A trehányság ára

2024. április 22., hétfő, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Tavasszal mindig szembeugrik a szemetes környezet a zöldülő természetbe kiszabaduló emberekkel, és ilyenkor kezdődik az önkéntes takarító akciók idénye is, ám a baj nagyobb annál, mint ami a patakpartokon látszik. 2024-től kezdve napi 18 600 eurót fizet Románia azért, mert képtelen volt bezárni hagyományos szemétlerakóit.

Ez az idén – szökőévben – meghaladja a 6,8 millió eurót, de hozzáadódik egy egységes 1,5 millió eurós büntetés is, ami 8,3 millió eurónál nagyobb kiadást jelent, mikor a költségvetési hiány és az államadósság is rég túllépte a pénzügyileg még kiegyensúlyozottnak nevezhető szintet.

A szemétbírság – amelyet az Európai Bizottság (EB) keresete alapján az Európai Unió Bírósága (EUB) rótt ki 2023 decemberében – hosszú évek trehányságának az eredménye. Mert azt már az EU-csatlakozás előtt lehetett tudni, hogy a hagyományos szeméttelepeket fel kell számolni, környezetkímélőbb hulladékgazdálkodásra (szelektív gyűjtésre, újrahasznosításra) kell áttérni, ám Romániában ez csak ott valósult meg, ahol az önkormányzatok fontosnak tartották (például Háromszéken, de megyénk a kivételek közé tartozik); országszinten katasztrofális a helyzet. Az infoclima.ro összesítése szerint minden egyes határidejét elpuskáztuk a vállalásainknak: 2009-ig be kellett volna zárni minden községi szeméttelepet, 2015-ig pedig 150 municípiumi és 1500 illegális lerakót. Habár előrelépések tagadhatatlanul történtek, az EB 2020-ig 43 szabálysértési eljárást indított Románia ellen, és megkeresésére az EUB már 2018-ban megállapította, hogy megszegte a szeméttelepekre vonatkozó előírásokat. Akkor 68 korszerűtlen lerakó működött még hivatalosan (a mindent ellepő pillepalackok és mindenfelé felbukkanó kisebb-nagyobb szemétkupacok nem számítanak ide), ám mivel azóta sem sikerült rendezni a helyzetet, az EB 2022-ben ismét pert indított, amit nyilván meg is nyert, hiszen az illetékes romániai intézmények csakugyan nem végezték el a munkájukat. Ezért kell idén 8,3 millió eurót fizetnünk. Jelenleg 31 régimódi szeméthegy magasodik még napról napra a Kárpátokon kívül és belül, és nem tudni, meddig.

Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter ugyanis nem válaszolt a Szabad Európa Rádió kérdésére, mindössze egy korábbi (még az EUB ítélete előtti) nyilatkozatában sopánkodott amiatt, hogy iskolák és óvodák építése helyett bírságra kell majd fordítanunk a pénzt, most először a történelem folyamán. Mintha ez a büntetés az égből pottyant volna, nem lehetett volna már évek óta tudni, hogy a sorozatos mulasztásoknak ára lesz. Az pedig külön disznóság, hogy e drága nemtörődömség egyik felelőse az iskolákkal hozakodik elő: hiszen az oktatás gondjai iránt is inkább csak szónoklatokban mutatnak érdeklődést a román politikusok, mint a valóságban. Ahogy a környezetvédelem iránt is.

A kezeletlenül felhalmozott szemét ugyanis nem csupán esztétikai kérdés, hanem talajt, vizet, levegőt mérgező, az élővilágot, az emberi egészséget súlyosan veszélyeztető tényező. Tehát nem azért kell felszámolni a szennyező szemétdombokat, hogy ne fizessünk bírságot, hanem a saját érdekünkben. Jó lenne, ha a környezetvédelmi hatóságok kissé csipkednék magukat.

 

Szemétdomb Craiova mellett. Büdös is, drága is. Fotó: Facebook / Groapa de Gunoi Craiova

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 200
szavazógép
2024-04-22: Közélet - Fekete Réka:

Kézdivásárhelyi díjazott az országos fizikaversenyen

Az Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság (EMT) és a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium szervezésében tartott országos Vermes Miklós Fizikaversenyen harmadik helyezést ért el Kanabé Áron, a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium tizedikes tanulója, akit Csák László készített fel a rangos vetélkedőre.
2024-04-22: Sport - Tibodi Ferenc:

Kétgólos szentgyörgyi diadal (Teremlabdarúgás, 1. Liga)

A Sepsi-SIC eseménydús, gólgazdag és látványos mérkőzésen 6–4-re legyőzte a vendég Marosvásárhelyi VSK csapatát a teremlabdarúgó 1. Liga alsóházi rájátszásának 4. fordulójában. A zöld-fehéreknek ez volt az idénybeli utolsó hazai meccsük, alakulatunk a West Déva elleni kiszállással zárja a 2023–2024-es szezont.