Hírsaláta

2024. június 27., csütörtök, Belföld

GYENGÉN ÁLLUNK A PÉNZLEHÍVÁSSAL. Az Európai Bizottság (EB) újabb 37,2 millió eurót utal át Romániának az országos helyreállítási terv (PNRR) keretösszegéből. Az EB korábban 53,4 millió eurót visszatartott a második kifizetési kérelem összegéből, mivel Románia nem teljesítette az ehhez kötött valamennyi vállalását.

  • A megújuló energiára szánt keretnek csak egy részét kapta meg Románia. Fotó: Pixabay
    A megújuló energiára szánt keretnek csak egy részét kapta meg Románia. Fotó: Pixabay

A zöld hidrogén és a globális felmelegedéshez kevéssé hozzájáruló hőenergia termelése terén voltak lemaradásaink, ám ezekből sikerült valamennyit behozni, így kapjuk meg a visszatartott pénz egy részét. A mostani utalásnak semmi köze a PNRR harmadik, 2,7 milliárd eurós részletéhez, melynek a kifizetését 2023. december 15-én kérvényezte a kormány. A kérelem elbírálási határideje hónapokkal ezelőtt lejárt, azonban az EB még nem hagyta jóvá a kifizetést, ugyancsak azért, mert Románia nem teljesítette egy sor vállalását. Az országos helyreállítási terv keretösszege 28,5 milliárd lej, amiből eddig 9,41 milliárdot kaptunk meg. (Maszol)

KASSZASIKER A KÖZUTAKON. Az ortodox pünkösdöt övező hosszú hétvégén 4250 lehetséges bűncselekményhez riasztották a rendvédelmi szerveket, akik 38 220 bírságot róttak ki körülbelül 17 millió lej értékben – közölte a belügyminisztériumi szóvivő. Monica Dajbog tájékoztatása szerint mindhárom pihenőnapon több mint 25 000 belügyi alkalmazott teljesített szolgálatot, és 14 600 alkalommal volt szükség a rendvédelmi szervek, 7425 alkalommal pedig a katasztrófavédelem beavatkozására. Utóbbi munkatársai 5739 esetben sürgősségi orvosi ellátást nyújtottak, 599 esetben tűzoltáshoz riasztották őket; összesen a rendőrök, csendőrök és tűzoltók több mint száz embert mentettek meg különböző veszélyes helyzetekből. A rendőrök több mint százezer ellenőrzést végeztek az eDAC rendszer segítségével, a közlekedésrendészet naponta mintegy 300 radart működtetett az ország közútjain. (Krónika)

NAPONTA 38 ÚJ KÖZALKALMAZOTT. Miközben Románia lakossága egyre csökken, a közalkalmazottak létszáma egyre növekszik: 2024 áprilisában közel 34 ezerrel voltak többen, mint 2021 novemberében, amikor a jelenlegi kormánykoalíció megalakult. Ez átlag 38 alkalmazást jelent naponta a PSD–PNL kormányzás 888 napja alatt. De nem most a legmagasabb a közalkalmazottak száma: 2008-ban (a második Tăriceanu-kormány idején) 1,4 millió személyt fizettek közpénzből Romániában; aztán ez a szám a gazdasági válság miatt (a Boc-kormányok alatt) 2014-ig 1,1 millióra csökkent. 2015-ben azonban ismét nőni kezdett, és 2023 őszén ismét másfél évtizedes csúcsot döntött. Idén áprilisban a közalkalmazottak száma meghaladta az 1,29 millió főt, ami azt jelenti, hogy a munkavállalók 22,5 százaléka az államnál dolgozik. (Radio Europa Liberă)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 175
szavazógép
2024-06-27: Belföld - :

Elena Lasconi az USR új elnöke

Az USR újjáépítését tervezi, és hidakat kíván építeni az emberek és a nemzedékek között Elena Lasconi Câmpulung Muscel-i polgármester, akit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) tagjai online szavazással választottak meg a párt új elnökének, miután az eddigi elnök, Cătălin Drulă parlamenti képviselő lemondott tisztségéről a június 9-i választási kudarc miatt.
2024-06-27: Belföld - :

Messze vagyunk az euró bevezetésétől

Románia nem tesz eleget az euró bevezetéséhez szükséges feltételeknek – derül ki az Európai Bizottság tegnap közzétett 2024-es jelentéséből, amelyben a nem eurót használó uniós tagállamok konvergenciakritériumainak teljesülését vizsgálják.