Székely KönyvtárGazda József: A Székelyföld történetéből

2022. szeptember 12., hétfő, Kultúra

Néhány évvel ezelőtt az egyik ismeretterjesztő tévécsatorna azzal az angol nyelvű szójátékkal hirdette műsorait, hogy „my story, your story, his story, history”. Magyarul talán így fogalmazhatnánk meg: az ő története, a te történeted, az én történetem, történelem.

Mellbevágó igazságot hordoz e ragozás. A történelem nemcsak a koronázások, a hadüzenetek, a háborúk és békeszerződések, esetleg diktátumok története, nemcsak a hatalom birtokosainak a cselekedeteit összegző tudomány. A történelemnek ugyanolyan fontos vetülete, hogy mit élt meg a földműves, a munkás, a pap, a tanító, a katona, hogy mit élt meg a közember, aki nem alakítója, hanem elszenvedője volt az eseményeknek, akinek a neve nem került be a tankönyvekbe.

Gazda József immár több mint ötven éve gyűjti a magyar emberek visszaemlékezéseit szerte a nagyvilágban. Olyan korban kezdte életükről meséltetni az embereket, amikor még a XX. század első, békés évtizedeinek a tanúi is éltek. Így az öt évtizedes gyűjtőmunka során elmesélt életutak a teljes XX. század megélt történelmét rajzolják ki torokszorító hitelességgel.

A szerző műfajt teremtett, amikor a visszaemlékezéseket mozaikkockákra törte, és a kockákat tematikusan csoportosítva, az azonos eseményekhez tartozó emléktöredékeket egymás mellé illesztgetve, ezek dramaturgiáját is megkomponálva készítette el a XX. század történelmének a nagy mozaikját. Azzal is a hitelességet erősítette, hogy nem csiszolta egyformára a mozaikkockákat. A mesélők nyelvjárását, kifejezésmódját, tájszólásait megőrizve illesztette össze az emléktöredékeket. Valamennyi idézett részlet végén feltüntette az adatközlő iniciáléját, születése tájegységét. A könyv végén közölt névjegyzék segítségével minden adatközlő azonosítható.

Jelen könyv* Gazda Józsefnek a Székelyföld folyóiratban közölt írásai felhasználásával próbálja kirajzolni elsősorban Székelyföld és a székelység megélt történetét, de kitekint az erdélyi magyarság és a világ magyarsága, de a velünk együtt élők történetére is. Olvassák figyelmesen!

Gazda Árpád

* Gazda József: A Székelyföld történetéből. Székely Könyvtár 98., Csíkszereda, 2021, Hargita Kiadóhivatal

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1647
szavazógép
2022-09-12: Riport - Józsa Zsuzsanna:

Papszentelés Gyulafehérváron, szolgálat az Őrkőn (Az élet szeretet – add át magad!)

Kalkuttai Szent Teréz halálának évfordulójára szeptember 5-én emlékeztek szerte a nagyvilágon. Ő alapította a Szeretet Misszionáriusai rendet, hogy felkarolja és segítse a szegények legszegényebbjeit. Az élet himnuszában fogalmazta meg az életről szóló gondolatait, ami biztató kapaszkodót jelenthet a nehéz hétköznapokban. Teréz anya kétszer is járt Sepsiszentgyörgyön: először 1990 júliusában, majd 1992 augusztusában. Teréz anya leányai rendházat és templomot építettek az Őrkő negyedben, melyet Mária, Világ Királynője tiszteletére ajánlottak. Nemrég ünnepelték a templom harmincéves fennállását.
2022-09-12: Kultúra - :

A szó mint anyag

Hogy úgy mondjam, nem volt ördögtől való ötlet a Hungarovox Kiadótól, hogy megjelentette Ördög Gábor István legújabb verseskötetét*. A kötet (természetesen?...) fekete alapon fehér.