Olmert beszólt Condoleezzának

2009. január 15., csütörtök, Világfigyelő
Ehud Olmert izraeli miniszterelnök azt mondta egy hétfői sajtótájékoztatón, hogy ő győzte meg a Bush-adminisztrációt, ne szavazzák meg az ENSZ BT gázai tűzszüneti határozatát, Condoleezza Rice így szégyenben maradt. Az amerikai külügy később cáfolta, hogy így történt volna, és megkérték az izraeli vezetést, helyesbítsen.

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma határozottan visszautasította Ehud Olmert izraeli miniszterelnök állítását, mely szerint az Egyesült Államok azért tartózkodott az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) pénteki szavazásán, ahol a Gázai övezetben folyó harcokról hoztak határozatot, mert Olmert meggyőzte erről a Bush-adminisztrációt. Sean McCormack külügyi szóvivő cáfolta azt is, hogy Condoleezza Rice külügyminiszter szégyenben maradt volna amiatt, hogy tartózkodott a szavazáson. Az ENSZ BT három nap tárgyalás után múlt pénteken határozatot fogadott el a gázai válságról, melyben felszólítja Izraelt, hogy vonuljon ki a területről, elítéli a civilek elleni erőszakot, a Hamaszt azonban egyáltalán nem említik. Az 1860-as számú határozatot tizennégy ország megszavazta, az Egyesült Államok tartózkodott.

Ehud Olmert hétfőn egy Askelonban tartott sajtótájékoztatón kifejtette, mivel Izrael számára fontos volt, hogy az Egyesült Államok ne szavazza meg a BT határozatát, felhívta telefonon George Bush amerikai elnököt — számolt be az AP.

„Azt mondtam, Bush elnököt kérem a telefonhoz" — idézte fel a történteket Olmert a sajtótájékoztatón. Azt válaszolták neki, hogy nem tudják adni, mert éppen beszédet mond egy philadelphiai rendezvényen. „Azt mondtam, nem érdekel, nekem most kell beszélnem vele" — folytatta az izraeli kormányfő. „Végül az elnök lejött az emelvényről, hogy beszélhessen velem." Olmert szerint Bush ezután hívta fel külügyminiszterét, hogy biztos legyen, Condoleezza Rice nem szavazza meg a határozatot. „Condoleezza Rice szégyenben maradt" — fogalmazott Olmert.

McCormack Olmert szavainak határozott cáfolata mellett azt is javasolta, hogy az izraeli kormány helyesbítse korábbi álláspontját, és javítsa a sajtótájékoztatón elhangzottakat. Az ENSZ BT szavazása után Rice azzal indokolta az Egyesült Államok tartózkodását, hogy még ki akarják várni az egyiptomi tűzszüneti javaslat visszhangjait. A határozatot később Izrael és a Hamasz is elutasította. Bush egyébként a harcok december 27-i kitörése óta többször kijelentette, hogy csak akkor lesz a térségben tűzszünet, ha a Hamasz felhagy az izraeli célpontok elleni rakétatámadásaival. A háború kitöréséért a Hamaszt vádolta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 938
szavazógép
2009-01-15: Közélet - x:

Mit jelent a köztisztaság?

Tizenhatféle tevékenységet sorol fel a sepsiszentgyörgyi Tega Rt. évi beszámolójában, mely szigorúan az utcák, közterek tisztogatására vonatkozik. Első helyen a kézi seprést: ez 2008-ban 42,3 millió négyzetméter takarítását jelentette, míg géppel 28,9 millió négyzetméternyi felületet sepertek le.
2009-01-15: Világfigyelő - x:

Röviden - Simó Erzsébet

Tűzszünetet sürget Gázában az ENSZ-főtitkár
Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára azonnali és tartós tűzszünetre szólította fel tegnap a gázai övezetbeli háborúban részes feleket. ,,Nincs vesztegetni való idő, mielőbb véget kell vetni Izrael és a Hamasz gázai háborújának" — mondta Kairóban a sajtó képviselőinek, miután találkozott Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel. Az ENSZ-főtitkár közel-keleti körútjának fő célja, hogy sürgesse a térségben a tizenkilencedik napja tartó gázai övezeti harcok leállítását.