Ne legyen mellékes tevékenység az egészségmegőrzés

2024. július 16., kedd, Életmód

Fennállásának negyedik évfordulóját ünnepli idén a sepsiszentgyörgyi Change Center, mely az egészségközpontú, tudatos életmódot népszerűsíti. A központot megálmodó és alapító Szőcs Enikő és munkatársai célja, hogy a hozzájuk forduló érdeklődőket személyre szabott mozgással, táplálkozási javaslatokkal és a stressz jobb kezelésével hozzásegítsék ahhoz, hogy hosszú távon is fenntartható, jó irányú változást eszközöljenek életvitelükben.

  • Fotó: Change Center
    Fotó: Change Center

A Change Centert életmódközpontként meghatározó Szőcs Enikő rögtön beszélgetésünk elején leszögezte: tulajdonképpen egy támogató közösséget próbálnak létrehozni, „ez áll a legközelebb a lelkemhez” – fogalmazott. Törekszenek olyasmit nyújtani, ami az embereknek segít, értékrendszerük alapja az emberközeliség és a tisztességes attitűd. „Abból indultunk ki, hogy csináljunk valamit becsülettel, jóhiszeműen, legjobb tudásunk szerint – ez áll a legközelebb hozzám, és a csapattársaktól is elvárom, hogy ezzel a hozzáállással közelítsék meg mindazt, amit biztosítani szeretnénk. Mozgást, táplálkozási tanácsokat, stressz­menedzsmentet, pszichológiai felmérést végzünk, követjük, hogy az adott személyeknek milyen a táplálkozáshoz fűződő viszonya, hogy amennyiben szükséges, javítsunk azokon. Igyekszünk naprakészek lenni, követni az új tudományokat, évről évre újdonságokat, a pillanatnyilag elérhető lehetőségeket beilleszteni a programunkba, hogy megfelelően reagáljunk az elvárásokra, igényekre. Az általunk összeállított Change program célkitűzése, hogy a hozzánk segítségért fordulók mindennapi életvitelükbe olyan apró változásokat vezessenek be, amelyeknek hosszú távon is eredménye van” – fejtette ki a szakember.

A Change Centerben előzetes felmérésen alapuló személyre szóló edzéseket tartanak, a szakemberek továbbá olyan apró változtatásokat ajánlanak a jelentkezőknek, amelyek jelentős eredményt hoznak, a táplálkozás tekintetében az alapvető szokásokat próbálják rendezni, gyakorlatokat, módszereket kínálnak az érdeklődőknek. Szőcs Enikő úgy véli, az általuk biztosított program „mássága” éppen abban rejlik, hogy nyitottsággal kezelik mindezeket, megértően viszonyulnak az illető pillanatnyi állapotához, helyzetéhez. „Nem árulunk csodát, csodakészítményeket, nem hitegetjük az embereket, sokkal inkább barátként közelítünk, hogy azt érezzék akik hozzánk fordulnak, hogy valóban támogatjuk őket. Ha például felmerül egy egészségügyi probléma, akkor ne azt érezzék, hogy egyedül vannak az adott helyzetben, hanem igyekszünk megkeresni együtt azokat az orvosokat, szakembereket, akik az adott problémát megfelelően kezelik, az eredményeket pedig szem előtt tartjuk a program során is. Összeállítottunk egy laboratóriumi analíziscsomagot, ennek elvégzését ajánljuk, nem csupán egészségügyi gondok esetén, de megelőző céllal is. Bensőséges kapcsolatot alakítunk ki mindazokkal, akikkel együtt dolgozunk, és törekszünk nyitottsággal kezelni azt is, ha például valakinek nincs kedve edzésre jönni, vagy adott esetben nem tud lemondani egy bizonyos ételről. Sokkal inkább azt keressük, miként tudunk neki hosszú távon segíteni, mert az életmódváltás is egy hosszú időszak. Abban hiszek, hogy a jelent kell élvezni, nem pedig egyik percről a másikra végigkínlódni egy időszakor” – szögezte le Szőcs Enikő.

A Change program iránt érdeklődőket első körben egy testösszetétel-analízisnek vetik alá, majd egy konzultáció keretében megbeszélik az eredményeket, illetve azt, hogy melyek azok a tényezők, amelyekre nagyobb hangsúlyt kellene fektetni, ugyanakkor áttekintik az egyéni igényeket is. Ezt követően egy hónapos ciklus következik megfigyeléssel, edzésekkel (a bérlettel korlátlan számú edzés végezhető, akár heti öt alkalommal is), személyi edzővel végzett mozgással, személyre szabott terv alapján, és amennyiben szükséges, akkor gyógytornászuk is ajánl megfelelő mozgásformákat. Ugyanakkor fizikai állapotfelmérést is végeznek, laborvizsgálatokat ajánlanak, felmérik a táplálkozási szokásokat, az azokhoz való lelki viszonyulást, és táplálkozási tervet is készítenek a jelentkezőknek.

„Az a lényeg, hogy az emberek kialakítsanak egy olyan életstílust, amelybe belefér, hogy mozogjanak. Törekszünk, hogy megszokják, hogy heti két-három alkalommal bevigyék a mindennapjaikba a fizikai tevékenységet. Persze nem mindegy, hogyan, és mi éppen erre fektetünk hangsúlyt. Tudjuk, hogy a mai embernek nagyon nehéz kicsit is odafigyelnie önmagára, ezért tűnhet bonyolultnak, hogy heti 2–3 órát csak magunkkal foglalkozzunk. Nagy a nyomás, a társadalmi elvárások, de mégis meg kell próbálni önmagunkra időt szánni, ne legyen mellékes tevékenység az egészségmegőrzés, mert ez olyan számla, amelyet később kapunk meg, de mindannyian megkapjuk” – összegzett a Change Center alapítója. (X) 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az új sepsiszentgyörgyi biciklikölcsönző rendszerről?








eredmények
szavazatok száma 607
szavazógép
2024-07-16: Emlékezet - :

Hajdani „nagyidők” emléke

Szeretem a múltat idézni, egyre gyakrabban emlegetem az unokáimnak azokat az időket, amelyekre néha szeretettel, máskor pedig borzadva, szánakozva emlékezem.
2024-07-16: Életmód - :

Kevés tervezésnek kaland a vége

Mi kell ahhoz, hogy egy nap alatt 150 kilométert kerékpározz? Lényegében két dolog: bicikli és akarat, azt viszont tapasztalatból tudjuk, hogy ezen felül bár egy kipárnázott kerékpáros nadrág azért jól jön.