Ursula von der Leyen hamarosan kiosztja a kulcsfontosságú tisztségeket a következő Európai Bizottságban, és Brüsszelben már javában folynak a találgatások arról, ki milyen szerepet kap. Az adott portfóliók leosztása nagyban befolyásolhatja azt is, miként fogja kezelni Brüsszel a migrációt, a gazdák követeléseit, valamint a zöld energiával kapcsolatos problémákat – írja a Politico.
A brüsszeli székhelyű lap újságírói számtalan beszélgetést folytattak az EU különböző tisztviselőivel az elmúlt időszakban, és ezek alapján összeállították, milyen országok mely portfóliókat kaphatják meg. Megelőlegezik: az utolsó pillanatban is történhetnek változások, és eddig Ursula von der Leyen mélyen hallgat a kinevezésekről.
A Politico spekulációja szerint az ügyvezető alelnöki pozíciókat Franciaország, Olaszország, Lettország, Szlovákia és Spanyolország fogja megkapni. A lap szerint a francia Thierry Breton kaphatja meg az ipari és stratégiai autonómiáért felelős ügyvezető alelnöki pozíciót. Breton nyíltan támadta Von der Leyent a választási kampány alatt, így ez a szerep büntetésként is értelmezhető.
Beérhet Giorgia Meloni taktikája, ha igaznak bizonyul a Politico jóslata, és a Európai Konzervatívok és Reformisták valóban megkapják a kohézióért, gazdaságért és járvány utáni helyreállításért felelős ügyvezető alelnöki pozíciót. Raffaele Fitto, az olasz kormány jelöltje ezzel nagy beleszólást kaphatna az EU regionális gazdasági politikájába.
A mindössze 1,3 millió lakossal rendelkező Észtország igen kiemelt szerepet kaphat a Bizottságban. Mint ismert, Kaja Kallas, Ukrajna támogatásáról ismert, korábbi észt miniszterelnök lehet az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője. A balti országok sok fontos szerepet kaphatnak, hiszen a Politico szerint a lett Valdis Dombrovskis lehet az EU bővítésért és Ukrajna újjáépítésért felelős ügyvezető alelnök. Ez azt is jelezné, hogy az EU elkötelezett Ukrajna további határozott támogatása mellett.
Szintén balti ország kaphatja meg az újonnan létrehozott biztonságért és védelmi iparért felelős posztot. A Politico szerint Andrius Kubilius lehet az új tárca vezetője, aki szintén kemény ukránpárti nézeteiről ismert, és többek között támogatja azt, hogy a lefagyasztott orosz vagyonból építsék újra Ukrajnát.
A Politico szerint Budapest és Brüsszel kapcsolata „új mélypontot ért el Orbán békemissziója miatt”, így az is kérdéses, hogy megszavazzák-e Várhelyi Olivért, aki korábban a szomszédságpolitika és bővítés portfólióért felelt, vagy új jelöltet kell küldenie Magyarországnak. A Politico szerint a többnyelvűségért, oktatásért és sportért felelős biztosi pozíciót kaphatja meg Várhelyi Olivér.
Nagylelkű lehet Ursula von der Leyen Szlovákiával és Romániával: a Politico szerint Szlovákia elviheti az egyik alelnöki tisztséget, Ausztria a pénzügyi szolgáltatásokért felelhet, Románia jelöltje pedig a foglalkoztatásért, szociális jogokért és lakhatásért felelős biztosi pozícióra pályázik.
A Politico által vázolt szereposztás természetesen változhat, de arra lehet számítani, hogy a fontosabb pozíciókra az uralkodó koalíció jelöltjei kerülnek. (Mandiner.hu)