FRITZ NEM VICCEL. Újabb közterületet vett vissza a temesvári önkormányzat: kedd reggel elkezdték bontani azokat az illegális építményeket, amelyek egy közel kétezer négyzetméteres telken vannak.
Ezúttal nem egy cég, hanem egy család foglalt el „egy darabot” Temesvárból. A polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint bő tíz évvel ezelőtt rögtönöztek ott ideiglenes lakhelyet maguknak, hogy aztán később házat és melléképületeket húzzanak fel engedély nélkül; az illegálisan birtokba vett telket kerítéssel zárták körbe. A törvénytelen építmények lebontását még május végén rendelte el a polgármesteri hivatal, s bár a tulajdonosok – akikről az önkormányzat úgy tudja, hogy más birtokaik is vannak a városban, a lakcímük azonban Belgiumba szól – bíróságon próbálták megakadályozni a végrehajtást, de keresetüket elutasította a Temes megyei törvényszék. A bontás alkalmával a szociális hivatal munkatársai is a helyszínre vonultak, hogy az ott élő gyermekek helyzetét megvizsgálják. Temesváron egyébként nem ez az első bontás, amit az önkormányzat rendel el: Dominic Fritz polgármester már több jogtalanul elfoglalt területet visszaszerzett közcélokra, köztük két strandot, amelyek közül az egyiket tatarozni kezdték, a másikat viszont már használhatja a nagyközönség is. Utóbbinak két focipályája is van; a létesítmény eddig a helyi közszállítási vállalat kezében volt, ez pedig 2016-ban kizárólagos és ingyenes haszonbérleti szerződéssel átruházta egy olyan sportegyesületnek, amelynek a vezetőségében azok a személyek voltak, aki a közszállítási vállalatot is irányították. Később még az egyesület alapszabályzatát is megváltoztatták, hogy a vezetőséget ne lehessen leváltani. „Abszurd és botrányos, hogy néhány szélhámos kedve szerint rendelkezhet a város tulajdonával” – mondta erről Fritz, megjegyezve, hogy tavaly kérték a szerződés érvénytelenítését. A pert idén tavasszal nyerték meg jogerősen. (Maszol)
HELYREÁLLÍTÁSRA ÍTÉLTÉK A VOLT ELÖLJÁRÓT. Egy elrontott műemlék épület helyreállítására ítélték Tecuci egyik volt polgármesterét és volt főépítészét, akik 2013–14-ben engedély nélküli korszerűsítést végeztettek a városházaként szolgáló XIX. századi neoklasszikus palotán. A rendellenességekre egy számvevőszéki ellenőrzés során derült fény, és bár az ügyészség rövid időn belül vádat emelt ellenük, a per tíz évig elhúzódott, a hivatali visszaélés és az építkezési törvény megsértésének bűncselekményei pedig ezalatt elévültek. Ítélet azonban mégis született: a Galac megyei törvényszék arra kötelezte Daniel Gerhardt Ţuchel volt polgármestert és Constanţa Aurora Chiţu volt főépítészt, hogy a hajdani Tache Anastasiu-házat saját költségükön állítsák vissza eredeti állapotába. Az ítélet jogerős. (G4Media)