Tamási Áron SzínházDürrenmatt-darabot rendez Bocsárdi László

2024. november 12., kedd, Kultúra

A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő elő­adása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái péntek délután kezdődtek el a színház Kamaratermében. A próbán a színház teljes társulata megjelent, Bocsárdi szándéka szerint ugyanis valamennyien játszani fognak az előadásban.

  • Fotó: Barabás Zsolt
    Fotó: Barabás Zsolt

Elöljáróban a rendező elmondta: a színház sok elő­adása és turné miatt több rövidebb időszakban tudnak csak próbálni a február elejére tervezett bemutatóig. Az öreg hölgy látogatása (Seprődi Kiss Attila rendezése, 1976), A csendestárs (Zakariás Zalán rendezése, 2007) és A fizikusok (Zakariás Zalán rendezése, 2011) után ez lesz a sepsiszentgyörgyi színház negyedik Dürrenmatt-előadása.

Mindenekelőtt egy Esterházy Péter-idézetet olvasott fel Bocsárdi László, mely által az egykori Figura Stúdió amatőr társulatának működésére emlékeztette a csapatot. Az idézet elsősorban arról szólt, hogy a színházban az egyéniségek természetüknél fogva az egymástól való különbözőségüket élik meg és élik ki, míg egy társulatra jellemző átfogó koncepció csakis az azonosságtudatban jöhet létre, amely minden jól működő közösség alapfeltétele.

A világ jelenlegi helyzetében rendkívül fontossá válik a felelősség, felelősségvállalás kérdése – mondta ezután Bocsárdi, majd felsorolta az utóbbi években rendezett előadásait, melyek közül valamennyi a tudatosításról szólt. Szerinte csak olyan színházat érdemes ma művelni, mely a lelkiismeret felébresztését célozza, nem elég csak azért előadásokat készíteni, mert ahhoz ért a legjobban egy színházi társulat. A művész szerepét Hamvas Béla arlequinjéhez (bohóc, bolond) hasonlította, aki mindenek fölött áll, társadalmon kívüli, nincsen száma (a tarotkártyában), és mégis kulcsfigura, aki leleplezi a társadalom hibáit. A művészet is csak akkor valódi, ha nincs konkrét üzenete, ha teljesen szabad, mentes mindenfajta ideológiától, és a különböző mai problémákat, helyzeteket, embereket a maguk ellentmondásosságában tudja bemutatni. Rendkívül fontos az is, hogy csak a kortárs művészetnek van értelme, Pilinszkyvel együtt Bocsárdi László is azt vallja, hogy csak a kortárs művészet által lehet az örökkévalóságot megfogalmazni.

A bevezető gondolatok után a rendező átadta a szót dramaturgjának, Dálnoky Rékának, aki röviden bemutatta Dürrenmatt életét és művészetét, majd a most színpadra állítandó Angyal szállt le Babilonba című darabjának fontosabb kérdéseiről, bibliai motívumairól esett szó. Dürrenmatt dramaturgiája a váratlan fordulatok dramaturgiája, így folyamatosan új helyzetbe hozza a nézőt – hangzott el. A nagy svájci drámaíró szerint ugyanakkor a komédia az egyetlen műfaj, amely a világ tragikumát ki tudja fejezni.

A próba második felében Bocsárdi László felolvasta a még alakulóban lévő szövegkönyvet, melyet továbbra is próbálnak még sűríteni, tömöríteni az alkotók.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 180
szavazógép
2024-11-12: Élő múlt - Váry O. Péter:

Gábor Áron gesztenyéje

Koszorú is volt ott, meg gyertyacsonk is, természetesen, a legmegrendítőbb mégis az az egy szem gesztenye.
2024-11-12: Kultúra - :

Vetró András és Sárosi Csaba kiállítása (Kettős tárlatmegnyitó és filmvetítés a Vigadóban)

Rangos képzőművészeti esemény helyszíne volt szerdán délután a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központ emeleti díszterme, ahol népes érdeklődő jelenlétében a céhes város két neves alkotója, Vetró András szobrász és Sárosi Csaba grafikus közös kiállítása nyílt meg.