Közös erővel meg akarják fejteni az internetes telefonbeszélgetések kódjait európai uniós tagállamok bűnüldöző szervei, hogy lehallgathassák a bűnszervezetek tagjainak beszélgetéseit ― közölték tegnap Hágában az EU igazságügyi együttműködési szervezetének, az Eurojustnak a székhelyén.
A Skype és más internetes telefonos szolgáltatók titokban tartják kódjaikat, ezért jelenleg nem lehetséges a világhálón folytatott beszélgetések lehallgatása. A lehallgathatóság megteremtését célzó együttműködést az olasz rendőrség maffiaellenes harcra szakosodott főparancsnoksága kezdeményezte, s az EU-tagállamok nyomozó szerveinek ez irányú erőfeszítéseit az Eurojust olasz szekciója hangolja össze. Az összefogásnak nemcsak a technikai, hanem a jogi problémák megoldása is célja.
Amerika békülékeny Kínával
Az emberi jogokról, Tajvanról vagy Tibetről folyó vita nem zavarhatja meg az Egyesült Államok és Kína törekvését az egyetértésre távolabb mutató ügyekben ― jelentette ki Hillary Clinton amerikai külügyminiszter, aki tegnap Pekingbe érkezett. A politikus az őt kísérő újságíróknak elmondta, hogy kínai látogatásán felveti ugyan ezeket a vitatott témákat, de nem hiszi, hogy bármelyik fél engedni fog eddigi álláspontjából. Nincs szó arról, hogy nem szerepelnek a napirenden ezek a gyakorta vitához vezető kérdések ― jelentette ki. Ehelyett azonban jobb az olyan hosszú távú kérdésekre összpontosítani, amelyekről közös álláspont alakítható ki, mint például a klímaváltozás, a globális pénzügyi válság és az Észak-Korea jelentette biztonsági fenyegetések. Ezek alkotják a legfontosabb témákat Pekingben ― mondta a külügyminiszter, aki az első külföldi útján keresi fel a kínai fővárost.
Átengedik a szállítmányokat
Tádzsikisztán és Üzbegisztán beleegyezett abba, hogy átengedi a területén a NATO nem katonai szárazföldi és vasúti szállítmányait. Mark Harnitchek ellentengernagy szerint heti 50―200 konténert szállítanak Üzbegisztánba s onnan tovább Tádzsikisztánba. ,,Tádzsikisztán szerepe nagyon lényeges, mert ez az ország fekszik legközelebb afganisztáni támaszpontjainkhoz" ― mondta. A közép-ázsiai országoknak jelentős szerepük van az Afganisztánban harcoló nemzetközi erők utánpótlásának biztosításában. A NATO és a legnagyobb afganisztáni katonai kontingenssel rendelkező Egyesült Államok próbál alternatív útvonalakat kiépíteni a térségben, mert Kirgizisztán felmondta a területén működő Manasz támaszpont amerikai bérletét.
Lemondott a lett kormány
Lemondott tegnap az utóbbi időben egyre népszerűtlenebbé vált lett kormány, Valdis Zatlers államfő pedig elfogadta a kabinet távozását. Ivars Godmanis miniszterelnök és miniszterei azt követően kényszerültek távozni tisztségükből, hogy a kormánykoalíció két legnagyobb pártja tegnap Godmanis távozását követelte, ebben látva az egyetlen lehetőséget arra, hogy megerősödjék a közvéleménynek a kabinet iránti bizalma. A kis balti köztársaság gazdasága évek óta tartó erőteljes növekedés után az elmúlt időben recesszióba süllyedt, aminek hatására a lett belpolitikai helyzet is ingataggá vált.