Maia Sandu maradhat Moldova elnöke – derült ki az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában leadott szavazatok közel száz százalékának megszámlálása után. A Nyugat-barátnak tekintett politikus elsősorban külföldön élő moldovai állampolgárok voksainak köszönhetően újrázhat az államfői székben.
Az Akció és Szolidaritás Pártja (PAS) színeiben induló Sandu a szavazatok 55,35 százalékát szerezte meg, míg ellenfele, a Moszkva-pártinak mondott, szocialista színekben induló Alexandr Stoianoglo 44,65-öt. Stoianoglo az országban 30 ezer szavazattal kapott többet Sandunál, megszerezte az ottani voksok 51 százalékát, de döntően befolyásolta az eredményt a külföldön – jórészt Nyugat-Európában – élő moldovaiak voksa, akik közül több mint 330 ezren vettek részt a választáson, közel százezerrel többen, mint az első fordulóban. Többségük Sandut támogatják: voksaik 82 százalékát kapta a hivatalban levő államfő, míg két hete csupán 70 százalékot szerzett.
Maia Sandu vasárnap éjfél után jelent meg a sajtó előtt Chișinăuban, hogy győzelmi beszédet tartson. Kifejtette: meghallotta a polgárok hangját, hogy sok tennivaló van az országban, és köszönetet mondott mindenkinek, „aki elment szavazni”, függetlenül attól, hogy kire adta voksát. „Megmentettétek Moldovát!” – üzente a választóknak. Az elnök oroszul is megszólalt, és megígérte, hogy minden moldovai elnöke lesz. Elmondta, hogy nagyra értékeli ellenfele, Stoianoglo hozzáállását, akit szolidaritásra szólított fel, és azt mondta, hogy „ezt az energiát a közjó érdekében kell felhasználni”. Maia Sandu a kampányban elhangzott kemény hangú szónoklataihoz képest békülékenyebb győzelmi beszédében elmondta, tisztában van azzal, hogy a nép változást követel. „Szeretném, ha tudnák, hogy minden hangot meghallottam, beleértve a kritikát is” – közölte az újrázó elnök. A sajtó kérdésére válaszolva az elnök elmondta, hogy megérti, hogy az emberek életminősége javításának sebességén változtatni kell, illetve hogy „meg kell erősítenünk a demokráciánkat”.
Alexandr Stoianoglo az első eredmények közzététele után arra kérte a polgárokat, hogy „a számoktól függetlenül” maradjanak nyugodtak. „Mindenki szavazata tiszteletet érdemel, a demokrácia pedig mindenekelőtt azt jelenti, hogy az eredménnyel szemben érettséget kell tanúsítani. Őszintén remélem, hogy mostantól véget vetünk a ránk kényszerített gyűlöletnek és széthúzásnak” – mondta Stoianoglo.
A választás tétje Moldova számára az, hogy folytatja-e a Nyugat-barát, az Európai Unióhoz való csatlakozás felé tartó irányvonalat, vagy Moszkva felé fordul. A moldovai hatóságok vádjai szerint Oroszország mindent megtett az eredmények befolyásolása érdekében, Oroszországban és Fehéroroszországban is tömegével utaztatták az embereket a szavazókörökhöz. Az akció finanszírozása mögött Ilan Șor Moszkvába menekült oligarchát sejtik, akit jogerősen elítéltek egymilliárd dollár kilopása miatt az országból.
Románia kiemelt figyelmet szentel a moldovai választásoknak, hiszen a Pruton túli, jórészt román kultúrájú országot „kisebb testvérként” kezeli. Marcel Ciolacu miniszterelnök elsők között üdvözölte Sandu győzelmét.