Az Erdélyi Művészeti Központ (EMŰK) harmadik emeleti kiállítótermében meglepő látvány fogadja a látogatókat: a március végén nyílt Tamás Anna-kiállítás nagy méretű, szemet kápráztató textilművészeti alkotásai izgalmas újdonságként hatnak a fiatalabbakra, az idősebb nemzedék pedig újra megcsodálhatja a több mint harminc éve nem látott munkákat.
Az utóbbi időben szinte elfeledett Tamás Anna (1945–2010) marosvásárhelyi textilművész, díszlet- és jelmeztervező, divattervező a kolozsvári képzőművészeti főiskola elvégzésének évétől, 1970-től kezdve országos szintű sikereket aratott nagy méretű faliszőnyegeivel. Néhány év múlva már a legbefutottabb hazai textilművészek közé tartozott, munkáit rendre beválogatták a romániai művészetet külföldön bemutató reprezentatív tárlatokra is. A faliszőnyegtervezés és -készítés mellett egy másik területen is kiemelkedőt alkotott: 1974–1985 között a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház díszlet- és jelmeztervezője volt, mintegy ötven előadáshoz készített ötletes, sokszor szürrealista hatású terveket, amelyekkel több díjat is nyert. A korabeli sajtó sokat és elismerő hangon írt a vitathatatlan tehetséggel megáldott művészről, akit a kortársai az egyik legszebb és legelegánsabb marosvásárhelyi nőként jellemeztek.
Textilművészeti pályája töretlenül ívelt felfelé, két műteremmel és fizetett szövőnőkkel rendelkezett, anyagi gondjai nem voltak, magánélete pedig kívülről szépnek és beteljesültnek tűnt, 1985-ben mégis sorsfordító és sokak számára meglepő döntésre szánta el magát: egy kiállítás apropóján az Amerikai Egyesült Államokba emigrált – mint utólag elmondta, a fiainak szeretett volna biztos jövőt teremteni, illetve új művészeti kihívásokra vágyott. Az emigrációval viszont teljesen megszakadt a textilművészi tevékenysége, díszlet- és jelmeztervezéssel sem foglalkozott már, hiszen New Yorkban a nulláról kellett újra felépítenie az életét. Kevesen tudják, hogy kitartó munkával híres divatházak (Bill Blass, Burberry, Ralph Lauren) megbecsült divattervezőjévé küzdötte fel magát, ő volt a kézi szövésű és kötött ruhák vezető tervezője. Kései interjúiból egy erős, az újrakezdéstől sem megriadó, keményen dolgozó és sokoldalúan tehetséges nő képe rajzolódik ki, akinek élete legalább annyira izgalmas, mint a textilmunkái.
Tamás Anna faliszőnyegei egy viszonylag jól behatárolható egységet alkotnak, ugyanis 1969–1985 között a művésznő csupán mintegy ötven faliszőnyeget tervezett és vitelezett ki. Ezek közül 34 munkáját sikerült eddig azonosítani és reprodukálni, egy részük nagy méretű, olykor a 4 méter szélességet is meghaladó kompozíció, és csak tizenkilencnek ismerjük a jelenlegi őrzési helyét. Ebben a tekintetben is egyedülálló az Erdélyi Művészeti Központ által rendezett kiállítás, hiszen 11 olyan falikárpitot tár a közönség elé, amelyek több évtizedes távollét után (a művésznő 1985-ben magával vitte őket Amerikába, és nemrégiben tértek haza az országba) premierként először itt, Sepsiszentgyörgyön tárnak a közönség elé. A különleges, antropomorf és organikus formákat ötvöző motívumokat felvonultató és különböző szövéstechnikákat ötvöző munkák között látható a művésznő egyik legkorábbi, díjazott alkotása (Nap felé, 1970), 1971-ben készült egyik főműve, a lenyűgöző hatású Triptichon, illetve az 1970-es évek közepén készült ikonikus kompozíciók némelyike (Ballada, 1974; Termékenység, 1975). Ezek mellé egy-egy monumentális kompozíciót kölcsönként érkezik a Székely Nemzeti Múzeum, illetve a Maros Megyei Múzeum gyűjteményéből. Jelen tárlat megrendezésekor az EMŰK arra törekedett, hogy minél teljesebb képet mutasson Tamás Anna textilművészeti tevékenységéről, amelyet a kiváló mesterségbeli tudás, visszafogott színvilág és izgalmas, absztrakt formákkal közvetített mély mondanivaló és monumentalitás jellemez.
A május 14-ig ingyenesen látogatható kiállítás minden korosztály számára tartogat meglepetést, így keddtől szombatig 10–18 óráig szeretettel várjuk az érdeklődőket, akik részt vehetnek a Szent György Napok keretében, április 26-án 17 órától a kiállítás kurátora által tartott tárlatvezetésen is.
Bordás Beáta