Stekbauer Huba kis sepsiszentgyörgyi húsboltja előtt kis sor is keletkezik, amikor – általában hetente egyszer – friss árut hoznak. A kökösi, családi vállalkozásban működtetett manufaktúráról szóló korábbi, tavasszal megjelent írásunk után most arra voltunk kíváncsiak, hogy meg lehet-e maradni a piacon egy kizárólag helyi, friss alapanyagból dolgozó, házi terméket előállító húsüzemnek?
Kapcsolatépítés
Kell tartani a minőséget, de a kapcsolatot is a vásárlókkal – fogalmazható meg a fiatal vállalkozó erre a kérdésre adott válasza. Mert korántsem az a lényeg számára, hogy a nagy húsfeldolgozókkal versenyezzen, hanem hogy például az adalékmentesség tényét maga a vásárló igazolja vissza, amikor visszatérve azt újságolja el, hogy gyermekének hasonló, de nagyüzemi termékek kiütést okoznak, az itt vásárolt termék viszont nem.
Nagy dolog ez egy elsősorban a mennyiségi szempontokat figyelembe vevő világban, de az erdésztechnikusból lett huszonéves vállalkozó alig néhány éves története, na meg nyitottsága alá is támasztja azt, hogy mindez megvalósítható. Ráadásul úgy, hogy tudatosan nem akar változtatni eredeti elképzelésén, hogy a bükszádi dédnagyapa nyomdokaiba lépve, aki akkori viszonyok között a falu mészárosa volt, a mesterségbeli tudás folyamatos bővítésével, modern eszközök segítségével, de elsősorban kézi munkával készüljenek a finom falatok, ízpótlóktól, az iparban elterjedt tartósítószerektől mentesen.
Mértékkel növekedni
Hiszen lehet sikertörténet az is, ami méreteiben nem növi ki az eredeti elképzelést. Esetünkben pedig az, hogy egy tevékeny és aktív fiatalember – miután látja, hogy az erdészeti egyetem, amelyre épp a világjárvány idején kezdett járni korántsem az, amire vágyik – felmenőitől veszi a példát, hogy mivel lehet és érdemes foglalkozni. Ebben bizonyára azok az áldatlan állapotok is „besegítettek”, hiszen az erdő, na meg a vadászat szeretete azóta is tart, az online tanulás azonban nem volt ínyére. És a váltásnál elképzelhetetlen volt számára, hogy egy életerős fiatalember ne tudja megkeresni és megtalálni azt a tevékenységet, amit szeret, s ami – nem mellesleg – a megélhetését is biztosítja. S mint hamar kiderült, nem csak számára, hanem az egész családja számára is.
Vakmerőség
Kell ehhez persze bátorság, vagy ahogy ő fogalmaz vakmerőség, hogy az édesapjától ellesett módszerrel (Kökösben, a háztájiban mindig ő vágta a disznót) feldolgozza a szomszédból vásárolt disznót és ismerősöknek értékesítve belekóstoljon ebbe a korántsem könnyű szakmába. Először csak a zsebpénz érdekében, aztán a sikeren felbuzdulva élesben, pályázatokkal segítve a fejlődést. Egy százezer eurós sikeres vidékfejlesztési, na meg egy huszonötezer eurós startup-pályázat segítségével, nem kis utánajárással, munkával ugyan, de igazi hentesüzemet, Kökösben pedig kisboltot rendezett be.
A vidékfejlesztési pályázat összeállításában és lebonyolításában nagy segítségére voltak az ASIMCOV vállalkozói szövetség szakemberei, de jó partnerekre talált a StartupHUB munkatársaiban is, na meg az édesanyja személyében. A kiírások feltételeinek persze meg kellett felelni, mivel például úgynevezett hátrányos helyzetű fiatalokat kellett alkalmazni, ezért befagyasztotta az egyetemet, és szintén munkanélküli társakat keresett. És hasonlóan a szakmai ismeretek megszerzéséhez, a pályázatok lebonyolításához is kellett a vakmerőség, ahogy ő mondja: sosem tudtam, hogy miként oldódik meg, de azt igen, hogy mit akarok megoldani.
Őszintének kell lenni
A húsfeldolgozó kialakítása és engedélyeztetése kapcsán is ez a konokság vezetett sikerre. A szakhatóságnál ugyanis első alkalommal azt mondták, hogy ezt nem lehet megvalósítani. Aztán a kitartás meghozta gyümölcsét, a kulcs az volt, hogy manufakturális jellegű kisüzemet lehet és kell létre hozni. Mi több, a hatóság, amelynek ellenőrzési feladataiból adódóan bizony a büntetés is eszköztárában van, látva az igyekezetet és a szabályok betartását, na meg az őszinteséget, inkább segítőkész, mint hibát kereső módon viszonyult. Ehhez azonban minden feltételnek folyamatosan meg kell felelni, ha a címkén azt írja, hogy házi, akkor például csakis természetes fűszerekkel lehet dolgozni. Mint ahogy a füstölés is hagyományos módszerrel, bükkfával történik. Nagyon fontos, hogy különbséget kell tenni a házi és a házias termékek között, ez utóbbiaknál ugyanis kevesebb szabályt kell betartani.
Megtalálni a számítást
A termelés volumene növekszik, hiszen immár havonta immár 45-50 disznót dolgoznak fel és 3,5-4,5 tonna terméket állítanak elő, emiatt már hat állandó alkalmazottal dolgoznak. A fiatal vállalkozó terveiben azonban nem szerepel a folyamatos és nagyarányú bővítés: sokkal inkább a visszatérő vásárlók megtartása, illetve az állandó kliensek számának a bővítése a cél. Na meg a teljes mértékben friss húsból, természetes fűszerekkel ízesített termékskála bővítése, emellett pedig néhány különlegesség, mint a vadhúsból készülő kolbász, szalámi termelése, elvégre a vadászat iránti vonzalom továbbra is él benne. És a tervek között még egy saját vágópont kialakítása is szerepel. Saját üzletein kívül a Steki márkájú termékei néhány helyi üzletben is megtalálhatóak, de úgynevezett mozgóbolt beüzemelésében is gondolkodik.
Stekbauer Huba miközben szívesen beszél sikeres vállalkozásáról a legnagyobb megvalósításnak mégis azt tartja, hogy rendkívül jó, összeszokott és megbízható csapattal tudja mindezt megvalósítani. Az alkalmazottak többsége családtag, így valódi családi vállalkozásnak tekinthető, de ez akár hátrány is lehet. Ő azonban figyel arra is, hogy méltányos legyen a munkamegosztás. És vallja, hogy akinek van határozott elképzelése, és azért tűzön-vízen át küzd, az itthon is megtalálja számítását.