfoglalást, valamint vizsgálatot vár a szlovák kormánytól a dunaszerdahelyi futballmérkőzésen történtekkel kapcsolatban. Hangsúlyozta: a vizsgálat eredményét meg kell ismertetni a magyar közvéleménnyel.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 931
szavazógép
2008-11-18: Közélet - Iochom István:

Az utolsó haralyi kádár

Haraly hagyományos mestersége a kádárság. Valamikor a falu férfi lakóinak kilencven százaléka kádár volt, a tíz százalék pedig kőfaragó, kovács stb. A két világháború között is több mint harminc mester készítette itt a csebret, kádat. Ma már Szőke Tibor a haralyi kádárok utolsó mohikánja.
2008-11-18: Világfigyelő - x:

G20-, EU- és afrikai uniós közös nyilatkozat a pénzügyi válságról

A fejlődő államokat teljes mértékben be kell vonni a nemzetközi pénzügyi rendszer megreformálásába ― ez a fő üzenete annak a hatpontos közös nyilatkozatnak, amelyet a G20-as országok, az EU-tagállamok és az Afrikai Unió képviselői tegnap adtak ki a pénzügyi és gazdasági válságról Strasbourgban.