Folyik az izraeli csapatkivonás, az arabok egyeztetnek

2009. január 20., kedd, Világfigyelő

Folytatódott tegnap az izraeli csapatok kivonása a Gázai övezetből, miközben az arab országok Kuvaitban tanácskoztak a palesztin terület elleni izraeli offenzíva következményeiről. A hadműveletek több milliárd dolláros kárt okoztak palesztin adatok szerint. A tegnapi izraeli lapok azt írták, a tervezettnél is gyorsabban halad az izraeli katonák kivonása, és ma estére, az új amerikai elnök beiktatásának kezdetére akár be is fejeződhet.

Gáza utcáin három hét után először ismét a Hamasz radikális iszlám szervezet rendőreit lehetett látni. A mentők tovább kutattak a romok között holttestek, illetve esetleges túlélők után. Egyiptom csütörtökre Kairóba hívta az izraeli kormány képviselőit és a különböző palesztin szervezetek tisztségviselőit, hogy a tartós gázai övezeti tűzszünetről egyeztessenek. A külügyminisztérium külön-külön tárgyalásra készül az izraeliekkel és a palesztinokkal. A tartós tűzszünet egyik feltétele az Egyiptomból a Gázai övezetbe irányuló fegyvercsempészés megakadályozása. Törökország felajánlotta, hogy közvetít a Hamasz és a világi Fatah szervezet között. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár ma a Gázai övezetbe utazik. Benita Ferrero-Waldner, az Európai Bizottság külügyi biztosa közölte: az EU meghatározó szerepet fog vállalni a békefenntartásban. A Gázai övezetben több mint húszezer lakóház, illetve középület dőlt romba vagy rongálódott meg. A szaúdi király az arab országok kuvaiti csúcstalálkozóján bejelentette, hogy Szaúd-Arábia egymilliárd dollárral járul hozzá az újjáépítéshez. Az értekezleten külön megbeszélést tartott a legbefolyásosabb arab államok közé tarozó Egyiptom, Szaúd-Arábia, Szíria és Katar vezetője, hogy elsimítsák a gázai konfliktus miatt az Arab Ligán belül kialakult egyenetlenségeket. Abdallah szaúdi király és Hoszni Mubarak egyiptomi elnök képviseli azokat a mérsékeltnek tartott arab országokat, amelyek szembehelyezkednek a Hamasszal, Bassár el-Aszad szírai államfő és Hamad bin Kalifa asz-Szani katari emír viszont a radikális mozgalmat támogató csoport élén áll.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 939
szavazógép
2009-01-20: Világfigyelő - x:

Aláírták az orosz—ukrán gázszerződést

Vlagyimir Putyin orosz és Julija Tyimosenko ukrán kormányfő jelenlétében tegnap Moszkvában az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz vezetői aláírták az ukrajnai orosz gázszállításokat rögzítő szerződést. Putyin elmondta: az ukrán gázszállításra és a tranzitra vonatkozó szerződések egyaránt tíz évre szólnak. A szerződés aláírása volt Ukrajna feltétele az orosz gáz január 7-én leállított európai szállításának felújításához. Putyin reményének adott hangot, hogy hamarosan újra beindulhatnak az orosz gázszállítások Európába, s Julija Tyimosenko erről azt mondta: a tranzit megindul, amint orosz gáz érkezik az ukrajnai vezetékrendszerbe.
2009-01-20: Világfigyelő - x:

Magyar tükör — Bogdán László

A múlt hét elején Budapesten járt a Nemzetközi Valutaalap francia elnöke, s a magyar kormányfővel közös sajtóértekezleten azt fejtegette, hogy Magyarország ugyan teljesíti a megállapodásokat (a tetemes kölcsön feltételei még mindig nem ismertek!), de új költségvetésre van szükség… És, természetesen, újabb megszorításokra, amelyek megint a lakosságot érintik majd.