Vezető politikusaik „luxusutazásai” miatt támadják egymást az elnökválasztási kampány utolsó hetében a kormánypártok: a téma tisztázása érdekében két vizsgálóbizottság megalakításáról döntött tegnap a parlament együttes ülése.
A szociáldemokrata politikusok azt állítják a mandátuma végéhez közeledő Klaus Iohannisról, hogy turisztikai ügynökségként használta és indokolatlan költségekbe verte az elnöki hivatalt, amikor olyan egzotikus dél-amerikai és afrikai országokba szervezett – pihenőnapokat is magában foglaló – körutakat, amelyekkel Románia nem tart szoros kapcsolatot.
Az Agerpres hírügynökség szerint a tizenöt tagú parlamenti vizsgálóbizottság feladata lesz megállapítani az elnöki hivatal kiadásaira vonatkozó dokumentumok titkosításának okait és jogalapját, kideríteni az államfő külföldi és belföldi utazásaihoz használt luxus-magánrepülőgépek bérlésének költségeit, az államfő külföldi szállásköltségeit, valamint külföldi utazásainak számát és az ezek során felmerült kiadásokat. A bizottságnak ezek mellett feladata megállapítani, hogy mennyibe került a golfpályák építése az államfő rendelkezésére bocsátott két protokollvillában, és mekkora kiadásokkal járt az Aviatorilor sugárúton lévő – az elnöki mandátum utáni időszakra előkészített – villa felújítása. A vizsgálat kiterjed a Klaus Iohannis síüdüléseivel és nagyszebeni útjaival kapcsolatos kiadásokra is.
Egy másik különbizottságot a PNL kezdeményezésére az „ingatlanmaffia” kivizsgálása érdekében hozott létre a parlament, miután a G4Media hírportál azt állította Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnökről, hogy az ügyfeleit megkárosító Nordis ingatlanfejlesztő költségén vett részt luxusutazásokon, amit a PSD elnöke korábban nyilvánosan tagadott.
A bizottságnak a Nordis-ügyből kiindulva feladata lesz azoknak a törvénytelen módszereknek a feltárása, amelyekkel az ingatlanfejlesztők ugyanazt a lakást két vagy több vevőnek adják el. A parlamenti testület azonosítani készül azokat a mechanizmusokat, amelyekkel az ingatlanfejlesztők „elsikkasztják” vállalkozásaik vagyonát, majd csődbe juttatják a cégeiket, és a kárt a jóhiszemű vásárlókra hárítják. A bizottság fel szeretné tárni azt is, hogy miért nem lépett fel az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság a különböző típusú ingatlancsalások ellen.