Sem a papíralapú lapok, sem az újságok világhálós (on-line) változatai a szilveszter utáni számaikkal nem kényeztettek sziporkázóan szellemes, jó hangulatot keltő írásaikkal.
Valószínű, nem annyira a vásárlókat, mint a kereskedőket izgatja majd a január elsejétől bevezetett húszbanis zacskódíj, amelyet, természetesen, áthárítanak ránk, vevőkre. Személy szerint sokan örvendünk ennek a díjnak, gondolván, hátha-hátha visszaszorulnak valamennyire a műanyag zacskók, amelyek már a szelek szárnyán az erdők fáira is felrepültek, és ott fészkelnek, s a folyók, patakok melletti növényzeten, a bokrokon és fákon úgy integetnek, mint a felnőttek mosatlan szégyenpelenkái. A húszbanis zacskódíj hatása azzal lehetne mérhető, ha a vásárlók nem dobálnák szét a modern világnak ezt a szégyentermékét. Az üzleti magatartásra is jellemző, hogy hiába mutattunk be importból származó, környezetbarát anyagokból gyártott bevásárlószatyrokat, azok a kereskedők, akiknek felhívtuk a figyelmét arra, hogy vállalkozókat kellene ráállítani ezek gyártására, csak a vállukat vonogatták. Romániában évente mintegy ötmilliárd műanyag zacskó ,,fogy el" és kerül a szemétbe.
A zacskódíjnál érzékenyebben érintik a lakosságot az igen borsos és paprikás bírságolások, amelyekkel az év első napjától a forgalmi szabályok megszegőit sújtják. A régi bírságolási ,,tarifák" is 296 millió eurót hoztak a konyhára 2008-ban, de 2009-ben egy büntetőpont értéke a bruttó minimálbér tíz százaléka, azaz 60 lej. Aki pedig 50 kilométerrel túllépi a megengedett sebességet, 9―20 pont büntetést kaphat, azaz 540 lejtől 1200 lejig büntethető.
Még mindig az utak körül bóklászva, rossz hírként mondjuk, hogy az új közlekedési miniszter, Radu Berceanu azt latolgatja, hogy az észak-erdélyi autópályát csak Marosvásárhelyig építsék meg, s a Marosvásárhely―Brassó szakasz megépítésére írjanak ki új pályázatot. Képzeljük el, mit jelent ez többek között azoknak a vállalkozóknak, akik beszállítóként akarnak egzisztenciát teremteni maguknak. Mi azt sem bánnók, ha a miniszter úr nem csak Szinaját látogatná meg, hanem a Kökös―Sepsiszentgyörgy―Csíkszereda útszakaszt is, amelyen a nehéz gépkocsik által nyomvályúsra taposott utak életveszélyessé váltak. Érdemes lenne erről az útszakaszról külön baleseti statisztikát készíteni. Mondjuk ezt azért, eszébe ne jusson senkinek, hogy ennek az útszakasznak a felújítását, a gazdasági válságra hivatkozva, tovább halogassák.