A reformpárt pálfordulása

2024. október 28., hétfő, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Mélyrepülésben van a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), és méltán: három éve (a kormányzásból való kilépése óta) semmiféle új országjavító ötlete sincs, az egykori reformpárt sok belső harc után a jelentéktelenség felé tolódik.

Ezt pedig populizmussal igyekszik ellensúlyozni. A közigazgatási átszervezésre vonatkozó legújabb tervezetük is inkább egy kétségbeesett figyelemkeltési kísérlet, amely (Traian Băsescu ötlete alapján) alakítaná hét megamegyévé az eleve rosszul összetákolt fejlesztési régiókat a takarékosság nevében. És meg is emeli a tétet a saját korábbi (Tudor Benga képviselő által kidolgozott) tervezetükhöz képest, amely még 12 óriásmegyét körvonalazott (nyilván Székelyföld szétvágásával: minden eddigi elképzelésnek ez volt az egyetlen közös vonása), és tízezer főben szabta meg a városok létszámát. Ha átmegy az USR új javaslata – a húszezres küszöb –, Háromszéken Sepsiszentgyörgy marad az egyetlen város; Kézdivásárhely, Kovászna, Barót és Bodzaforduló községgé fokozódik le, és a községek száma is hasonlóan megcsappan. Ráadásul a megamegyék intézményei és a községházák a lakosság nagy részétől kerülnek jóval távolabb, így hát ez a spórolási ötlet csak áthárítja a költségeket az államról az emberekre, mégpedig az amúgy is rosszabbul élő vidékiekre, akiknek hosszú, olykor több száz kilométeres utakat kell majd megtenniük a hivatalokig.

A különböző helyzetű, sajátosságú térségek költségvetési okokból való összevonása amúgy eleve elhibázott megközelítés. Az átszervezés előtt szét kellene nézni, hogy mi működik jól Európában és a világban, és tanulni belőle. Vegyük a gazdag Svájcot: 26 kantonja közül a legnagyobb Zürich, amelynek lakossága 1,3 millió fő, a legkisebb pedig Appenzell Innerrhoden, amely 16 ezren aluli lélekszámával Romániában a városi státust sem érdemelné az USR szerint, mégis 6 önkormányzata, saját parlamentje és saját kormánya van, bő 500 éve. És senkinek esze ágában sincs beolvasztani a szomszédos Appenzell Ausserrhoden kantonba (53 ezer lakos, 20 önkormányzat) vagy a mindkettejüket teljesen körülvevő Sankt Gallen kantonba (471 ezer lakos, 86 önkormányzat), habár mindháromban német nyelvű többség él. A helybeliek döntése szerint (amelyet semmilyen berni „reformer” nem próbál felülírni) különálló tartomány mindkettő, még ha ez többe is kerül nekik, mint ha egyetlen közös parlamentjük és kormányuk lenne. Arányaiban egyébként aligha drágább a kantoni önállóság, mint amennyibe Romániának a kétkamarás parlament, a 200 államtitkáros kormány, a túlduzzasztott és túlfizetett központi apparátus kerül, illetve a pártjai, amelyek apanázsa nyolc év alatt huszonhatszorosára (!), 14,5 millió lejről 380 millióra nőtt, ám ezekhez a nagy pénznyelőkhöz az USR nem nyúlna, csak az önkormányzatokhoz.

Tervezete így kampányfogássá silányul, de annak is komolytalan, mert Elena Lasconi pártelnök és államfőjelölt egy nappal korábban erősítette meg, hogy szívesen kormányozna az (efféle átszervezést ellenző) RMDSZ-szel. Ezt a mézesmadzagot a PSD és a PNL államfőjelöltjei is meglobogtatták már, az USR ajánlata csak annak jele, hogy beállt a sorba. Kár azokért a román választókért, akik felelős politikusokat és jobb országot akarnak.

 

Az USR átszervezési terve távolabb helyezné a döntést az emberektől. Fotó: Facebook / Antal Árpád

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 929
szavazógép
2024-10-28: Közélet - Böjte Ferenc:

Könyvbemutató: Életem ‘56 árnyékában (Barót)

Szerdán este a Tortoma Önképzőkör rendezvényén telt ház előtt mutatták be Baróton Kelemen Csongor Életem ‘56 árnyékában című könyvét. A kötetet a Homoródoklándon született, az 1956-os magyarországi események után pedig a román titkosrendőrség zaklatásának kitett, ártatlanul tizenöt év börtönbüntetésre ítélt szerző élete ihlette, lapjairól azonban nemcsak az ő, hanem sok más politikai elítélt élete is visszaköszön, s mely könyv, mint az est során elhangzott, értéket és erőt adhat a holnap felé haladva mindazoknak, akik a történelemből, 1956 és az azt követő évek eseményeiből tanulni, okulni szeretnének.
2024-10-25: Gazdaság - :

Itt a kulcs a vállalkozásunk fejlesztésére /X/

A kis- és középvállalati szektor különös mértékben érezhette az elmúlt években a gazdasági visszaesés hatásait. A világjárvány teljesen átszervezte ezt az ágazatot: vállalkozásokat tett tönkre, de ezzel párhuzamosan új területek lendültek fel, de nem volt sokkal kíméletesebb a háború és az erős infláció hatása sem.