Benedek Dezső professzor SepsiszentgyörgyönMinden embernek hinnie kell valamiben

2024. november 14., csütörtök, Közélet

Olyan tudást kell átadnunk gyermekeinknek, hogy általa teljesen funkcionális közösség legyünk, túléljünk, és ez a túlélés jelentse anyanyelvünk és kultúránk fennmaradását is – állítja Benedek Dezső nyelvészprofesszor, antropológus. A Kolozsváron született, az Amerikai Egyesült Államokban élő világjárt kutató a Mathias Corvinus Collegium vendége volt Sepsiszentgyörgyön.

  • Benedek Dezső előadásán a Székely Mikó Kollégium konferenciatermében. A szerző felvétele
    Benedek Dezső előadásán a Székely Mikó Kollégium konferenciatermében. A szerző felvétele

A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem angol–német szakának elvégzése után öt esztendővel, 1978-ban egy római menekülttáboron keresztül emigrált Amerikába, beiratkozott a Pennsylvaniai Állami Egyetemre, és itt szerzett doktori címet irodalom és kulturális antropológia szakon. Ezen az egyetemen, majd harmincnyolc évig, idei nyugdíjazásáig a Georgiai Egyetemen tanított, évente vannak előadásai a kolozsvári BBTE pszichológia szakán. Legismertebb és elismertebb kutatói erdeménye a Tajvan délkeleti partvidékén lévő Irala (Orchidea)-sziget lakóinak, a yami törzs eltűnőfélben lévő kultúrájának megismerése és megismertetése.

Benedek Dezső előadásában elmondta, tizennyolc nyelven beszél, ezeket azért volt viszonylag könnyű elsajátítania, mert gyermekkorában a magyar és a román mellett megtanulta a németet és az oroszt, ezáltal később a latin, a germán és a szláv nyelcsaládokba tartozó nyelvekhez könnyebb volt az út. Beszélt kalandos kínai, afrikai, ázsiai útjairól, óceánjárásáról egy olajszállító tankhajón, amelynek sokszínű legénységét arra kérte, meséljenek történeteket. Készültek a jegyzetek, a több százezer fényképfelvétel, és eközben Benedek Dezső megerősödött abban, hogy minden embernek hinnie kell valamiben.

Lapunk kérdésére, hogy a két világ – a fizikai túlélésért küzdő őslakosok szigete és a 21. századi Európa és Amerika – között járva, azok nagyon különböző szintű civilizációját látva, szerinte mi az a három dolog, amit minden rendszerben feltétlenül meg kell tanítanunk gyermekeinknek, Benedek Dezső a következőket említette: a szülők iránti tisztelet, az, hogy mindenkinek kell hinnie valamiben, és úgy élni, végezni dolgainkat, hogy hozzájáruljunk egy teljesen funkcionális közösség létrehozásához, megmaradásához. Minden kultúrának van egy bizonyos megtartó ereje, ezt meg kell éreznünk és részévé válnunk, ezt ellenben nem magyarázzuk el eléggé a gyermekeinknek – mondotta. Éljünk aszerint,  úgy legyen nekünk jó, hogy az másnak is jó legyen – fogalmazott a 75 éves professzor.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 255
szavazógép
2024-11-14: Élő múlt - :

Makkai Rebecca: A nagymamám tanít engem

Az idei Ignácz Rózsa Napok díszvendége a Chicagóban élő Makkai Rebecca kortárs amerikai irodalomban kiemelkedőt alkotó, elismert írónő, Ignácz Rózsa író-színművész unokája, Makkai Ádám (Budapest, 1935. december 16. – Budapest, 2020. január 18.) kétszeres Kossuth-díjas költő, nyelvész, műfordító lánya volt, aki életében először járt Kovásznán. Makkai Rebecca személyesen nem ismerte apai nagyanyját, hiszen 1978. április 20-án született Chicagóban, az illinoisi Lake Bluffban nőtt fel, másfél éves sem volt, amikor Budapesten 1979. szeptember 24-én Ignácz Rózsa autóbalesetben elhunyt. Az amerikai regény- és novellaíró az Ignácz Rózsa Napok keretében tartott emlékkonferencián és koszorúzási ünnepségen mondott beszédeinek szerkesztett változatát közöljük az alábbiakban.
2024-11-14: Magazin - :

Mit nézzünk a moziban és a streamingoldalakon? (Filmajánló)

Coppola Megalopolisa a moziban
Azt írta a szaksajtó, hogy 2024 filmes szempontból szegényes lesz a forgatókönyvírók sztrájkja miatt, nem fogunk eredeti történetekben és varázslatos kalandokban gyönyörködni, vagy ha igen, csak mértékkel. Aztán itt van a Megalopolis...