Szeptember 15-én a Máramaros megyei Alsószőcs (Suciu de Jos) községben rendezik meg az első romániai bivalyfesztivált és bivalytejből készült termékek kiállítását. A szervezők várják a bivalytenyésztők benevezését az újdonságnak számító rendezvényre.
A fesztivál célja felhívni a döntéshozók figyelmét erre a szinte feledésbe merült értékes haszonállatra, melynek állománya évről évre meredeken csökken. Amíg számuk az 1800-as évek végén még több millió volt, addig 1980-ra 228 000-re, 1989-re pedig 210 000-re apadt. Jelenleg alig 16 700 körüli egyed szerepel a nyilvántartásokban. Kovászna megyében is már alig látni bivalyt, inkább csak az erdővidékiek ragaszkodnak tenyésztésükhöz. Jelenleg a megyei állatorvosi hatóság nyilvántartásában mindössze 123 példány szerepel. A legtöbb bivalyt Brassó megyében tenyésztik, több mint 4000 példányt, majd csökkenő sorrendben következik Kolozs, Szeben, Szilágy, Máramaros, Bihar, Arad, Beszterce és Hargita megye.
Világszinten a bivalyak az 1,5 milliárdra becsült szarvasmarha-állomány 10 százalékát teszik ki, a legtöbb bivalyt Indiában, Pakisztánban, Vietnamban, Egyiptomban és Nepálban tartják.
A bivalyak tejtermelése 1700 liter körüli 305 napos laktációra számítva. A bivalytej és a belőle készült termékek nagyon egészségesek. A tej szárazanyagtartalma magas, 17,4 százalék, a zsírtartalom 7,4 százalék körüli, a fehérjetartalom 4,1, a laktóztartalom 4,8, a bivalytej igen gazdag ásványi anyagokban, főleg kalciumban és foszforban. A bivalytejtermékek nagyon keresettek a piacon, ebből készül a híres mozarella és a cheddar sajt, de a fogyasztók nagyon keresik a dietetikus joghurtot és kefirt is.
Információink szerint a bivalytej literét a tejfeldolgozók 4,5 lejért vásárolják fel, a szabadpiacon az ára meghaladja a 10 lejt. A bivalytenyésztők támogatást kapnak a PD 23-as intézkedés keretében, melynek értéke nem túl
magas, 170 euró fejősbivalyanként.