A mától kezdődő egyeztetésektől függ, hogy a szakmai szervezetek milyen lépéseket tesznek a kormány megszorító intézkedései ellen – hangsúlyozta lapunk megkeresésére a háromszéki orvosi kamara elnöke. Dr. Opris Zsolt elmondta, tiltakoznak az alapellátást és a magán szakorvosi rendelők egy részét sújtó pénzügyi megvonások ellen, és követelik a vonatkozó tervezet visszavonását, ellenkező esetben a családorvosok nem hosszabbítják meg a februártól esedékes keretszerződést az egészségbiztosítási pénztárral.
Az érvényben lévő szabályozás szerint az orvosnak csak egy szerződése lehet az egészségbiztosítási pénztárral. Ez azt jelenti, ha állami kórházban dolgozik az illető, az adott kórház osztályán és a járóbeteg-rendelőben végzett munkáját a biztosító megtéríti az intézménynek, ha ezen kívül magánrendelőt is működtet, ott a páciensnek fizetnie kell; ellenben, ha kizárólag magán szakorvosi rendelőt tart fent, egyénileg köthet szerződést az egészségbiztosítási pénztárral – részletezte Opris Zsolt. Utóbbi esetben nem mindegy, hogy a biztosító mennyit térít meg, ezért érinti csapásként őket, hogy idéntől 35 százalékkal csökken a finanszírozás. Kiállnak emellett a családorvosokért is, mert a tervezett megszorítások nyomán az ő jövedelmüket is jócskán megnyirbálná a kormány.
Kérdésünkre a háromszéki orvosi kamara elnöke elmondta, méltánytalan, hogy a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház nem kapott szabad utat egyetlen betöltetlen állás meghirdetésére sem a január 11-i kormányülésen elfogadott, közel nyolcezer egészségügyi munkahely felszabadítására vonatkozó memorandum alapján, ezért Kovászna megye közel négyszázötven orvosa nevében és az orvosi kamara vezetőjeként tiltakozik a vonatkozó döntés ellen.
A megyei kórházat fenntartó háromszéki önkormányzat ismeri az intézmény helyzetét, egyetértettek a százhuszonnégy állásra vonatkozó igénylistával, és miután kiderült, hogy nem kaptak jóváhagyást ezek felszabadítására, kedden újból benyújtották a kérést az egészségügyi és a fejlesztési minisztériumhoz – tudtuk meg Henning Lászlótól. A megyei tanács alelnöke lapunknak elmondta, kérik egy újabb memorandum kibocsátását, amelyben azok a kórházak is szerepelnek, amelyek kimaradtak az első rendeletből, ezáltal a sepsiszentgyörgyi megyei kórház is lehetőséget kapna, hogy meghirdesse a betöltetlen állások legalább egy részét. Henning Lászlónak nincs tudomása arról, hogy milyen feltételrendszer szerint határozta meg az egészségügyi tárca, mely kórházak részesülnek első körben a szóban forgó lehetőségben, de abban bízik, rendre minden intézmény szabad utat kap és alkalmazhat a saját sürgősségi listája szerint.