Az idei érettségizők az utolsó nemzedék, amely nem járt előkészítő osztályba, és ők az egyetlenek, akiket már kilencedikesként érintett a koronavírus-járvány, esetükben jóformán ki sem alakultak az új közösségek, máris a távoktatás vette át az iskolai együttlét helyét. Pénteken a kézdivásárhelyi Gábor Áron Szakközépiskola nyitja a kicsengetési ünnepségsorozatot, a következő három hétvégén szerre búcsúznak még tizenhat háromszéki iskola közép- és szakiskolás végzősei.
A 2023/2024-es tanév végzősei olyan időszakban járták a IX–XII., illetve IX–XIII. estis osztályt, valamint a szakiskola három évét, amikor a hazai oktatási rendszerben több változás történt, mint az elmúlt harminc esztendő alatt – véli a megyei főtanfelügyelő. Lapunk megkeresésére Kiss Imre elmondta, a járvány alatti online oktatás, a számítógépes technika, az oktatási eszközök megváltozása kihívást jelentett és jelent a diákok és a pedagógusok számára, sok síkon kellett mindannyiuknak helytállniuk, ráadásul a jelenlegi végzősöket már az általános iskola utáni első tanévben érintették a változások, amikor amúgy is minden új számukra. A középiskolások négy év után, a szakiskolások három év elteltével búcsúznak iskolájuktól, a vizsgákkal záruló tanulmányaik alatt szerzett tudással együtt a járványidőszak megpróbáltatásainak tapasztalatát is viszik magukkal – hangsúlyozta a főtanfelügyelő.
Háromszéken idén 1213 középiskolás ballag tizenhét iskolában, közülük 823-an magyar, 390-en román tannyelvű osztályokban, a hároméves szakiskolát 423-an végzik, közülük 368-an a magyar tagozaton. Elsőként a kézdivásárhelyi Gábor Áron Szakközépiskola diákjai búcsúznak május 24-én, másnap a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban és a Puskás Tivadar Szakközépiskolában tartanak kicsengetési ünnepséget, május 31-én a megyeközponti Constantin Brâncuși Szakközépiskolában és a kézdivásárhelyi Dr. Csiha Kálmán Református Kollégiumban szólal meg az iskolacsengő a végzősök számára, június 1-jén a sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul Főgimnáziumban, a helyi Református Kollégiumban és a baróti Baróti Szabó Dávid Középiskolában, június 6-án a bodzafordulói Mircea Eliade Elméleti Líceumban, június 7-én a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnáziumban, a Bod Péter Tanítóképzőben, az Apor Péter Szakközépiskolában, a bodzafordulói Nicolae Bălcescu Szakközépiskolában, a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceumban, június 8-án a sepsiszentgyörgyi Berde Áron Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskolában és a Mikes Kelemen Elméleti Líceumban, valamint a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceumban ballagnak a diákok.