Médiajelentések szerint Észak-Korea újabb kísérletre készül legnagyobb hatótávolságú rakétájával, tovább szítva a feszültséget a térségben néhány nappal azután, hogy ismét a Koreai-félsziget háborúba sodródásának veszélyére figyelmeztetett. A Yonhap dél-koreai hírügynökség és a Szankei Simbun japán lap tegnap meg nem nevezett kormányforrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy az elszigetelt kommunista ország megkezdte a Taepodong—2 típusú ballisztikus rakétájának kilövésére alkalmas berendezés üzembe helyezését.
Az észak-koreai vezetés múlt héten közölte, hogy Dél-Korea ellenséges politikája miatt semmisnek tekinti a Szöullal kötött összes korábbi megállapodását. A lépés megfigyelők szerint egyfelől válasz Szöul Phenjannal szembeni keményvonalas politikájára. Másfelől azt szolgálhatja, hogy elterelje a figyelmet az új amerikai elnökről, mivel úgy tűnik, Barack Obama kormányzata kiemelt figyelmet fordít majd az ázsiai térségre, ezen belül is az észak-koreai fegyverkezési program feltartóztatására.
Az Egyesült Államok aggodalmát fejezte ki a rakétakísérlet lehetőségével kapcsolatban. Robert Wood külügyminisztériumi szóvivő Washingtonban azt mondta, hogy az haszontalan és nyíltan provokatív lépés lenne Észak-Korea részéről.
Észak-Koreát, amely 2006-ban már végrehajtott egy nukleáris fegyverkísérletet, a térség biztonságát fenyegető legnagyobb veszélynek tartják. Szakértők mindazonáltal nem hisznek abban, hogy technológiailag képes lenne arra, hogy atomfegyverét robbanófejként rakétára szerelje fel.
Az egyik déli biztonságpolitikai elemző szerint bármilyen északi rakétaindítás elhúzódó előkészítése általában azt szolgálhatja, hogy a phenjani kommunista vezetés — amely gyűlöli, ha semmibe veszik —határidőt szabjon, amikor kedvező fejleményt akar kicsikarni Szöultól vagy Washingtontól. Phenjan a közelmúltban többször is azzal fenyegetőzött, megdönti Ri Mjong Bak dél-koreai elnök konzervatív kormányát, amely tavalyi hatalomra kerülése után véget vetett annak az egy évtizede zajló gyakorlatnak, hogy feltételek nélkül szállítanak segélyeket a gazdaságilag összeomlott kommunista Északnak. Az előző amerikai kormány ugyancsak az energetikai segélyek leállítását szorgalmazta, hogy megbüntesse Észak-Koreát, amiért nem egyezett bele a nukleáris programjáról készített leltár ellenőrzésébe.
Az északiak kardcsörtetéséhez hozzászokott dél-koreai pénzpiacok nem tulajdonítottak nagy jelentőséget a feltételezett rakétakísérletnek, bár a Taepodong—2 egyes szakértők szerint elég nagy hatótávolságú ahhoz, hogy csapást mérjenek vele az Egyesült Államok nyugati térségére. Észak-Korea legutóbb 2006 júliusában hajtott végre kísérletet a Taepodong—2-es rakétával, ám a teszt teljes kudarcba fulladt.