Netanjahut bízták meg a kormányalakítással

2009. február 21., szombat, Világfigyelő

Benjámin Netanjahut, a jobboldali Likud párt vezérét kérte fel az új izraeli kormány megalakítására Simon Peresz államfő. Peresz tegnap délután a jeruzsálemi elnöki hivatalban adta át a hivatalos kormányalakítási megbízást.

Az izraeli államfő azután döntött Netanjahu felkérése mellett, hogy délelőtt hiába győzködte külön-külön a két nagy párt vezetőjét, Netanjahut és Cipi Livni külügyminisztert, a centrista Kadima elnökét, hogy alakítsanak egységkormányt, különben zsákutcába kerülhet a békefolyamat a palesztinokkal. Livni később nyilvánosan kizárta, hogy a Kadima részt venne olyan kormánykoalícióban, amelynek élén Netanjahu áll.

Netanjahu a kormányalakítási megbízás átvétele után azonnal széles nemzeti egységkormány létrehozására hívott fel a Kadima és az Ehud Barak védelmi miniszter vezette Izraeli Munkapárt részvételével, ám továbbra sincs jele annak, hogy ez utóbbiak hajlandóak lennének csatlakozni a Likud-vezető kormányához.

Netanjahunak, aki 1995―99 között egyszer már betöltötte a miniszterelnöki tisztséget, összesen hat hét áll rendelkezésére ahhoz, hogy lefolytassa a hivatalos kormányalakítási tárgyalásokat, és bemutassa kabinetjét a parlamentnek. A Likud elnökének felkérésével Peresz szakított azzal az izraeli hagyománnyal, hogy a legerősebb parlamenti párt vezére kap megbízást a kabinet megalakítására. A február 10-i előrehozott parlamenti választásokon a Kadima huszonnyolc mandátumot szerzett, eggyel többet, mint a Likud. Ugyanakkor az utóbbinak van esélye arra, hogy kisebb, vallásos és szélsőjobboldali pártok bevonásával parlamenti többséggel rendelkező kormánykoalíciót hozzon létre. Netanjahu e pillanatban a világi vagy vallási szélsőjobbra és az ultraortodox pártokra alapozná a kormányt; ezekkel együtt 65 képviselője lenne a 120 tagú kneszetben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 938
szavazógép
2009-02-21: Világfigyelő - x:

Leváltanák Csáky Pált

Aláírásgyűjtés indult a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjában (MKP) Csáky Pál elnök leváltásáért. A Sme szlovák véleményformáló napilap úgy tudja, az MKP rimaszombati járási szervezetében huszonöten írták alá azt a petíciót, amely Bugár Béla visszatérését követeli az MKP élére. Hasonló petíció készül a galántai járásban, s a tőketerebesi és a nagymihályi járásban is beszédtéma lett ez. Mede Vencel, a párt pozsonyi területi választmányának elnöke jelezte, hogy a májusi pártkongresszuson javasolni akarja Csáky leváltását. Simon Zsolt parlamenti képviselő, volt mezőgazdasági miniszter is Csáky nyílt bírálói közé tartozik.
2009-02-21: Világfigyelő - x:

Lincshangulat Itáliában (Magasles) — Bogdán László

Amikor másfél esztendeje egy román vendégmunkás megerőszakolt és bestiálisan meggyilkolt Olaszországban egy negyvenhat éves asszonyt, úgy tűnt, elszabadul a pokol, de ma már láthatjuk, az akkori xenofób kirohanások s az ezek után majdnem törvényszerűen következő, az olaszországi nagyvárosok peremvidékén kialakuló románcigány-táborok barakkjai elleni Molotov-koktélos merényletek meg az elszabaduló utcai erőszak csak előjátéka volt a mostani helyzetnek.