A képviselők 401 igen, 220 nem, 67 tartózkodó vokssal fogadták el a szöveget. ,,A szubszidiaritás és az önrendelkezés elvei jelentik a leghatékonyabb eszközt a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogainak kezelésére" — áll az EP tegnap elfogadott emberjogi jelentésében. Fel kell számolni a romák szegregálását, biztosítani kell az anyanyelv használatához való jogot, és hosszú távú bevándorlási politikát kell kialakítani az EU-ban — áll még a szövegben.
A Giusto Catania által jegyzett jelentés szerint annak ellenére, hogy az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikke biztosítja, hogy az EU-ban ne kerülhessen sor az emberi jogok és az alapvető szabadságok súlyos megsértésére, az uniós tagállamokban nagy számban történnek ilyen esetek. ,,A tagállamok még mindig belső keretek közé szorítják az emberi jogok védelmét, és kivonják magukat az európai uniós ellenőrzés alól" — áll a jelentésben.
A közösségi politikában nincsenek sem közös kritériumok, sem minimális normák, sem közös definíció a nemzeti kisebbségekre vonatkozóan — írja a jelentéstevő. A képviselők ezeknek a kidolgozását várják. A dokumentum kiemeli a regionális és kisebbségi nyelvek védelmének fontosságát, mivel „az anyanyelv használatához és az anyanyelvi oktatáshoz való jog a legalapvetőbb jogok közé tartozik". Az EP úgy véli, hogy a szubszidiaritás és az önrendelkezés elvei jelentik a leghatékonyabb eszközt a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogainak kezelése tekintetében, követve az unión belül létező legjobb gyakorlatokat. A parlament ezért ösztönzi a megfelelő önrendelkezési megoldások alkalmazását a tagállamok szuverenitásának és területi integritásának teljes tiszteletben tartása mellett.
Tőkés László kifejtette, hogy „a kisebbségi jogokról szóló fejezet (...) alapját és kezdetét jelentheti az EU kisebbségvédelmi jogrendszere megalkotásának". Sógor Csaba elmondta: van, aki az önrendelkezés bármely formáját azért tiltaná be, mert „fragmentálódik az EU", holott „azok az országok — például Olaszország vagy Finnország —, melyek kulturális vagy területi autonómiát adtak kisebbségeiknek, nem mentek tönkre".