VidékfejlesztésNovember másodikától pályázható intézkedések

2023. október 24., kedd, Gazdakör

A megyei vidékfejlesztési hivataltól kaptuk a hírt, hogy az országos ügynökség (AFIR) november 2-tól elindítja három intézkedés pályázhatóságát. Ezek a következők: fiatalok megtelepedésének támogatása (DR 30), mezei utak létesítése és korszerűsítése (DR 27), valamint községi utak létesítése és korszerűsítése (DR 28).

  • Hetvenezer eurós támogatás jár a fiatalok vidéki megtelepedésére. Albert Levente felvétele
    Hetvenezer eurós támogatás jár a fiatalok vidéki megtelepedésére. Albert Levente felvétele

A fiatalok támogatására a pályázható összeg 250,7 millió euró, ebből a hegyvidéki fiatalok 75,2 millió euróra pályázhatnak. Az elnyerhető támogatás 70 ezer euró. November 2. és november 30. között csak azon pályázatokat lehet feltölteni az országos vidékfejlesztési ügynökség számítógépes rendszerébe, amelyeknél a pályázó által megállapított pontszám eléri a 85 pontot vagy ennél nagyobb. A következő időszakban, december 1. és december 31. között a 60 pontos és a feletti pályázatokat lehet letenni, jövő év január 1. és január 31. között tölthetők fel a 30 és a feletti pontszámú pályázatok. Tehát a kiírási időszak vége jövő év január 31-e.

A mezei utak létesítésénél és korszerűsítésénél a pályázható összeg 100 millió euró, a pályázatokat jövő év februárjáig lehet letenni. Az első hónapban, november 30-ig a letevéshez szükséges minimális pontszám 90, majd a következő hónapokban esik 70, 50, illetve 40 pontra. A községi utak létesítésének, illetve korszerűsítésének támogatásánál a pályázható összeg 200,1 millió euró, és a pályázatokat egészen jövő év február 29-ig lehet feltölteni a számítógépes rendszerbe. A letevéshez szükséges pontszám megegyezik a mezei utakéval.

A végleges pályázati tájékoztató füzetek felkerültek az országos ügynökség www.afir.ro honlapjára, ahol tanulmányozhatók. A továbbiakban a fiatalok támogatásánál érvényes végleges pontszerzési lehetőségekre térnénk ki, hiszen ez az, ahol nagyon sokan várják a pályáztatás elindítását. Természetesen nagyobb az esélyük a nagyobb pontszámú pályázatoknak, ezért érdemes megfontolni, hogy milyen kötelezettségeket vállal be a pályázó az üzleti tervében.

 

A nem hegyvidéki pályázatoknál

15 pont jár azoknak, akik mezőgazdasági egyetemet, líceumot vagy posztlíceumot végeztek, 10 pont pedig azoknak, akik érettségi megszerzése nélkül végeztek mezőgazdasági líceumot vagy az első szintnek megfelelő szakmai képzésen való részvételt igazoló aktát tudnak felmutatni a pályázat leadásakor.

30 pont jár annak a zöldségter­mesztőnek, aki legkevesebb 7100 euró SO értékű területű fóliában (ez gyakorlatilag 31 ár terület, az egy hektár fóliában termelt zöldség értéke 23 649 euró SO) vagy üvegházban termeli a zöldséget, és vállalja, hogy a kapott támogatásból beruházásként megvalósítja a fóliasátor fűtését. Aki 2300 és 7100 euró SO értékű területen, fóliában termeli a zöldséget és vállalja a fűtés megoldását, 20 pontot kap. Viszont a 20 pontért vállalnia kell, hogy a fóliás, üvegházas termesztés területét a második részlet kifizetéséig 7100 euró SO értékűre növeli.

Pont jár a gazdaságok átvételére. A legtöbb, 10 pont akkor jár, ha a pályázó egy 60 év feletti személytől veszi át a gazdaságát. 7 pontot kap az a pályázó, aki teljesen átvesz két gazdaságot, 5 pontot pedig az, aki egy gazdaságot vesz át.

Tíz pont jár annak a pályázónak, aki valamely mezőgazdasági szövetkezet (nem szükséges, hogy részvényes legyen) vagy termelői csoport tagja.  

Pont jár a pályázónak abban az esetben, ha a területek részben vagy egészben saját tulajdonban vannak. Legtöbb 10 pont, ha a terület mind saját tulajdonú, a másik esetben a bérelt és saját tulajdonú területek arányában kell kiszámolni a százalékarányt. Öt pont szerezhető azzal, ha a pályázó ökogazdálkodást folytat.

Legtöbb 10 pont jár annak a pályázónak, aki a növények természetes beporzására legalább 5 méhcsaládot tart, feromoncsapdákat használ a kártevő bogarak ellen vagy zárt légtérben poszméheket (dongókat) használ a növények beporzására. 10 pont jár a pályázónak, ha a támogatás segítségével olyan beruházásokat valósít meg, amelyek környezetkímélőek, csökkentik az üvegházhatást, komposztáló berendezést vásárol és a hulladékot trágyaként használja saját farmján, olyan berendezéseket vásárol, amelyek csökkentik az energia- és vízfogyasztást, biológiailag lebomló csomagoló- és újrahasznosítható anyagokat, valamint megújuló energiaforrásokat használ a gazdaságában. A pályázó vásárolhat energiaforrástól független, napelemes csepegtetős öntözőberendezést is, ahol a napenergia által termelt elektromos energia működteti a vízpumpákat. Ennél a pontszerzési lehetőségnél a beruházás értéke a 70 ezer eurós támogatás legkevesebb 10 százalékát kell hogy kitegye.

 

A hegyvidéki pályázatokat

más pontozási rendszer szerint bírálják el. A szakmai végzettség pontozása megegyezik a nem hegyvidéki pályázatokéval (15, illetve 10 pont). 25 pont jár az állattenyésztési pályázatokra, vagy ha a vegyes gazdaság teljes euró SO-jából (értékéből) több mint 50 százalékot tesz ki a haszonállatok SO értéke.  

A gazdaságok átvételénél 15 pont jár akkor, ha a pályázó 60 év feletti személytől veszi át a gazdaságot. 10 pontot kap, aki teljesen átvesz két gazdaságot, 7 pontot pedig az, aki egy gazdaságot vesz át. Tíz pont jár annak a pályázónak, aki valamely mezőgazdasági szövetkezet vagy termelői csoport tagja. Legtöbb 5 pont szerezhető azzal, ha a mezőgazdasági terület mind saját tulajdonú, ha nem, a bérelt területek arányában százalékpontot kell számolni.

Tíz pont jár, ha a hegyvidéki pályázó környezetkímélő ökogazdálkodást folytat. Szintén 10 pont jár a precíziós mezőgazdaság és az automatizálás megvalósításáért (pl. digitális technikák alkalmazása, nedvességérzékelők használata, GPS használata a mezei munkálatoknál, mezőgazdasági drónok, fejőrobotok vásárlása stb.). Ugyancsak tíz pont szerezhető azzal, ha a pályázó a támogatás segítségével olyan beruházásokat valósít meg, amelyek környezetkímélőek, csökkentik az üvegházhatást, komposztáló berendezést vásárol és a hulladékot trágyaként használja saját farmján, olyan felszereléseket vásárol, amelyek csökkentik az energia- és a vízfogyasztást, és megújuló energiaforrásokat (pl. napenergiát) használ a gazdaságában. Ennél a pontszerzési lehetőségnél a beruházás értéke a támogatás értékének legkevesebb 10 százalékát kell hogy kitegye.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 803
szavazógép
2023-10-24: Gazdakör - Incze Péter:

Országos első Kovászna megye (Mezőgazdasági pályázatok)

A Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség (AFIR) múlt heti éves kiértékelőjén beigazolódott az általunk már közölt hír, miszerint Kovászna megye országos első az elmúlt vidékfejlesztési évben kifizetett támogatásoknál. A vidékfejlesztésben az év október 16-tól a következő év október 15-ig tart. Ebben az időszakban 23,53 millió euró érkezett a megyébe a mezőgazdaság fejlesztésére.
2023-10-24: Riport - Bartos Lóránt:

Rendületlenül alkot a haralyi kádármester (Az Orbán Balázs-díjas Szőke Tibornál jártunk)

Szép, csendes őszi nap fogad október 14-én a Gelencéhez közeli Haralyban, csak a napsütésben a kertek tetején szendergő macskák látványa, a kutyák ugatása jelzi, hogy nem kihalt a Haros tövében megbúvó, festői környezetű település, ahol Szőke Tibor kádármestert kerestük fel. Az autóból kiszállva épp a fiával, Barnával találkozunk, aki telefonon hívja édesapját: készüljön, vendégei érkeznek. A nemrég Orbán Balázs-díjjal kitüntetett mesterember házába belépve az üdvözlés után nekünk szegezi a kérdést: tudjátok miért tartok én almát? Nem, nem csak pálinkának, hanem a szószátyár emberek szájának a betömésére – mondja nevetve. Ettől eltekintve szívesen és ízesen mesél arról, hogy miként alakult ki a mesterek dinasztiája a faluban és hogyan lett ő az egyik utolsó aktívan dolgozó kádár Haralyban.