Sok rosszat hallottunk a katari futball-világbajnokság kapcsán. Köztudott, hogy kis pénz, kis foci, nagy pénz, nagy foci. És a katariaknak volt elég pénzük, sőt, még annál is több, hogy megbundázzák a világbajnokság rendezési jogát és meg is szervezzék azt. Beszélnek – mint a korábbi világbajnokságok esetében is – csalásról, korrupcióról, pénzmosásról, emberi jogi problémákról. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöke, Gianni Infantino mindezek ellenére nyugodtan mondhatná: ezek csupán infantilis támadások a nyugati országok részéről, akik elestek a vébé szervezésének jogától.
Most Katarban légkondicionált stadionokban zajlanak a mérkőzések. Európában ilyenkor jó, mert nem kell hűteni, inkább csak fűteni. Talán érdemes lenne megfontolni, és földgáz helyett csővezetéken némi meleg levegőt lehetne Katarból hozzánk pumpálni. Ilyen módon csak a meleg levegőt idenyomó kompresszorok áramfogyasztása kerülne némi pénzbe.
Most az egyik legnagyobb gond, hogy a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség nagyot rúgott a német csapatkapitányba, mert megtiltotta neki a szivárványos karszalag viselését, amit a szervezet politikai üzenetnek vélt. Erre fel, tiltakozásul, a német játékosok befogott szájjal fényképezkedtek a meccs előtt. Aztán kicsit később a japánok is befogták a németek száját, amikor 2:1-re megverték őket. Sokan mondják, hogy jobb lett volna nem szájbefogással politizálni, hanem a focival foglalkozni.
Nem értem, hogy miért is nem rendeznek külön világbajnokságot a különféle jogvédő, környezetvédő vagy más jóember- (jóasszony)-védő szervezeteknek, amelyek aztán (politikai?) hitvallásukhoz illő dresszet viselhetnének. A környezetvédők például a zöld szín különböző árnyalataiban pompázhatnának. A világbajnokságon megtiltották az alkohol forgalmazását a stadionokban. Szervezhetnének világbajnokságot külön az alkoholistáknak és az absztinenseknek, a húsevőknek és vegánoknak vagy a dohányosoknak és az antinikotinistáknak. (Még jó, hogy a fővárosban, Dohában a dohányzást is nem tiltják.) Ezeken a mérkőzéseken aztán mindenki népszerűsíthetné irányultságát.
Az elmarasztaló kritikák ellenére végül Katarban a focizás mellett történtek más jó dolgok is. Egy, a futball-világbajnokságon részt vevő argentin tévés hölgynek élő közvetítés közben ellopták a pénztárcájából a bankkártyáit és dokumentumait. Amikor elment a rendőrségre, megnyugtatták, hogy meg fogják találni, mert mindenütt kamerák vannak, és azt kérdezték tőle, milyen büntetést adjanak a tettesnek. Elmondták, ha akarja, öt év börtönre ítélhetik, de internáltathatják is. Egy tőlünk oda utazónak egy nap után visszajuttatták a metrón hajnali háromkor ottfelejtett övtáskáját a benne lévő 1050 dollárral és egyebekkel együtt.
Ezeket elmeséltem egy ismerősömnek, aki azt mondta, hogy nem csoda, mert ott, ha valaki lop vagy talál valamit, és nem szolgáltatja vissza, levágják a kezét. Ezt nem hiszem, de amikor barátommal találkoztam, aki a világbajnokság megnyitásakor Katarban volt, óvatosan kérdeztem, hogy nem talált-e valamit (tudtam, hogy lopásra nem vetemedne), amit nem jelentett, és félve a kezeire sandítottam, hogy azok épségben megvannak-e. Elmesélte, hogy Katarban katartikus élmény volt tartózkodni.
Amikor látom, milyen nagy pénzeket kerestek a futballisták, bánom, hogy nem mentem annak. (Ejsze, most már késő lenne!) Pedig biztosan nem lőném fölé a tizenegyest, mert jó, ha akkorát tudnék rúgni a labdába, hogy az elmenjen a kapuig. És vállalnám a tizenegyesek védését is, mert azokat tudvalevőleg nem lehet kivédeni, csak rosszul rúgni. Ha kapus lennék, és nekem rúgnák a labdát, akkor az lehet, nem menne be, csak én a kórházba.
De ha nem akarnak szerződtetni, akkor azt javaslom, hogy helyettem a Sepsi OSK vegye át Cristiano Ronaldót, akivel a Manchester United nemrég szerződést bontott. Már kapott egy ajánlatot a Brassói SR harmadosztályú csapatától. Havonta 516 eurót ígértek neki, amit korábban körülbelül 12 perc alatt keresett meg. Tudom, hogy a mi játékosaink többet kapnak 516 eurónál, és annyit lehetne ígérni Ronaldónak, amennyit egy jobbacska labdarúgó keres nálunk. Ha már nem kell az angoloknak, biztosan eljönne hozzánk.
Cristiano Ronaldo. Borítókép: Facebook / FIFA World Cup