KépzőművészetVetróék Pápán

2008. december 13., szombat, Kultúra

Vetró Bodoni Zsuzsa: Ketten

Bodoni Zsuzsa grafikus és Vetró András szobrász érkezett ide Kézdivásárhelyről, hogy pasztellképeiket, ceruzarajzaikat, kisplasztikáikat és domborműveiket kiállítsák Pápán. Együtt, egymást váltva sorakoznak a művek itt, a terem négy falán végig. És, ha elhaladunk előttük, témák rímelnek egymásra: szabadulásvágy a bezártságból, a szűkösségből való kitörés, elvágyódás a képzeletbe, címek hasonlítanak egymásra: például Bodoni Zsuzsa Mutatvány című képe, mely egy egyensúlyát keresve fenntartó emberpárt mutat, Vetró András A nagy mutatvány című domborművén szintén ezt a témát ábrázolja nagyon is hasonló cím alatt. Aztán bohócokat látunk mindkettejüknél. Lovakat.

A témák szempontjából az életérzést tekintve, mintha egy ember volna ez a két művész, ezt fedeztem fel csodálkozva, amikor itt, a Református Gimnáziumban egymással összekevert műveik sorát láttam. Ennyire számítanak tehát az életkörülmények, gondoltam. Ugyanis tudtam, hogy Bodoni Zsuzsa és Vetró András 35 éve házasok, és együtt ének jóban, rosszban. Nem utánozzák egymást, nem dolgoznak közös műteremben, egyikük grafikus, a másik szobrász, de állhatatlanul is hasonlít egymásra az életérzésük, a vágyaik és a világlátásuk. Szá­momra ők a Pár — ezt sugallta első pillantásra ez a közös kiállításuk.

De aztán a második pillantásra a különbségek is megmutatták magukat. Az, hogy Bodoni Zsuzsa nő, kiállítótársa pedig férfi, a Reményhez, a kibontakozáshoz, a kilábaláshoz való eltérő viszonyukban is tetten érhető.

A grafikusnő Ketten című képén egy bedeszkázott ablak mögött sivár környezetben vitatkozik egy nekivadult emberpár, de kilátástalan nekikeseredett kettősük fölött egy élőlény próbál életben maradni, a remény, a kibontakozás növénye nyújtózik, növekszik a megoldás, a jövő felé. Ez a szinte kötelező női hit az élet és a remény folytathatóságában Bodoni Zsuzsa tájképeit, városképeit is varázslatossá teszik. Bevallom, nekem ezek a kedvenceim tőle.

Vetró András: Ikarusz

Vetró András anyaság szobrai itt egy csoportban, az asztalon láthatók. Nagy formátumú kisplasztikák ezek, ha szabad ezzel a képzavarral élnem, egy érett szobrász remekei, ugyanakkor egy férfi cseppet sem bensőséges nézeteinek plasztikai megtestesülései egy nagy misztériumról, a női termékenységről, az összeolvadásról, együvé tartozásról.

A házaspár közös kiállítása azért is rendkívüli élmény nekem, mert összevethető témáikban és szemléletük, nemük különbözőségében a magam vonzódásaira is ráismerhetek. Vetró Andrást például majdnem tökéletesen értem, Bodoni Zsuzsát pedig érzem, mert érzelmileg érint.

Vegyük például a férfiszobrász Délibáb című domborművét. Itt egy ősforma, egy ősanya, egy Willendorfi Vénusz látványába merül el egy szemlélője, akinek számára az egyértelmű ősforma darabokra bomlik. Ez a logikai képrejtvény számomra oly otthonos éppen férfias világnézeténél, intellektuális erejénél fogva, hogy ezt venném meg Vetró Andrástól a legszívesebben, ha létezne az az aukció.

Sok említésre méltó vonatkozásról nem beszéltem még. Például arról a meggyőződésemről, hogy a két művész kiállítása sokkal érdekesebb így együtt, mintha külön-külön mutatták volna be ezeket a műveket. Egymást erősítik és magyarázzák.

Bereményi Géza

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 552
szavazógép
2008-12-13: Kultúra - Bogdán László:

Bemutató az M Stúdióban: Képzelt anyagyilkosság (Egy mondat a kiszolgáltatottságról)

Van-e, lehet-e, elképzelhető-e kiszolgáltatottabb annál az árva, árvaházban felnövő, a ködbe vesző nyolcvanas évek árvaházi viszonyait hallucinatórikusan idézgető kislánynál, akiről Visky András a sepsiszentgyörgyi M Stúdióban bemutatott egyszemélyes drámája szól, és akit Nagy Eszter a maga törékeny, ijesztően elbűvölő jelenvalóságában gondolkodó nádszálként állít elénk,
2008-12-13: Nemzet-nemzetiség - Sylvester Lajos:

Nyomot hagyni... (Határhelyzetek)

A parajdi kiállítás
A 2004-es decemberi feketevasárnap évfordulója kapcsán és a mikulásjárás ürügyén, adventi hangulatban és új esztendőre várakozva megszaporodtak a rokoni, baráti levél- és üzenetváltások. Lapunk hódmezővásárhelyi munkatársa, dr. Berényi Károly a ,,magunk mögött nyomot hagyni" témát járja körbe magánlevelében, amelynek közérdekű soraiból átveszünk néhány, Székelyföldre, Háromszékre (is) vonatkozó passzust.