Néhány évvel ezelőtt az egyik ismeretterjesztő tévécsatorna azzal az angol nyelvű szójátékkal hirdette műsorait, hogy „my story, your story, his story, history”. Magyarul talán így fogalmazhatnánk meg: az ő története, a te történeted, az én történetem, történelem.
Mellbevágó igazságot hordoz e ragozás. A történelem nemcsak a koronázások, a hadüzenetek, a háborúk és békeszerződések, esetleg diktátumok története, nemcsak a hatalom birtokosainak a cselekedeteit összegző tudomány. A történelemnek ugyanolyan fontos vetülete, hogy mit élt meg a földműves, a munkás, a pap, a tanító, a katona, hogy mit élt meg a közember, aki nem alakítója, hanem elszenvedője volt az eseményeknek, akinek a neve nem került be a tankönyvekbe.
Gazda József immár több mint ötven éve gyűjti a magyar emberek visszaemlékezéseit szerte a nagyvilágban. Olyan korban kezdte életükről meséltetni az embereket, amikor még a XX. század első, békés évtizedeinek a tanúi is éltek. Így az öt évtizedes gyűjtőmunka során elmesélt életutak a teljes XX. század megélt történelmét rajzolják ki torokszorító hitelességgel.
A szerző műfajt teremtett, amikor a visszaemlékezéseket mozaikkockákra törte, és a kockákat tematikusan csoportosítva, az azonos eseményekhez tartozó emléktöredékeket egymás mellé illesztgetve, ezek dramaturgiáját is megkomponálva készítette el a XX. század történelmének a nagy mozaikját. Azzal is a hitelességet erősítette, hogy nem csiszolta egyformára a mozaikkockákat. A mesélők nyelvjárását, kifejezésmódját, tájszólásait megőrizve illesztette össze az emléktöredékeket. Valamennyi idézett részlet végén feltüntette az adatközlő iniciáléját, születése tájegységét. A könyv végén közölt névjegyzék segítségével minden adatközlő azonosítható.
Jelen könyv* Gazda Józsefnek a Székelyföld folyóiratban közölt írásai felhasználásával próbálja kirajzolni elsősorban Székelyföld és a székelység megélt történetét, de kitekint az erdélyi magyarság és a világ magyarsága, de a velünk együtt élők történetére is. Olvassák figyelmesen!
Gazda Árpád
* Gazda József: A Székelyföld történetéből. Székely Könyvtár 98., Csíkszereda, 2021, Hargita Kiadóhivatal