VidékfejlesztésLejárt az ellenőrzési határidő

2022. május 17., kedd, Gazdakör

A megyei vidékfejlesztési hivataltól kaptuk az információt, hogy szakembereik vasárnap estig kaptak határidőt a gazdaságok korszerűsítésének támogatására kiírt, a kiírás második hónapjában letett pályázatok elbírálására.

A 4.1-es, Gazdaságok korszerűsítése című intézkedés keretében nyolc összetevőre lehetett pályázni, összesen 760 millió euró értékben. A pályázatok letevésének utolsó határideje január 25-e volt. Egyes alintézkedések esetében jóval hamarabb elfogyott a pályázati keretösszeg, a letett pályázatok értéke elérte a kiírási keret másfélszeresét, így a vidékfejlesztési ügynökség számítógépes rendszere leállt, és nem engedte további pályázatok feltöltését. Öt alintézkedésnél teljesen elfogyott a pénz, csak a P4.1.3-asnál (állattenyésztő gazdaságok támogatása a termékek előkészítésében és feldolgozásban a gazdaság szintjén), a P4.1.5-ösnél (beruházások támogatása az állattenyésztő gazdaságokban a termelésben, a termékek marketingjében és a termékek előkészítésében a nem hegyvidéki zónában) és a P4.1.8-asnál (beruházások támogatása a zöldségek és a burgonya előkészítésében, feldolgozásában és marketingjében) maradt meg még pályázható pénz, összesen 184 millió euró.

A pályázati tájékoztató szerint a fennmaradó összegek visszaoszthatók azon intézkedésekre, ahol nagy volt a versengés, és nem jut pénz az összes letett, az elbírálás után kifizethetőnek nyilvánított pályázatra. Az újraosztásnál lesz egy fontossági sorrend: elsősorban a fiatal gazdák gépvásárlására adnak majd többletpénzt (4.1.1-es összetevő), következik a beruházások a zöldségter­mesztő gazdaságokban, beleértve az üvegházi termelést és a burgonyatermesztést is (termelési beruházások, előkészítés és marketing, gép és öntözőberendezések vásárlása – 4.1.7-es összetevő), majd az egyszerű gépvásárlási pályázatok kifizetése a növénytermesztésben (4.1.1-es összetevő). Ha marad még pénz, akkor kaphatnak a 4.1.2-es, 4.1.3-as, 4.1.5-ös, 4.1.6-os és 4.1.8-as összetevőkre letett pályázatok is, ebben a fontossági sorrendben.

Az október 25. és november 24. közötti időszakban, a kiírás első hónapjában a letevéshez szükséges nagyon magas minimális pontszám (90 pont) miatt a megyéből nem tettek le pályázatot egyetlen alintézkedésre sem. Miután csökkentették a pontszámot, a megyéből 76 pályázatot tettek le egyéni vállalkozások és szövetkezetek. 13 pályázat építkezést is magában foglalt, ezért ezeket a gyulafehérvári régiós központ szakemberei ellenőrizték, 63-at a megyei iroda ellenőrei.

A belső szabályzat szerint tíz nap áll rendelkezésre, hogy a bukaresti országos ügynökség szúrópróbaszerűen ellenőrizzen néhány pályázatot, majd azon pályázatok újrabírálása következik, amelyeket kifizethetetlennek nyilvánítottak, de a pályázók óvást tettek le. Ez gyakorlatilag két hét alatt fejeződik be. Utána az országos, pontok szerinti rangsorolás következik. Az eredményre váró, már türelmetlen pályázók egy hónap, legtöbb öt hét alatt megkapják a választ a pályázatukra.

Tegnaptól a vidékfejlesztési szakemberek megkezdték a kiírás harmadik hónapjában letett pályázatok ellenőrzését, itt még nyolc pályázat vár elbírálásra.

A fentiek szerint gazdaságok korszerűsítésére a megyéből összesen 84 pályázatot tettek le, az igényelt támogatás összértéke 73,7 millió euró. Ezzel Kovászna megye országos szinten az első helyen áll. A vásárolandó gépek sora nagyon változatos, kezdve a permetező drónoktól a GPS-vezérelt traktorokig, a nagy kapacitású kukoricasilózó gépektől az önjáró permetezőkig vagy akár a meteorológiai állomásokig, amelyek minden éghajlati mutatót mérnek, és időjárási előrejelzéseket bocsátanak a gazda rendelkezésére.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 803
szavazógép
2022-05-17: Gazdakör - Bokor Gábor:

Támad a cserebogár

A népi mondás szerint, ha sok a májusi cserebogár, bőséges termésre lehet számítani, főként a kukorica esetében. Idén rengeteg a cserebogár, vannak térségek, ahol valósággal elözönlik a mezőt. Annak ellenére, hogy ez jó hír kellene legyen a gazdáknak, a cserebogarak tetemes károkat is tudnak okozni: csonkig lerágják a rügyeket, friss leveleket, virágokat. A cserebogarak számára (latinul: Melolontha melolontha – ennek az imágója a cserebogár) csemegének számítanak a szilvafélék. Zágonban egy bioátállás alatt lévő gyümölcsösben mintegy háromszáz, három éve ültetett csemetét – Stanley, besztercei, zöld ringló és Lepotica fajtákat – rágtak csonkra, gyakorlatilag az ágak maradtak meg. A kár jelentős, a farmer most azon dolgozik, hogy ha termés nem is lesz, de legalább a gyümölcsfák éljék túl a támadást.
2022-05-17: Magazin - Váry O. Péter:

Vasak és benzingőz

A régió legnagyobb, sok nagyvárosi hasonló rendezvényt meghaladó találkozójává nőtte ki magát a Retromobil Klub Románia által szervezett sepsiszentgyörgyi retróparádé: szombat délelőtt az egykori dohánygyár udvarán – és helyhiány miatt előtte a járdán is – több mint százhúsz oldtimer és youngtimer autó és motorkerékpár gyűlt össze – és a kínálatnak megfelelő volt az érdeklődés is.