Az új típusú tantervek megalkotása halad, a hozzájuk rendelt tankönyvek megírása, kiadása ellenben jóval lemarad, mindig van egy-két diáknemzedék, amely csak hallomásból tud az újításokról – derül ki újfent az idei tanév eleji tankönyvmustra alkalmából.
Bár több tízezer újranyomtatott, illetve a négyéves használati idő lejárta után kötelezően újra kiadott tankönyv megérkezett Háromszékre, még sok kiadvány hiányzik. Az elvileg elsőként bevetésre kerülő tizenegyedikes, a magyar diákok számára készített sajátos román nyelv és irodalom tankönyv is ezek közé tartozik. Ez a nemzedék már megszokta, hogy előkészítőtől mostanáig soha nem volt úgy, hogy minden tantárgyból tankönyvet kapjon. Jövőben érettségizniük kell, és még azt sem tudják, miből kellene felkészülniük, hiszen az egész középiskolai ciklusban a 2004-es tankönyvek vannak érvényben – szögezte le lapunk megkeresésére Kiss Imre megyei főtanfelügyelő.
A megrendelések első szakaszában minden újranyomtatott tankönyv megérkezett a megyébe, ez közel húszezer példányt jelent majdnem négyszáz címből, azaz amelyeket az iskolák a kopás miatt rendeltek, valamint közel harmincötezer új könyvet kapott a megye az iskolák igénylése alapján azokból, amelyeknek lejárt a négyéves érvényességi idejük. A második és harmadik megrendelési szakaszban még várják tankönyvek érkezését, ám az elsősök és másodikosok matematika-tankönyvére, a hatodikosok biológia-, fizika-, földrajz-, informatika-, történelemtankönyvére még kínálat sincs, akárcsak az elemi és gimnáziumi osztályok vallásoktatási és zenei nevelési kiadványaira.
Az egyetlen évfolyam az első osztály, ahol minden esztendőben biztosított a diákoknak az új munkáltató tankönyv, ha még nem is új tartalommal, a többi osztály diákjai évek óta nem kezdenek úgy, hogy minden tantárgyból az éppen érvényes tanterv szerinti tankönyvekből tanuljanak. Ettől eltekintve szeptember 11-én rajtol az iskola, tankönyvvel vagy anélkül, megkezdődik a 2023/2024-es tanév.