Különösebb felhajtás és szalagvágás nélkül adta át tegnap az új Olt-hidat Sepsiszentgyörgyön Antal Árpád polgármester és Tóth-Birtan Csaba alpolgármester. A gyalogos és biciklis forgalomnak szánt létesítmény egyébként már több hete elkészült, a sávokat felfestették, a táblákat kitették. Használják is az emberek, szinte percenként felbukkan valaki az egyik vagy másik hídfőnél.
Két év alatt két hidat épített Sepsiszentgyörgy az Olton: az összeomlott régi gyaloghíd helyére a Nicolae Iorga utcát a Kis utcán keresztül a Păiuș David úttal összekötő új, gyalogos és biciklis hidat, és a terelőútnak az Aréna felőli végénél levő, a vasútvonalon és a folyón is átívelő autós átkelőt. És egy harmadik építését is tervezik, amely a Păiuș David utat köti majd össze a Jókai Mór utcával; ennek az új útnak a Lidl Áruházig is lesz egy elágazása, a cél pedig az, hogy a majdani Brassó–Bákó autópálya ne csak a Jókai utcán legyen elérhető – magyarázták az elöljárók. Antal Árpád szerint így öt év alatt több híd épül az Olton át Sepsiszentgyörgyön, mint az előző 500 évben. A cél az, hogy összekössék a különböző városrészeket, és megkönnyítsék az emberek életét – tette hozzá, és azt kívánta, hogy használják minél többen ezeket, hiszen a hidak mindig összekötnek.
Konkrét adatokat Tóth-Birtan Csaba közölt a gyaloghídról: nagyjából 225 méter hosszú (pontos adat majd a felmérés után lesz) és 3,9 méter széles, amiből 3,5 méter járható felület: 2 métert foglal el a két biciklisáv, és 1,5 méter a gyalogosoké. Használatával 1,7 kilométeres kerülőt lehet megspórolni: ennyit kellene megtenni az Olt két partja között az állomási hídon való átkeléssel. Az építkezéshez előbb meg kellett szerezni az összedőlt régi hidat a gépgyártól; maga a kivitelezés 6,6 millió lejtől indult és 8,6 millió lejnél zárult, mert közben az anyagok és a munkabérek is drágultak; a pénz zöme uniós támogatásból származik.
Az új híd azonban csak a beruházás egyik része: a következő időszakban felújítják a Kis utcát – ez azért késett, mert az aszfaltozás előtt régészeti feltárásokat végeztek –, és a Iorga utcával való összeköttetést is, ami most egy gidres-gödrös földút. Itt építkezés is lesz: a Penny Áruház mögött bölcsőde, tovább pedig ANL-tömbházak és szolgálati lakások fognak kinőni a földből. A gáton innen, a csendőrlaktanya végénél halad majd el a Jókai utcába torkolló majdani bekötőút is.
Ami már majdnem befejezett állapotban van, az a gyaloghíd város felőli végét érintő Kilyén–Aréna bicikliút. Ez egy olyan beruházás, amit nem a saját területére épített az önkormányzat, a gát ugyanis a vízügyi társaság tulajdonában van, és külön engedélyek kellettek ahhoz, hogy ott bármit is csináljanak. Ha a városé lett volna, talán szélesebbre szabják a kerékpáros sávokat, de így is minden centiméternyi pluszfelületért teljes gáterősítést kellett végezni. Az a fő, hogy használható, és ki is van világítva. Idővel tovább építik majd, hiszen a környező településeket bicikliutakon is elérhetővé szeretnék tenni, ám jelenleg csak a közigazgatási határokon belül mozoghatnak, és ott sem teljesen szabadon, Kilyénig azért nem sikerült elvinni az aszfaltozott bicikliutat, mert magánterülethez értek. De mindenképpen folytatni kívánják az építését. A meglévő részeken is van még tennivaló: az egyik oldalon még fel kell szerelni a korlátot – erről most is elmondta Antal Árpád, hogy azt közúti szabályozás kéri, ahol az út menti lejtő meredeksége meghaladja a 20 százalékot, s meg is mutatta, hogy a Balaton körüli bicikliúton is sok helyen van korlát –, és hidakat kell építeni a gázvezeték, a Debren- és a Kökényes-patak fölött.
A városi bicikliutakról és a nemsokára beinduló kerékpárkölcsönző rendszerről a következő hetekben külön számolnak be.