Nyugdíjak és különnyugdíjak

2024. április 30., kedd, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Nemhogy csökkenne, hónapról hónapra növekszik a speciális nyugdíjasok száma Romániában: áprilisban 184-gyel több különnyugdíjat kézbesítettek, mint márciusban, és ez nem rendhagyó hónap, februárban például 167-tel bővült a jogosultak egy szűkebb köre, azazhogy az egykori igazságügyi, diplomáciai, parlamenti, polgári repülési és számvevőszéki alkalmazottaké, akik nem befizetés és szolgálati idő, hanem külön törvények alapon kapják az időskori járadékot.

Jelenleg 11 471 személy tartozik ebbe a kivételes kategóriába, ahol a legmagasabb juttatás meghaladja a 24 ezer lejt, a legalacsonyabb pedig az 5700 lejt; a pénz oroszlánrésze (nagyjából háromnegyede) nyilván nem a nyugdíjalaptól érkezik, hanem az államkincstárból, azaz mindannyiunk adójából. Valójában jóval többen kapnak speciális nyugdíjakat, az országos nyugdíjpénztár idei összesítése szerint a bíróktól a hadiárvákig 425 ezernél többen tartoznak ebbe a kategóriába. Még a közel 13 ezer „igazolt” 1989-es „forradalmárt” is megilleti egy havi 1901 lejes kiegészítés, ami különösen akkor hat fonákul, ha tudjuk, hogy a kommunista diktatúra idején üldözött, kitelepített, zaklatott személyek (közel 250 ezren vannak) sok évi szenvedésért havi 775–1363 lejt, az egykori munkaszolgálatosok pedig átlag 74 lejt kapnak ugyanettől az államtól, amelynek vezetői folyton méltányos nyugdíjrendszert ígérnek. A fiatalon (akár 45 évesen) nyugdíjba vonult belügyi, honvédelmi és titkosszolgálati alkalmazottaknak még a száma sem ismert, a Szabad Európa Rádió tavalyi összesítése is 2019–2020-as adatokkal készült; akkor 205 ezernél többen kaptak havi 1000–7000 lejig terjedő összegeket speciális jogszabályok alapján, sokan úgy, hogy nyugdíjasként visszatértek ugyanabba a munkakörbe, és nyilván a munkabérüket is felvették a nyugdíjuk mellett.

De nemcsak a létszámot, hanem az összegeket illetően sem tiszta a kép, hiszen Nicolae Ciucă volt kormányfő nagyjából havi 19 ezer lejes különnyugdíjat kap nyugalmazott tábornokként, de a legnagyobb hazai különnyugdíj már 2021-ben meghaladta a 78 ezer lejt, amiből Raluca Turcan akkori munkaügyi miniszter szerint 5205 lej volt hozzájárulás alapú, és 73 429 speciális kiegészítés, azóta pedig csak nőttek ezek az összegek. Cristian Seidler USR-s képviselő szerint idén 18 százalékkal emelik a speciális nyugdíjakat (miközben a befizetés alapú nyugdíjak csak 13,8 százalékkal emelkedtek), amelyek így 15,7 milliárd lejjel terhelik meg az államkincstárat. Ebből már kitelne egy korszerű új kórház, amiben az idősek (is) egy EU-tagállamhoz méltó ellátást kapnának. A rendes nyugdíjak összköltségvetése egyébként ebben az évben közel 135 milliárd lej, amiben állítólag a szeptemberi (egyénenként változó mértékű) nyugdíjemelések is benne vannak. Jelenleg 4,75 millió nyugdíjas él Romániában, átlag 2246 lejből havonta, de ebből 640 ezer mezőgazdasági nyugdíjas átlag 638 lejt kap, harmadát egy 1989-es „forradalmár” speciális juttatásának...

Ebben a sűrű zavarosban a szeptembertől életbe lépő új nyugdíjtörvény nem fog új rendet vágni, egyszerűen azért, mert nem számolja fel a folyamatosan dagadó különnyugdíjrendszert. Pedig ezzel kellene kezdeni.

 

Nicolae Ciucă szenátusi elnök a veteránok napján. Fotó: Facebook / Nicolae Ciucă

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 243
szavazógép
2024-04-30: Közélet - Iochom István:

Újabb visszaállamosítási kísérlet (A román állam a papolci közbirtokosság ellen)

Még meg sem született az alapfokú ítélet a román államnak az ozsdolai Láros Közbirtokosság ellen 2019-ben indított perében, máris újabb visszaállamosítási per kezdődik a kézdivásárhelyi bíróságon, ahol április 9-én iktatták a 2024/322-es folyamodványt, melyet ugyancsak a román állam nyújtott be a pénzügyminisztériumon keresztül a papolci Imreh Albert Közbirtokosság, illetve a megyei és a zágoni földosztó bizottság ellen.
2024-04-30: Közélet - Hecser László:

Új városvezetést szeretnének Baróton

A Magyar Polgári Erő (MPE) baróti listavezetőit Sepsiszentgyörgyön mutatta be Kulcsár-Terza József országos elnök. Kisgyörgy Tünde, Bán István és Velencei Piroska azért vállalták a jelölést és támogatják Derzsi-Ráduly Kázmér független polgármesterjelöltet, mert úgy vélik, a városvezetés jobban és hatékonyabban működhet, ha olyanok cselekszenek együtt, akiknek szívügyük Barót fejlesztése. Az MPE helyi szervezete még igencsak az út elején áll, ami kitetszett abból is, hogy újságírói kérdésre nem tudtak megnevezni mindenkit, akit az önkormányzati közgyűlésbe jelölnek.