A magyar kultúra napjaDíjazták Jánó Mihály művészettörténészt

2024. január 23., kedd, Közélet

Jánó Mihály sepsiszentgyörgyi művészettörténész kapta idén a Háromszék Kultúrájáért Díjat, melyet a magyar kultúra napja alkalmából szervezett ünnepség keretében adtak át hétfő este a Székely Nemzeti Múzeumban. A Kovászna Megyei Művelődési Központ által alapított elismerést 2013 óta évente osztják ki egy-egy olyan személyiségnek, aki évtizedeken át meghatározta a térség kulturális életét, akinek tevékenysége túlmutat a szakmáján, hivatástudatával, kitartó munkájával egész közösségünket szolgálta.

  • Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke átadja a díjat. Albert Levente felvételei
    Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke átadja a díjat. Albert Levente felvételei

A Kovászna Megye Tanácsa, a Székely Nemzeti Múzeum, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet és a Kovászna Megyei Művelődési Központ által szervezett ünnepi műsor a magyar himnusz eléneklésével kezdődött, majd a házigazda Vargha Mihály múzeumigazgató köszöntötte a termet zsúfolásig megtöltő közönséget. Kettős öröm számukra a nap, egyrészt mert idén már náluk, a Kós Károly-tervezte épületben ünnepelhetik a magyar kultúra napját, másrészt mert a díjazott több évtizeden át volt az intézmény munkatársa, mondotta. Az igazgató reflektált az elmúlt évek felújítási munkálataira, s rögtön hozzátette, most már a régi kerékvágásban haladnak. De a java még csak most kezdődik, tartalommal kell feltölteni a termeket. Három év híján száz esztendővel ezelőtt Bartók Béla ebben a teremben koncertezett, és szeretnék, ha nemcsak százévente, hanem évente többször is világhírű művészek adjanak itt hangversenyt. A közösségért vagyunk – mondotta Vargha Mihály, hozzátéve, a kultúra különböző szegmenseit össze kell kapcsolni, nem egymás ellen, hanem egymásért dolgoznak.

A Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa részéről jelen levő Lukács Bence Ákos vezető konzul kijelentette, méltóképp ünnepeljük az erdélyi magyar kultúrát, hisz Kós Károly és Bánffy Miklós világát bemutató kiállítás megnyitója következik. Őket számos dolog összeköti, hisz három téren is maradandót alkottak: kultúrateremtőkként időálló és sok tekintetben időszerű művet, erkölcsi emberként követendő példát mutattak, közéleti szereplőkként közösségünk boldogulását szolgálták. Bizakodnunk kell abban, hogy meg tudjuk tartani gyökereinket, és azok majd táplálni tudják a hajtásokat, a következő generációkat. Egyik legfőbb egységünket, hogy számoljanak velünk a világban, a kultúránk jelenti. Ez a fennmaradásunkat is jelenti, mondta a konzul.

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elsőként a jelen lévő Szabó Kati olimpikont üdvözölte, hozzátéve, ő születésnapján is fontosnak tartotta, hogy velünk együtt ünnepelje a magyar kultúrát. Majd kifejtette, olyan együtt gondolkodó közösséget alkotunk, amelynek fontos Háromszék, Székelyföld, fontos az erdélyi és a magyar kultúra, amelynek szellemi kisugárzása, alkotó munkássága határozza meg és cselekvő módon formálja Székelyföld kulturális erőterét. Sokszor mondjuk, hogy művészeink, tudósaink, közösségszervezőink, sportolóink lámpásemberek, akik rendületlenül mutatják az utat, jelzik a jó irányt, hogy ne a sokkal hangosabb percembereknek adjunk hitelt, ne a mindent ellepő egyenkultúra uralkodjon el körülöttünk. Ettől vagyunk mások mi, székelyföldi magyarok – hangsúlyozta az elnök, és hozzátette: vannak gyökereink, vannak értékeink, vannak hagyományaink, amelyre építeni tudunk. Ezeket az irányjelzőket mi itt, Székelyföldön nem feledtük el.

 

 

Felhívta a figyelmet, legalább ennyire fontos, hogy elkerüljük a múltba nézés csapdáját, és fontos, hogy a mában elhelyezve, a jelenkor kihívásaira jó válaszokat adva építkezzünk, így biztosítsunk jövőt gyerekeinknek, unokáinknak. Óriási ez a kollektív felelősség: hogy mi lesz a következő nemzedékeknek az a közös, alapvető érték, ami a kultúrájukat jelenti. Gyökerei a székely társadalmunk értékrendjéből táplálkoznak-e vagy valami teljesen újnak hódolnak be, és az keres táptalajt? Ilyen zűrzavaros időkben szomjazzuk a küzdelmünkben való megerősítést, kell a tanítás, szükséges az útmutatás. Ezt a szerepet töltötték be hajdanán a Szent László freskók vagy éppen Barabás Miklós gyönyörű festményei. Ezek a képek is még napjainkban is segítenek abban, hogy itt, a Kárpát-kanyarban őrizzük a magyar nyelv és egyben az európai kultúrkör határait. Az elnök kifejtette, nem véletlenül hozta szóba Szent Lászlót, Erdély védőszentjét és Barabás Miklóst, a nemzet festőjét, hiszen mindketten régi jó barátai a díjazottnak: Jánó Mihály művészettörténész jó reklámot csinált mindkettőnek. És hála Istennek, egyre többet tud róluk a nagyközönség is, és ez elsősorban neki köszönhető. Ma egy olyan tudós embert köszöntünk, aki kitartással, elkötelezettséggel, nagy-nagy tudása ellenére alázattal és szerénységgel végzi kutatásait, mondotta. Beszéde végén a tanácselnök átadta a Háromszék Kultúrájáért Díjat Jánó Mihálynak. 

Ezt követően mondta el méltatását Weisz Attila kolozsvári művészettörténész, kiemelve, hogyha kultúrában járatos romániai magyar embernek feltennék a kérdést, hogy hirtelen mondjon egy ismert, ma is élő székelyföldi művészettörténészt, igen nagy valószínűséggel Jánó Mihály nevét válaszolná. (A laudáció lapunk 5. oldalán olvasható.)

Jánó Mihály köszönőbeszédét humorosra fogta, s megemlített minden, a kultúráért cselekvő háromszéki művészt, tudóst, önkormányzati vezetőt, támogatót, intézményt. Végül a meghatódottságtól el-elcsukló hangon a családjára tért ki, hisz, mint mondta, „illik, hogy a díjazott a családjának is köszönetet mond”.

Az ünnepség második részéről, a Bánffy Miklós és Kós Károly világa című vándorkiállítás megnyitásáról következő lapszámunkban tudósítunk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1685
szavazógép
2024-01-23: Közélet - Bodor János:

Kőrösi Csoma Sándor szellemét idéző kiállítás (Kovászna)

A kovásznai Kádár László Képtárban vasárnap CSOMA 240 – tárlat-visszatekintő címmel nyílt kiállítás, amelyen az elmúlt 32 év során rendezett Csoma-tárlatokra beküldött, az intézménynek adományozott művekből állítottak ki 78 alkotást. A magyar kultúra napja alkalmából így tisztelegtek a 240 éve született nagy Kelet-kutató tudósunk, Kőrösi Csoma Sándor emléke előtt.
2024-01-23: Máról holnapra - Nagy D. István:

Számháború ködben

Úgy tűnik, az idei választási szuperévre inkább igaznak bizonyul a – nagy valószínűséggel tévesen – Winston Churchill egykori brit miniszterelnöknek tulajdonított mondás, mely szerint abban a közvélemény-kutatásban hiszünk, melyet mi hamisítottunk. Mostanság egymást érik a különböző, többé-kevésbé megbízható közvélemény-fürkésző intézetek által közzétett eredmények, de ember legyen a talpán, aki ezekből ki tudja silabizálni, hogy pontosan miként alakulnak például az európai parlamenti választások eredményei, a többi voksolásról nem is beszélve. A közzétett támogatottsági adatok nagyjából annak függvényében változnak, hogy éppen melyik politikai oldal rendelte meg az adott felmérést, vagy az intézet, amely végezte, „hová húz”, így nyilván nem csoda, hogy egyre ködösebb az összkép. A székelyesen szólva, bármi is előfordulhat helyzet közepette pár következtetést azért mégis le lehet vonni.