A mesés falu, ahova hazajár a király

2024. augusztus 8., csütörtök, Közélet

Zalánpatakról mesélt a falu szülötte, Préda Barna néprajzkutató Tusványoson a Három Szerb Kávéház sátrában, ahol Góbor Bence, a Joghallgatók Önképző Szervezetének szakkollégistája faggatta őt.

  • Góbor Bence és Préda Barna. A szerző felvétele
    Góbor Bence és Préda Barna. A szerző felvétele

A beszélgetés meghirdetett címe Mesék földjén, amelyet Benedek Elek szűkebb hazájáról, Erdővidékről vallott megállapítása ihletett: „Erdő, mező, hegy, völgy, falu, minden mesél itt. A mesék földje ez.” Préda Barna ráerősített: az Erdővidék szegletében oly szerényen megbúvó, alig százlelkes Zalánpatakra többszörösen igaz Elek Apó gondolata, hiszen királya is van, akárcsak a mesékben.

Miként szeretett bele III. Károly brit király ebbe az apró székely településbe? Mivel tölti idejét, amikor a településre látogat? Milyen a meg­ítélése a helybeliek körében? Milyen módszerekkel igyekszik megőrizni a település táji és épített örökségét? – íme néhány a Góbor Bence által feltett kérdésekből.

Préda Barna székely bajsza alatt a lokálpatriótákra jellemző mosollyal mesélt végig szeretettel szülőfalujáról. Örömét fejezte ki, hogy Károly király Zalánpatakot választotta, és immár másfél évtizede hazajár a településre, ugyanakkor megjegyezte, hogy Zalánpataknak ki kell lépnie a király árnyékából. Azokról az emberekről is beszélni kell, akik három évszázadon át építették, éltették a települést, akik akkor sem menekültek el, amikor leégett a megélhetésüket biztosító üveggyár, hanem nehéz alapokra kőből házat építettek Istenüknek, és a belé vetett hittel megkapaszkodtak ebben a völgyben, s ha nehézkesen is, de ma is ott élik napjaikat, nevelik gyermekeiket.

Préda Barna hozzátette, éppen ezért hivatásának érzi a falu tárgyi és szellemi értékeinek felkutatását, megőrzését és minél szélesebb körben való népszerűsítését. Ehhez kapcsolódóan kitértek Préda Barna Zalánpatakról eddig megjelent köteteire: Az én falum, Zalánpatak című falumonográfiára, amely Károly király révén angol fordításban is megjelenhetett, az Azok az évegcsűri legények – Zalánpataki történetek című anekdotás kötetre, a Harci Zajban – Zalánpataki hősök albumára, valamint Az üvegfúvók unokái – Zalánpataki ősök albumára. Szó esett a településnek a néprajzkutató által alapított falumúzeumáról, valamint az azt működtető civil szervezet, a Zalánpatak Falumúzeumért Egyesület sokrétű kulturális tevékenységeiről is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Please log into this webpage.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1053
szavazógép
2024-08-08: Közélet - Fekete Réka:

Anyanyelven jobban teljesítünk

Jobb a hazai magyar nyelvű oktatás a többséginél, de mindkettő elmarad a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországainak oktatásától, ezért bőven akad még tennivaló ezen a téren –  foglalható össze tömören annak a panelbeszélgetésnek az üzenete, amelyet a Jobb pályán az oktatásunk? címmel tartottak a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban.
2024-08-08: Közélet - :

A székely trupp (Barót)

A baróti művelődési ház nagytermében kedd este szépszámú közönség előtt mutatták be azt A székely trupp ébredése című verses-zenés emlékműsort, mely egy száz évvel ezelőtti, ma már csak képzelt, de egykor valós világba kalauzolt, olyan illusztris emberek közé, mint Benedek Elek, Tamási Áron, Szentimrei Jenő, Bartalis János, Szentimreiné Ferenczy Zsuzsi, György Dénes, ifj. Delly Szabó Géza.