Ha újra naggyá lesz Amerika

2024. november 7., csütörtök, Máról holnapra
Farcádi Botond

A vártnál sokkal egyértelműbb, akár elsöprőnek is nevezhető győzelmet aratott Donald J. Trump az amerikai elnökválasztáson kedden: az összes csatatérállamban nyerni tudott – vagy legalább meggyőző fölénnyel vezetett a tegnapi, nem végleges eredmények szerint –, de még országosan is mintegy ötmillióval több voksot kapott, mint Kamala Harris.

Noha ez utóbbinak különösebb tétje nincs, mégis jelzés értékű az, hogy az amerikai szavazók többsége Trump mellett tette le voksát, ez pedig növeli az elnök legitimitását.

Hogy mi vezetett a régi-új elnök hatalmas győzelméhez, arról sokat fognak még beszélni az elemzők, de kétségkívül szerepet játszott benne, hogy az amerikaiak többsége úgy érzi, rosszabbul él most, mint a korábbi Trump-ciklus idején, az elszabadult infláció és a tartósan magas kamatok komoly nehézségeket okoztak az átlagembereknek – leginkább ezzel magyarázható, hogy a republikánus jelölt olyan társadalmi rétegekben is messze jobban szerepelt a várakozásoknál, amelyek hagyományosan demokrata szavazónak számítanak, mint a színes bőrűek, a latinók, a munkásemberek.

Számunkra azonban az okoknál fontosabbak a következmények: mit hoz a világ, és benne Európa számára az újabb Trump-éra, milyen hatása lesz visszatérésének a jelenleg zajló háborúkra. Jósolni azért is lehetetlen, mert külpolitikai elképzeléseiről túl sok konkrétumot nem osztott meg a kampányban Trump, azt azonban mindvégig hangoztatta, és tegnapi győzelmi beszédében megismételte, hogy véget kíván vetni a háborúknak. Némi fogódzót e kijelentése, no meg a múltbeli tapasztalataink és a jelen válságai jelenthetnek. Ugyanis némi előzetes tudása mindenkinek van arról, hogy milyen az, amikor Trump az amerikai elnök: 2016 és 2020 között ugyanis ő állt a világ legerősebb államának élén. És az alatt a 4 év alatt minden kétséget kizáróan békésebb hely volt a világ. Ez lehet konjunktúra is, ugyanakkor az mégiscsak tény, hogy számos elődjével szemben nem indított háborút, mégis a lehető legerőteljesebben lépett fel Irán ellen, ami az Izrael és több arab állam közt létrejött ún. Ábrahám-megállapodásokkal együtt nagy mértékben hozzájárult ahhoz, hogy valamelyest normalizálódjék a helyzet a Közel-Keleten. Ugyanúgy erőt demonstrálva, de a tárgyalástól nem elzárkózva kezelte azt a válságot, amikor Észak-Korea nukleáris fenyegetése okozott aggodalmat világszerte. S bár a „mi lett volna, ha...” típusú érvelés zsákutcába vezet, talán nem érdektelen eljátszani a gondolattal: meg merte volna-e támadni Ukrajnát Putyin, ha Amerika élén egy olyan karakán, hatalmával élni tudó, kissé talán kiszámíthatatlan vezető áll, mint Trump. Válasz erre nincs, nem is lehet – de az már a tények birodalmába tartozik, hogy a Biden-éra a szégyenteljes afganisztáni kivonulással kezdődött, az ukrajnai háborúval folytatódott, majd a közel-keleti harcok kiújulásával ér véget, miközben a kínai viszony is egyre terheltebbé vált, összességében tehát a világ kiszámíthatatlanabbá, konfliktusokkal terheltebbé vált, és Amerika tekintélye folyamatosan csorbult.

Amikor ezért Trump győzelmének lehetséges következményeit próbáljuk számba venni a háborúk lezárásáról szóló ígéretei mellett legalább olyan fontos a jelölt kampányszlogenje, a Tegyük újra naggyá Amerikát! felhívás is. Az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján nem lehet vitás, hogy békésebb a világ akkor, amikor Amerika kellően erős. Illúzióink ne legyenek: Trump hivatalba lépésével nem köszönt majd be a világbéke kora, de ha a régi-új elnöknek Amerika megtépázott nimbuszát sikerülne valamelyest helyreállítania, az alighanem segítené a rend helyreállítását a Közel-Keleten és a fegyvernyugvást Ukrajnában.

 

Fotó: Facebook / Donald J. Trump

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 245
szavazógép
2024-11-07: Közélet - Nagy D. István:

Sok a behoznivaló (Illyefalva)

Komoly kihívásokkal néz szembe Benkő Árpád Jenő, Illyefalva polgármestere, hiszen egyebek mellett a község történetének legnagyobb értékű és a munkálatok volumenét tekintve mindenképp legjelentősebb beruházását kell végigvinnie: a szennyvízhálózat kialakításának 39 millió lejbe kerülő munkálatait. Az elöljáró szerint ugyanakkor ezen túl még bőven kerül megoldatlan probléma, legyen szó közművesítésről, úthálózatról, melyek megnyugtató rendezéséhez valószínűleg egy mandátum kevés lesz.
2024-11-08: Elhalálozás - :

Elhalálozás