Elutasította a csíkszeredai bíróság az úzvölgyi katonatemetőbe tavaly júliusban kihelyezett fakeresztek ügyében benyújtott fellebbezést, melyben Csíkszentmárton és Hargita megye önkormányzata az ügyészségi vizsgálat folytatását kérte. Az ítélet jogerős, így az érintetteknek már nincs törvényes lehetőségük megkérdőjelezni a fakeresztek kihelyezését és ennek körülményeit.
A temetőt gondozó Csíkszentmárton és Hargita megye önkormányzata azután fordult a bírósághoz, hogy a csíkszeredai ügyészség áprilisban vádemelés nélkül zárta le azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a nacionalista Nemzet Útja (Calea Neamului) Egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indított. Kérték a csíkszeredai bíróságot, vizsgálja felül az ügyészség megállapítását, és kötelezze a büntetőeljárás folytatására. A bírák a napokban hozott ítéletükben megalapozatlannak ítélték és elutasították a fellebbezést.
Az ügyészség Csíkszentmárton polgármestere, Hargita megye tanácselnöke és más magánszemélyek feljelentése nyomán több eljárást indított a tavaly júliusi keresztállítás kapcsán, de végül mind visszavonta ezeket. A vádpontok a következők voltak: nyilvános uszítás, gyűlöletre, erőszakra és diszkriminációra felbujtás, rongálásra felbujtás, birtokháborításra felbujtás, sírgyalázás, építési engedély nélküli munkálatok kivitelezése a temetőben. Az ügyészség megállapította, hogy az első vádpontban a tényállás nem áll fenn. A 150 fából készült emlékkereszt felállításával kapcsolatban megállapították, hogy bár fennáll a lehetősége annak, hogy az engedély nélkül történt, a cselekmény nem tartozik a büntetőjog körébe, mivel „a temető nem rendelkezik műemlék státusszal”.
A 150 kisebb és egy nagyobb fakeresztet tavaly júliusban állították fel a katonatemetőben román nacionalisták, miután az első térfoglalásukat az igazságszolgáltatás törvénytelennek minősítette, és egyúttal elrendelte a kihelyezett jelképek és építmények eltávolítását.