A feldolgozóipar 2023 és 2026 közötti fejlesztésére indított, nemzeti költségvetésből fizetett Investalim programot az idei 65-ös sürgősségi határozattal fogadta el a kormány. A beruházási támogatás összesen 590 millió euró, évente közel 148 millió eurót biztosítanak a sikeres pályázatok kifizetésére. A támogatás intenzitása, mértéke a 70 százalékot is elérheti, Kovászna megyében 40 százalék.
A program, a pályáztatás és a kifizetések lebonyolításával a mezőgazdasági minisztérium a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökséget (AFIR) bízta meg.
A program keretében nyújtott támogatás új feldolgozók létesítésére, már működők fejlesztésére vagy új termékek előállításához szükséges beruházások megvalósítására költhető. A sürgősségi kormányhatározat szerint a következő területeken számolhatók el költségek: húsfeldolgozás és -konzerválás, halfeldolgozás, burgonyafeldolgozás, gyümölcs- és zöldséglevek előállítása, zöldség- és gyümölcsfeldolgozás, étolaj és zsír gyártása, tejtermékek gyártása, malomipar fejlesztése, kenyér és cukor előállítása.
Pályázhatnak már meglevő feldolgozó, valamint újonnan létesített cégek is. Feltétel, hogy a cég elismert tevékenysége között szerepeljen a megfelelő CAEN-kód: 1011 (húsfeldolgozás), 1012 (szárnyashús-feldolgozás), 1013 (hústermékek gyártása), 1020 (halfeldolgozás), 1031 (burgonyafeldolgozás), 1032 (gyümölcs- és zöldséglevek gyártása), 1039 (gyümölcs- és zöldségfeldolgozás és -tartósítás), 1041 (étolaj és étkezési zsír gyártása), 1051 (tejtermékek gyártása), 1061 (malomipari termékek gyártása), 1071 (kenyér- és tésztakészítés), 1081 (cukorgyártás). Nagyságtól, pénzforgalomtól és alkalmazottszámtól függetlenül lehet pályázni a programra, vagyis bármilyen besorolásba tartozhatnak (mikro-, kis-, közép- vagy nagy vállalkozás). Feltétel, hogy a beruházás értéke az általános forgalmi adó (áfa) nélkül minimum 2 500 000 lej (500 ezer euró) legyen. A támogatás felső határa akár 50 millió euró is lehet.
Ugyancsak feltétel, hogy a meglevő cég pénzügyi mérlege pozitív legyen az előző három év valamelyikében, és ne legyen felszámolás alatt. Az új cégnél feltétel, hogy alaptőkéje haladja meg a 100 ezer lejt, és a tulajdonosoknak ne legyen részvényük más hasonló tevékenységű vállalkozásokban.
A pályázati tájékoztató füzet egy táblázatot is tartalmaz a támogatás maximális mértékéről megyénként. Kovászna megyében ez 40 százalékos, ami azt jelenti, hogy a pályázónak 60 százalékos önrészt kell biztosítania.
A elkészítendő pályázat modellje és a letevésnél szükséges dokumentumok sora megtalálható az országos vidéki beruházásokat kifizető ügynökség honlapján: www.afir.ro (a honlap előlapjáról meg kell nyitni a Ghidul final pentru schema de ajutor Investalim tárhelyet). Az elkészített pályázatot fel kell tölteni a vidékfejlesztési ügynökség számítógépes rendszerébe felhasználói cím igénylése után.
Pár szót a pontszerzési lehetőségekról, mivel ezeket a pályázatokat pontozásos rendszerrel bírálják el. 20 pontot kap az a pályázó, aki egy termék előállítási folyamatát teljesen átalakítja vagy bővíti a feldolgozó kapacitását, illetve ha bővíti a termékskálát a feldolgozón belül. 10 pontot kapnak az újonnan létesített feldolgozók. 50 pontot kap, akinek a CAEN-kódja 1011, 1012, 1013, 1039 és 1081, a fentebb felsoroltakból a többiek 30 pontot kapnak. Különböző pontszám jár a támogatás intenzitása függvényében, a Kovászna megyei pályázónak eszerint 20 pont jár. 5 pont jár arra, ha a vállalkozás nyereséges. (A képlet szerint a nettó nyereség osztva az áruforgalom értékével, szorozva 100-zal, s a kapott érték nagyobb, mint 1.) Az új cég esetében 5 pont jár, ha az alaptőke nagyobb, mint 500 ezer lej.
A pályázatok letevésének utolsó napja november 27-e.