Kézdivásárhelyi Lexikon

2024. október 31., csütörtök, Közélet

Hiánypótló kezdeményezésként jött létre, és már elérhető a kezdilexikon.ro címen a Kézdivásárhelyről, az ottani emberekről, intézményekről és még sok más egyébről szóló adatbázis. Az átfogó, fejlesztés alatt álló lexikont több személy szerkeszti.

  • Fotó: Facebook / Kézdivásárhely Önkormányzata
    Fotó: Facebook / Kézdivásárhely Önkormányzata

A kezdilexikon.ro címet a böngészőbe beírva egy letisztult felületű, könnyen áttekinthető internetes oldal jön elő, amelyen ábécésorrendbenlehet keresni a szócikkek között. „A dokumentáltan elért eredmények, a monografikus jellegű tanulmányok sokasága napjainkban azt a kérdést veti fel, hogy az így felhalmozott tudás, ismeretmennyiség hogyan juthat el a gyakorló lokálpatriótákhoz, azokhoz, akik mindennapi elfoglaltságaik, egy egészen más jellegű területen végzett munkájuk mellett időnként szükségét érzik annak, hogy városunk, Kézdivásárhely múltjával, személyiségeivel, intézménytörténetével kapcsolatosan információkat szerezzenek, pontosítsák tudásukat. Hogy ez sikeres legyen a mindennapok forgatagában, két újítás is segít. Az első műfaji jellegű: az említett tudáshalmazt gyorsan lekérdezhetővé, megfelelő módon tagolttá kell tenni. Ebben segít a városlexikon mint műfaj, amely rövidebb szócikkekbe sűrítve szerkeszti át a rendelkezésre álló tudásmennyiséget. A másik technikai jellegű: a lekérdezést a lehető legszélesebb felhasználói-érdeklődői kör számára lehetővé kell tenni. Ez viszont az internet révén lehetséges” – írják a bemutatkozásban az oldal szerkesztői.

Az impresszum szerint az oldal főszerkesztője Bakk Miklós, kiadó a Kézdivásárhelyi Múzeumbarátok Egyesülete. Az online lexikon szerzői: Bakk-Dávid Tímea (szerkesztő), Bakk Miklós (főszerkesztő), Borcsa János (irodalomtörténész), Deák Ferenc (etnográfus, műkritikus), Dimény Attila (etnográfus, szakmai koordinátor) és Jánó Mihály (művészettörténész). A felsoroltakon kívül közreműködnek: Bejan András (tanár, igazgató, Nagy Mózes Főgimnázium – Kézdivásárhely), Bakk Ágnes Karolina (teatrológus, MOME – Budapest), Biszak Enikő (hagyományőrző, Kézdivásárhely), Kaczián János (népművelő, levéltári főtanácsos, Szekszárd), Köntzey Tamás (gyógyszerész, Svédország), Tóth László (újságíró, Kézdivásárhely) és Szekeres Attila István (újságíró, heraldikus, Sepsiszentgyörgy).

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1826
szavazógép
2024-10-31: Közélet - Farkas Réka:

Vörös vonal a magyar megyék felszámolása, városaink leminősítése (Románia közigazgatási átszervezése)

Románia közigazgatási átszervezése várhatóan jövőben napirendre kerül, és egyáltalán nem mindegy, ott ülünk-e az asztalnál, ahol az új térképeket rajzolják, vagy elszenvedői leszünk csupán a döntéseknek – erre hívta fel a figyelmet Tamás Sándor és Antal Árpád a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) napokban nyilvánosságra került törvényjavaslata kapcsán. Arra buzdították az erdélyi magyarságot, szavazzanak az RMDSZ-re, hogy jelentős parlamenti képviselettel is megmutassuk, erősek vagyunk, és létezik egy vörös vonal – a többségében magyarok lakta megyék felszámolása, településeink, városaink át- vagy leminősítése –, amelynek átlépését nem tűrjük.
2024-10-31: Máról holnapra - Mózes László:

A lázadók igazsága

A reformáció napja, október 31. nagyobb ünnep, mint gondolnánk. Az újítás, a rosszal való szembefordulás, a változtatás ünnepe. Az eltévesztett, sehova nem vezető útról való letérés, az új útkeresés ünnepe. Az isteni dicsőség, a hit ünnepe természetesen: mindig érdemes, mert mindig lehet jobb. A remény reménytelenség feletti győzelmének ünnepe. És a magyarul, anyanyelven mondott prédikáció ünnepe.