A Nyerges-tető hősének szülőfaluja
Tuzson János (1825–1904) negyvennyolcas honvéd őrnagy Bélafalván töltötte gyerekkorát, Kézdivásárhelyen végezte a székely katonaiskolát, és a székely határőr gyalogezred altisztje lett. A szabadságharc bukása után letette a fegyvert, az oroszok elfogták, átadták az osztrákoknak, büntetésből közkatonának tették és besorozták a császári gyalogezredbe. Adottságai miatt később alezredesi rangot kapott. A nevét viselő iskolában őrzik a kinevezéséről szóló átirat egy másolatát.
Kiss Melinda, a helyiek tanító nénije, Bélafalva kiváló ismerője tavaly írta meg a település száz oldalra rúgó kismonográfiáját Bélafalva múltja és jelene címmel, melynek kiadását a községvezetés és a kézdiszentkereszti RMDSZ nőszervezete támogatta. A diktatúra idején többször felkerestem Bélafalvát, s az iskolában tanító néhai Rancz Lajossal tápláltuk a reményt, hogy eljön majdan az az idő, amikor korlátok nélkül mindent meg lehet írni igazul a falu életéről.
A Nyerges-tetőt és az ott álló, 1848–49-re emlékeztető honvédemlékművet majdnem mindenki ismeri. A rendszerváltás utáni évtizedekben zarándokok százai és ezrei keresték fel az egykori véráztatta harcteret, hogy emlékkopját, kereszteket állítsanak az elesettek emlékére. Sok szép szónoklat hangzott el ott, sokszor potyogtak a könnyek, de az emlékműhöz soha senki nem mert hozzányúlni. Elkészítésére (1897) azok a Bukarestben dolgozó-szolgáló székely honleányok és honfiak adták össze a pénzt, akik ismerték történelmi jelentőségét, magukénak érezték a helyet, ahol Székelyföld utolsó csatáját vívta Tuzson János őrnagy maroknyi, mintegy 1200 fős csapatával az egyesített orosz–osztrák hadsereg 12 000 katonájával szemben. A csata elveszett, de a hős székely legényeknek sikerült két napra visszatartani az ellenséget. Az iszonyatos öldöklésből csak néhányan menekültek meg. Az idős Tuzson Jánost megsegítette a Fennvaló, és személyesen részt vehetett az emlékmű avatóünnepségén.
„Ez a hely idővel egyre inkább nemzeti emlékhellyé vált, mint Mohács, mint Muhi, mint Majtény vagy mint a Kerepesi temető 301-es parcellája. Ismeretének, felkeresésének célja a kegyelet mellett a nemzeti emlékezet erősítése, a halottak iránti tiszteleten kívül a hősöket megillető főhajtás, de legfőképpen az érzelmi feltöltődés, amelyre olyan nagy szüksége van minden határon kívüli és belüli magyarnak, mint egy falat kenyérre” – fejezi ki a legszebben Halász Péter néprajzkutató.
Tuzson János alezredes öregkorát vénlegényként Sepsiszentgyörgyön töltötte, síremlékét megkülönböztetett figyelemmel gondozza a város a római katolikus temetőben. Mi több, őt Kézdivásárhely is annyira a magáénak érzi, hogy a város szívében, Bem tábornok mellszobrának közelében Tuzson János őrnagynak mellszobrot állítottak. Az őrnagy képmását ábrázoló bronz dombormű (Vetró András alkotása) a legjobb helyre került, szülőfalujának iskolájára, amely 1996-ban a nevét is felvette.
Tuzson János
Ünnepre, bérmálásra készülnek
Bélafalva egy különleges hangulatú település, talán az emberek is másképpen mosolyognak az oda érkezőre, pedig lakóinak száma már rég nem éri el a négyszázat. Nevét 1536-ban említik először írott formában, nagyobbacska település volt, 1567-ben húsz családot jegyeztek fel az összeírás alkalmával.
Többször javított, átalakított és megemelt műemlék temploma igazi idegenforgalmi érdekesség. Középkori első temploma a XV. században épülhetett. Erről tanúskodik a harangtorony felőli keresztpálcatagos késő gótikus ajtókeret. A mostani épületet 1758-ban emelték, belseje barokk ízlésű. Főoltárképén a templom védőszentjét, Szent Adalbert püspök vértanút láthatjuk. Prágai Szent Adalbert, Prága püspöke, Magyarország és Poroszország hittérítője keresztény mártír volt, aki 997-ben hittérítő útján halt mártírhalált a mai Lengyelország északi részén.
A templomtól különálló harangtorony 1802-ben épült, példásan rendben tartott temetőkert övezi ma is. Itt látható síremléke Tuzson Sándor (1932–1987) nyelvtanárnak, aki többek mellett zaire-i nagykövet volt (lánya Bukarestben él), Kiss Lázárnak (1935–1997), a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium jeles nyelvszakos tanárának (neje Kézdivásárhelyen él), valamint Zsidó Vilmos (1946–1975) matematikusnak.
Ebben a faluban született gróf Kálnoky Antal (1811–1849) negyvennyolcas honvédszázados, a bodrogkeresztúri csata hősi halottja, valamint, de nem utolsósorban Fekete János (1885–1952), a letűnt totalitárius rendszer meghurcolt vértanúja. Porai a gelencei templom kertjében pihennek, emlékét Petrovits István szobra őrzi a templomot övező cinteremben. 1936-tól volt Gelence plébánosa, majd a felső-háromszéki egyházi kerület főesperese. Az 1920-as, 30-as években a magyar nyelvű falusi iskolákért küzdött. A II. világháború után is szembeszállt a székely-magyarságot elsorvasztó politikával. A főesperest 1951-től Románia börtöneiben tartották fogva és vallatták, mígnem 1952. március 25-én Zsilvásáron meghalt. Kiállt az akkor szintén raboskodó Márton Áron püspök elvei mellett, s nem akart behódolni, beállni a kommunista hatalom által befolyásolt békepapok soraiba.
A bélafalvi hívek ez év tavaszán ünnepre készülnek – tudtam meg az ide beszolgáló Tódor Attila kézdiszentkereszti plébánostól, aki elmondta, hogy az április 23-án sorra kerülő templombúcsúra és bérmálásra felújíttatták Szent Bertalan védőszent főoltárképét, Szentkereszty Stefánia oltárfestő nagyasszony alkotását 1901-ből, a Mária-oltárt, s mihelyt az időjárás engedi, az ünnepre kicserélik a templom teljes cserépborítását.
A Péter-Pál kápolna
Sosem engedtek a negyvennyolcból
A Bélafalva négyosztályos iskolájával szembeni téren, a temetőkert szélén áll a két világháború hőseinek emlékkeresztje (Jakab János és Lajos munkája). Nem feledte a bélafalvi ember az 1940 utáni bevonulást sem, amikor a hősi emlékmű mellé felépült az országzászló-talapzat. Nem is olyan rég elkészítette hű mását Sebestyén Lajos emléktisztelő. Van a falunak kissé fennebb egy kisebb parkfélesége, itt áll a magyar honfoglalás 1100. esztendejének tiszteletére emelt faragott emlékkopja (a Haszmann testvérek munkája, 1997).
Most adódik alkalmam, hogy megemlékezzem az általam is jól ismert falukrónikásról, néhai idős Orbán Lázárról (1905–2007), a műgyűjtő Lazi bácsiról, aki egy életen át gyűjtötte a falusi használati tárgyakat, ezekből egy egész csűrt rendezett be. A még ma is létező különlegesség a bélafalvi csűrmúzeum. Orbán Antal, Lazi bácsi Brassóban élő fia az édesapja házát megtartotta, a gyűjtemény érintetlen, bárcsak akadna egy lelkes fiatal, akár rokon, aki gyarapítaná, vinné tovább a krónikás nagy öreg tárgyi és írott hagyatékát.
Tárgyi hagyaték az az Orbán-féle 1726-béli lakóház, amely a székely házairól, kapuiról és malmáról ismert csernátoni Haszmann Pál Múzeum skanzenének egyik dísze, több száz éves lakóépülete. Sarokereszes, többosztatú, zsindellyel fedett, oldalát fenyőboronákból építették, földje, fala tapasztott. Mestergerendáját mívesen faragták, díszítették. Ereszéből lehet belépni a nyári konyhába és a nagy helyiségbe is, ahol a mindennapi élet zajlott. „Azokban az időkben a háztulajdonosok életük során kétszer építettek – részletezte még éltében néhai Haszmann Pál múzeumigazgató –, fiatalemberként s még egyszer életük derekán.” A házat az 1970-es években vásárolta meg a Székely Nemzeti Múzeum, s mint megtudtuk, Orbán Lázár bácsi is arra vágyott, hogy az épület a múzeumba kerüljön, így 1973-ban a csernátoni múzeum szabadtéri kiállításán építették fel újra. „Még ma is lehetne lakni benne, nyugodt, jó hangulatú, télen meleg, nyáron hűvös, természetes anyagból készült, jól levegőző ház” – dicsérte Haszmann Pál.
Jakab Árpád tanácstag
Visszatérve Bélafalvára: nem is hinné az olvasó, hogy nyelvészeink szerint Bélafalvának semmi köze nincs a magyar Béla keresztnévhez. Márton Gyula, az egykori Bolyai Egyetem nyelvész-professzora szerint a béla szó a szláv eredetű fehér (oroszul bjelűj) szóból eredhet. Hihető, gondoltam mindig magamban, de meg is akartam volna kérdezni valakitől, hogy mi is lehetett ott a VIII–IX. században az a névadásra alkalmat adó fehérség. Ugyanis tudjuk, hogy a régi Polyán és Bélafalva között terjedelmesebb szláv telepet tártak fel a szentgyörgyi régészek a Telek-patak völgyében, s egy hasonló korú feltárt és befedett szláv putriházféleség látható a Haszmann-múzeum udvarán is, közvetlen a bejárattól balra.
Bélafalva altalajában gyengén szénsavas ásványvíztelep húzódik meg. Ilyen vize van a Csere árkában levő Lina-forrásnak. Szejkés borvíz volt/van (mert apadnak mindenütt a vizek) Réti Ignác és Bögözi Árpád udvari kútjaiban is.
Bélafalva közigazgatásilag Kézdiszentkereszthez tartozik. Mint Páll Endre polgármester elmondta, nem feledkeztek meg róla: önerőből és megyei támogatással felújíttatták a kultúrotthont, az iskola épületét, aszfaltot kapott az Alsó és a Felső Középszer, ivóvíz- és csatornahálózat is lesz együtt a községközpont hálózatával, és a nyáron rendezni fogják a falu központjában lévő parkot.
Az ezermester Dimény Zoltán
„Büszke Kurtapatak”
Abban a műfajban, amelyben jómagam keresem a legkedvezőbb lehetőségeket arra, hogy mesélő, szórakoztató is legyen, nem könnyű megtalálni az adatközlőket. De való igaz, hogy a régiek gyakran használták Kurtapatak ragadványneveként a büszke szót, főleg a szomszéd falvak lakói.
Ha apróra vesszük, minden kis településnek van, amire büszkének lennie, így van ez Kurtapatak esetében is: ha egyébre nem, akkor arra is büszke lehet, hogy letelepülő lakói hamar megkedvelték és alaposan belakták azt a helyet, szülőföldjükké fogadták. Az 1567-es összeírás alkalmával azon a helyen, ahol ez a falu elhelyezkedik, csupán 7 kaput írtak össze, ami, ha családonként hét taggal számítjuk, akkor is csak közel 50 személyt jelent. A népesség 1567 és 1868 között (amikor a falut Orbán Balázs meglátogatta) 630 lakosra növekedett. A 2012-es népszámláláskor Esztelneknek Kurtapatakkal és a Csángóteleppel együtt 1182 lakója volt.
A Bélafalva felől érkezőnek feltűnik a Kurtapatak mögötti festői hegykeret, a Kárpátokból aláereszkedő Pólya-hegygerinc. Tetszetős a látvány.
Kurtapatak közigazgatási és egyházi szempontból is a szomszédos Esztelnekhez tartozik. Az ide letelepedettek nagyon korán építettek maguknak egy kisebb kápolnát, melynek romjait a jelenlegi temetőben megtalálták, s hitelt kell adnunk az írott hagyománynak, hogy azt „Baka Mártonné építtette 1663-ban”. Romjait még a múlt század derekán látni lehetett – emlékeztek a szépkorúak, helyét sokkal később a Baka család egy emlékkereszttel jelölte meg, a kereszt még ma is áll.
Lencsevégre kaptunk a kurtapataki temetőben egy mutatós, frissebben állított haranglábat, melyen lélekharang szól temetések alkalmával. Közös összefogás eredményeként született: állíttatta a Jakab és a Zsögön család, a harang ára koszorúmegváltásból gyűlt össze, a költségek többi részét Keresztes László és a közbirtokosság szolgáltatta.
Csavar Péter: A fénkövet Brassóban is árulták
Adataink vannak arra, hogy a faluba bebíró birtokos volt a tehetős és gazdag Csomortányi család is. 1874-ben Jakab Ferenc egy újabb, sokkal nagyobb kápolnát építtetett Kurtapatakon, melyet Szent Péter és Pál apostolok nevére szenteltek fel. A faluban élt és működött Lengyel Béla ezermester, feltaláló, aki szélerőművet épített, csillagászati távcsövet állított össze. Munkájának Dimény Zoltán a méltó folytatója, akit ezúttal is felkerestünk. Csavar Péter pedig megmutatta, hogy hol működött az a Laposkő-bánya, melynek kőlapjaival rakták ki a csíksomlyói kegytemplom pádimentumát. „A követ Csavar István és Rancz Antal fuvarozta szekérrel Somlyóra – mondta –, amiről emléktábla tanúskodik a kegytemplomban.”
Az 1989-es rendszerváltás előtt ismerkedtem meg személyesen Kurtapatakon Balázs Jenő alias Aba atyával (1922–2004), aki a kommunizmus nehéz körülményei között vállalta a papságot. A számukra kijelölt máriaradnai gyűjtőtábor után 13 esztendőt töltött dési kényszerlakhelyen, azt követően pedig Egeresen, Jegenyén és Esztelneken végezte hűséggel munkáját. Kurtapataki híveinek lelki gondozása mellett szabad idejében a falu történetének megírásával foglalkozott. Azóta már rég az esztelneki ferencesek kolostortemetőjében nyugszik, jegyzeteit és a falutörténetét hagyatékában őrzik.
A templom helyzetéről Incze Ferenc számolt be, Kurtapatak jelenéről Jakab Árpád községi képviselővel beszélgettünk. Elmondta, hogy az esztelneki önkormányzat pályázott ivóvízhálózatra, a szennyvizes rendszerrel már elkészültek, mázsaház és ravatalozó épült, ezt követte egy korszerű, új óvoda és bölcsőde, melyet közösen használnak a községközponti és a kurtapataki gyerekek. Várják, hogy megérkezzen a pályázattal nyert vontatós munkagép, egy gréder.
Új harangláb
Hol van a „Zsidóvár”?
A falu fölött egy olyan magaslat emelkedik, amelynek Zsidóvár a neve. Múltja felől 2005-ben a 69 éves Fekete László közbirtokossági elnököt kérdeztük.
– A vár elnevezésnek nincsen semmi jogosultsága – mondta. – A hegyoldalban van egy lapos hegyi puszta, ahova még a régi világban egy zsidó fakereskedő kitermelt tűzifát fuvaroztatott és rakatott ölbe kurtapataki fogatosokkal. Megegyeztek az időpontban megbízott emberével, hogy vonattal érkezik, átveszi a fát, fizeti a munkásokat. A fogatosok megkéstek, s a zsidó megbízott embere így kezdte szidni a fogatosoknak: „Siessetek, te, a súly egye meg a pofátokat, mert a zsidó vár! Innen ered a hely neve: Zsidóvár!” Ottjártamkor Winkler Imre kézdiszentkereszti lakos, kataszteri technikus arról tájékoztatott, hogy a Zsidóvárnál Lengyel Zoltán akkori brassói lakos „1961-ben egy fazék ezüstpénzt talált, melyet be akart olvasztani, de nem sikerült”. Winkler tudomása szerint a pénzekből egy példány a sepsiszentgyörgyi múzeumba került.