A város gombái 1.Korán ébredő tobozlakók

2024. március 14., csütörtök, Család

Sepsiszentgyörgy gombavilága annyira gazdag fajokban, hogy jó eséllyel pályázhatna Európában és talán a nagyvilágon is, a gombák fővárosa címre! Ha nyitott szemmel járjuk a város járdáit, sétányait, zöldövezeteit, parkjait, templomkertjeit, egy mesésen gazdag, változatos gombavilág tárul elénk. A nagygombák viszonylag nagy száma (több mint 300 faj, de inkább 400!) egy egészséges környezetet sejtet, és alátámasztja városunk egyre jobban kirajzolódó zöld jellegét.

  • Lucos tobozfülőke. A szerző felvétele
    Lucos tobozfülőke. A szerző felvétele

A megfigyelt gombák között szép számmal akadt ritka, védendő, természetvédelmi értékkel bíró faj is. A gombadiverzitás pedig egy olyan természeti kincs, amely szebbé teszi mindennapi életünket, és amelyet nemcsak a védetté nyilvánított területeken, hanem mindenhol, így a város körzetében is óvni kell. 

A városi gombászás, vagy helyesebben gombafigyelés nem egy klasszikus műfaj. Itt nincs jelentősége a mennyiségnek, a gomba anyagi, kulináris vagy gyógyító értékének. Annál fontosabbak a Természet tisztelete, az esztétikai és tudományos szempontok. A gombászat afféle környezettudatos, kímélő ágazata, nevezhetjük sportgombászatnak is. A követendő elv: „óvatosan fotózd le, és hagyd a termőhelyén”! Hadd szaporodjanak, hadd legyenek díszei a városnak, és gyönyörködtessenek meg minden természetkedvelő járókelőt.

 

Lucos tobozfülőke 

Latin neve: Strobilurus esculentus. Ez a kedves kis gomba az oly nehezen induló tavaszi gombaszezon egyik hírnöke. Március közepe táján általában elsőként jelenik meg a kalapos gombák közül. Teljesen vagy részben eltemetett luctobozon növő szaprobionta faj. Városunkban a Picea nemzetség két tagjának, a közönséges (Picea abies) és a szúrós lucnak (P. pungens) a tobozain figyeltem meg. 

Annak ellenére, hogy ezek a fajok zöldövezeteinkben gyakoriak, gombánk viszonylag ritkán mutatja magát. Ez azzal is magyarázható, hogy nem minden fenyő képez tobozt, a tobozoknak pedig csak a töredéke kerül a talajba, valamint azzal, hogy igencsak vízigényes faj. A mohás, nyirkos, északos helyeket részesíti előnyben. Ilyenekből, azért el kell ismerjük, nincs is olyan sok. Főleg a tömbházak közti kisebb zöldövezeteken számíthatunk rá, ahol lucfenyőt is ültettek. Ahol egyszer megjelenik, ott általában több éven keresztül terem. Termőideje igencsak rövid, alig két-három hét. Fontosabb ismertetőjelei: 0,5–2,5 cm széles szürkésbarna kalap; sűrű fehéres lemezek; szegfűgombásan szívós, rugalmas tönk; vékony, kellemes fűszeres ízű hús. Kalapja ehető ugyan, de apró mérete miatt kevesen gyűjtik.

Farkas János

(folytatjuk)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2024-03-14: Család - :

Megszűnt a veszélyhelyzet

Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) megállapítása szerint a február 26. és március 3. közötti héten az elmúlt idények átlaga alatt maradt a légúti megbetegedések száma és csökkent az esetszám az előző hetekhez képest, így bejelentették a járványügyi veszélyhelyzet megszűnését, de továbbra is jegyzik a koronavírusos megbetegedések előfordulását.
2024-03-14: Család - :

Indulnak a roncsautóprogramok

Március 19-én indulnak a roncsautóprogramok – jelentette be hétfőn a Környezetvédelmi Alap Igazgatóságának (AFM) elnöke.