Jobbnál jobb tanácsokat kaptak az európai lakosok arról, hogy miként lehet az energiával spórolni. Nekünk szerencsénk van, mert gázilag majdnem önellátóak vagyunk házilag. A lakosság Romániában várhatóan a zsebe miatt vezet majd be önsanyargatással egybekötött önkorlátozást.
A Román Energiaszolgáltató Hatóság szerint csak 20 igazán hideg nap lesz a télen, ami tiszta szerencse. Ezt különben valamelyik kártyavető cigányné jósolhatta meg nekik. Azt is szavalják állandóan, hogy újabb és újabb gázmezőket fedezünk fel, de azok üzembe helyezési határideje is úgy húzódik, mint a vidombáki repülőtér megnyitása.
A tengerből is várjuk a gázt. A sok biztató esemény hallatán mindig abban reménykedem, hogy ha saját gázunk van, az olcsóbb, mint amit a világpiacról veszünk. De nem úgy van az! Mert a kitermelők kitermelik, eladják szép haszonnal, például az úgynevezett okos fiúknak, akiktől aztán drágán visszavásárolja Románia, és eladja nekünk, fogyasztóknak. Még drágábban. Így közelítünk a világszínvonalhoz, ami az árakat illeti. Amit például a Fekete-tengerből termelnek majd ki, már három évre leszerződte az Engie vállalatcsoport.
Valaki(k) megelégelték ezt a huzavonát a gázszállítás körül, és felrobbantották a Balti-tenger alatti Északi Áramlat 1. és – biztos, ami biztos – 2. gázvezetéket. Az utóbbi is csőre volt töltve, de nem jött (ment) rajta gáz. Most keresik a tettes(eke)t. Akiknek a keze benne lehet a gáz(vezeték elleni)támadásba, vetnek egymásra. A gázszállításra meg keresztet lehet vetni.
Sokan az oroszokat vádolják a szabotázsakcióval. Európai hivatalosságok azt állítják, hogy láttak is a gázszivárgások közelében korábban orosz hajókat. Azt is állítják, hogy az oroszok azért hajthatták végre a cselekményt, hogy további áremelést és bizonytalanságot okozzanak a gázpiacon. A Kreml tagadta, hogy ők követték volna el a szabotázsakciót, és azt terrorizmusnak számító állami beavatkozásnak tartja.
Másik elmélet szerint Ukrajna-párti erők tették azért, hogy arra kényszerítsék az oroszokat, hogy Ukrajnán és Lengyelországon keresztül küldjék a gázt. Radek Sikorski, az Európai Parlament lengyel tagja azt mondta: Köszönjük, Amerika! (Így jöhet a drága palagáz, amelyet ha ők hoznak a felszínre, nem számít olyan környezetszennyezőnek, mint amit nálunk termelnének ki.)
Ha netán kiderül, hogy nem az oroszok tették, akkor egy idő után még hőstettnek is nyilváníthatják a gázvezetékek felrobbantását, amiről aztán rengeteg filmet készítenek Hollywoodban, a főszerepben amerikai CIA-ügynökökkel vagy nemzetközi hősökkel, akik életük kockáztatásával mentek le a tenger fenekére, hogy robbantsanak és azzal megoldják (Nyugat)-Európa orosz gáztól való függetlenítését. Nemcsak az oroszoknak és amerikaiaknak lehetett érdeke ilyen akciót véghezvinni, hanem az összes gázexportáló országnak, mert így a gáz a tengerszintre és a gázárak az egekbe emelkednek. Ilyen ország például Norvégia és az arab, sőt, az ázsiai országok is. (Lehet, hogy azok voltak?)
Nem tudom, miért nem gyújtják meg azt a gázt ott, a Balti-tengeren, mert az is környezetszennyező, ugyanúgy, mint a szén-dioxid, amely az égéskor keletkezik. Az oroszoknak annyi gázuk van, hogy nincs mit azzal kezdeniük. Ők engedhetnék tovább a vezetékekben. A Balti-tenger felett elégetnénk, és mivel az északi féltekén jön a tél, nem kellene mindenkinek egyénileg fűtenie, hanem az egész légkör egyszerre melegedne. Amikor elkezdenek üvölteni az északi szelek, azokat felmelegítené a meggyújtott gáz, és hozzánk trópusi meleg formájában érkezne meg, ami mégiscsak kellemesebb, mint egy mínusz huszonöt fokos hideggel, hóviharokkal betörő hidegfront.
Lehet, hogy most már ezek után az olajvezetékeket és az olajszállító tankhajókat fogják felrobbantani? De ott vannak a villanyvezetékek, és nem lehet minden magasfeszültségű oszlop mellé őrt állítani. És a tengerek fenekén is fekszenek magasfeszültségű és távközlési kábelek, amelyeket szintén jól fel lehetne robbantani, mert úgy néz ki, hogy az ilyen cselekedetek valaki(k)nek hasznot hoznak, és jól képzett szakemberek állnak készen az effajta szabotázsakciók végrehajtására.