Törvénymódosítással lehetővé teszik a tanintézetek számára, hogy személy- és vagyonvédelmi intézkedésként térfigyelő kamerákat szereljenek fel, amelyekkel az iskolai erőszak is megelőzhető – jelentette be március 25-én Ligia Deca oktatási miniszter. A Tanulók Országos Tanácsa üdvözölte a bejelentést, de a szakszervezeti képviselők szerint a térfigyelő kamerák felszerelése nem oldja meg az iskolai erőszak jelentette problémát.
Ligia Deca tárcavezető bejentése szerint az oktatási minisztérium sürgősségi kormányrendelettel módosítaná a tanügyi törvényt úgy, hogy az iskolák dönthessenek a térfigyelő kamerák felszereléséről. A tanügyminiszter azt mondta, míg a jelenleg hatályos tanügyi törvény a tanárok, szülők, illetve nagykorú tanulók véleményének kikéréséhez köti a térfigyelő berendezések felszerelését az iskolában, a javasolt módosítás értelmében az iskola vezetősége önállóan dönthetne erről. A javaslat szerint a felvételeket csak bántalmazási ügyek, illetve magántulajdon ellen elkövetett tettek felderítésére lehetne felhasználni, tanári munka kiértékelésére nem.
Március 29-i állásfoglalásában a Tanulók Országos Tanácsa emlékeztetett arra, hogy egyes hazai iskolákban rendszeresek a zaklatások, a rongálások és az erőszak más formái, ezért minden olyan intézkedést támogatnak, melyek növelik az iskolai biztonságot. „A térfigyelő kamerák értékes eszközt jelentenek ebben a tekintetben, megelőzik az incidenseket, és bizonyítékot szolgáltatnak a kivizsgálásukhoz. A felvételek segíthetnek az elkövetők azonosításában, a kiszolgáltatott tanulók védelmében és a nyomozásban” – olvasható a közleményben.
A diákszervezet fontosnak tartja, hogy a kamerák felvételeihez kizárólag az erre felhatalmazott személyek férhessenek hozzá. Emellett szerintük a tanulókat, a tanárokat és a szülőket tájékoztatni kell a kamerák elhelyezéséről, típusáról, a felvételek tárolásának időtartamáról és a hozzáférhetőségről.
A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) és a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség kedden azt közölte: nem támogatja a tanügyminisztérium javaslatát, hogy a pedagógusok és a szülők beleegyezése nélkül bekamerázzák az osztálytermeket. A szakszervezeti képviselők meglátása szerint a térfigyelő kamerák felszerelése nem oldja meg az iskolai erőszak jelentette problémát. „Úgy véljük, hogy egy ilyen intézkedés alkalmazása a megfigyelt személyek beleegyezése nélkül a román állampolgárok alapvető jogai elleni támadás” – szögezik le keddi közös közleményükben a két érdekvédelmi szövetség képviselői.
A FSLI és a Spiru Haret szerint felszerelhetők térfigyelő kamerák azokban az iskolákban, ahol korábban már történtek erőszakos cselekedetek, de ez esetben is szükség van a tantestület és a diákok szüleinek írásbeli beleegyezésére. A kamerák felszerelése a megfigyelt személyek beleegyezése nélkül azt jelentené, hogy mindannyiukat potenciális elkövetőkként kezelik. „Sajnos, az iskolákban egyre több az erőszakos cselekmények száma, de nem mondhatjuk, hogy minden tanügyi alkalmazott és minden diák veszélyforrást jelent” – olvasható a közleményben.
Az érdekvédelmi képviselők szerint az iskolai erőszakkal a tanügyi rendszer teljes megreformálásával lehet felvenni a küzdelmet. Az intézkedések között maradéktalanul szerepelnie kell a tanár–diák–szülő bizalmi kapcsolat kialakításának, elegendő iskolai pszichológus alkalmazásának. Segítene az iskolai erőszak elleni küzdelemben, ha az erőszak, bántalmazás, kiközösítés megelőzésére kidolgozott programokat alaposan feldolgoznák az osztályfőnöki órákon, az áldozatok kapják meg a szükséges támogatást, az elkövetők pedig értsék meg tetteik következményeit, majd rehabilitálják őket – vélik a szakszervezeti tagok. Véleményük szerint az iskolai őrök számának növelése is hozzájárulna az erőszakos tettek elbátortalanításához, és a szabálysértők sokkal szigorúbb büntetését lehetővé tevő iskolai szabályzat bevezetésének is nagyobb hatása lenne. (Agerpres)