Közel száz résztvevővel tartották meg szombaton a XXII. Tiszta Forrás Népdalvetélkedőt a sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceumban. Az Eufónia Kulturális Egyesület szervezésében rendezett versenyen a kisdiákokat díjözönnel bíztatták a folytatásra, a nagyobbaknál szigorúbban bírálták az énekeseket.
A szervező egyesület által megfogalmazott célja a vetélkedőnek a székelyföldi népi énekes hagyományok megőrzése, ápolása, népszerűsítése és művelése, a tehetséges fiatalok felkarolása, pártolása, a fiatal korosztály ízlésének és identitástudatának fejlesztése. Mindezek mellett ez nem csak verseny, fontos, hogy a népdal kedvelői együtt legyenek, meghallgassák egymást és ebből is építkezzenek – mondta lapunk megkeresésére az Eufónia Kulturális Egyesület elnöke. Sipos Zoltán úgy véli, a sok évi biztatás, figyelmeztetés a zsűritagok részéről kezd beérni, miszerint a versenyzők válasszanak csak eredeti népdalokat, olyanokat, amelyek koruknak, hangterjedelmüknek megfelelnek, ez főként a kisdiákok esetében a pedagógusok feladata.
A versenyszabály szerint az első és második osztályosoknak öt népdallal kellett készülniük, a harmadik, negyedik és ötödikeseknek tízzel, hatodiktól felfele húsz dal volt a kötelező, minden kategóriában egyet szabadon válaszottak ki az énekesek, egyet a zsűri kérésére adtak elő.
A sok díjra való tekintettel csak az első díjasok nevét közöljük korosztályonként: az elsősöknél három első díjast jutalmaztak, Baksa Beátát (lemhényi elemi iskola), Makó Lottit (csernátoni Végh Antal Általános Iskola) és Szilágyi Katalint (sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceum), a másodikosoknál négyen kaptak első díjat, Ficz Soma (sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola), Jakab Zsófia (Plugor Sándor-iskola), Lőfi Nóra (sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium) és Szőcs Johanna (kézdiszentkereszti Trefán Leonárd Általános Iskola), a haramdikosok körül öten érdemelték ki a legmagasabb kitüntetést, Földes Zsolt (kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceum), Gáspár Anett (Trefán Leonárd-iskola), Székely Luca (bodoki Henter Károly Általános Iskola), Székely Zsófia (kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium) és Hajdú Zonga (kézdivásárhelyi Molnár Józsiás Általános Iskola).
A negyedik osztályosok énekét a gimnazisták és középiskolások versenyét követő zsűri értékelte, mivel ennek a korosztálynak a nyertesei a nagyobbakkal együtt részt vehetnek a Székelyföldi Regionális Népdalversenyen. Negyedik osztályban első díjat kapott Benkő Magor Árpád (Székely Mikó Kollégium), az ötödik osztályban Kelemen Hanna Dorka (Petőfi Sándor Általános Iskola) előadása kapta a legnagyobb pontszámot, a hatodik osztályban Somodi Ágota (Kőrösi Csoma Sándor Líceum) az első helyezett, a hetedikben Zsigmond Tifani (Molnár Józsiás-iskola), a nyolcadikban nem osztottak első díjat. A középiskolás kategóriában kilenc, tíz és tizenegyedikesek vehettek részt a versenyen, kilencedikben a kézdivásárhelyi Fésűs Henrietta (székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Líceum), tizedikben Balázs Gergő (Székely Mikó Kollégium) bizonyult a legjobbnak, tizenegyedik osztályban nem ítélték oda az első díjat.