Kelemen: A parlamentben kell lennünk

2024. november 22., péntek, Belföld

Nekünk azért kell ott lennünk a parlamentben, hogy a rossz döntéseket meg tudjuk akadályozni, a jó döntéseknek pedig a részévé kell válnunk – mondta az RMDSZ államfőjelöltje tegnap az M1 aktuális csatornán.

  • Gazdafórum Nagykárolyban. Fotó: Facebook / Kelemen Hunor
    Gazdafórum Nagykárolyban. Fotó: Facebook / Kelemen Hunor

Kelemen Hunor a közigazgatás tervezett átszervezéséről úgy fogalmazott, ez jelenti a legnagyobb veszélyt az erdélyi magyarság számára, mert az évtizedekig tart és teljes kiszolgáltatottságot hoz magával. A már a parlament előtt lévő törvénytervezet felszámolná az érvényben lévő megyerendszert, és a jelenlegi negyvenegy megyét nyolc nagy megyébe olvasztaná be. Az RMDSZ elnöke szerint ez károsan hatna az erdélyi magyarságra, mert a többségében magyarok lakta megyék román megyékkel való összeolvasztása miatt megváltoznának az etnikai arányok. Ez pedig amellett, hogy elveszítené politikai súlyát az erdélyi magyar közösség jelentős része, kulturális és oktatási intézmények megszűnését is eredményezheti – mutatott rá. Hozzátette, a törvénymódosítás a városokat is érinti. Példaként említette Kézdivásárhelyt, amely több száz éves múltja ellenére elveszítené városi rangját, mert a lakosságszáma jelenleg nem éri el a húszezret.

Az RMDSZ államfőjelöltje emlékeztetett, ezzel a reformmal korábban Traian Băsescu államelnök is próbálkozott, de az akkor kormányban lévő erdélyi magyarság ezt meg tudta akadályozni.

A pártelnök közölte, a választási kampányban az RMDSZ ugyan a magyar közösség hangjaként szólt, de programja a teljes társadalmat érinti. Ilyenek a demográfiai kérdések, illetve az azokra adott válaszok – mondta. Kijelentette, javítani kell az életminőséget Romániában, ami a fiatalok otthonmaradását segítené. Fontosnak nevezte olyan családtámogatási programok elindítását is, amelyek a gyermekvállalást segítenék elő.

 

Kiszámíthatóságot a mezőgazdaságban

Az RMDSZ rendet, kiszámíthatóságot akar teremteni a mezőgazdasági támogatási rendszerben, ha megkapja az ehhez szükséges választói támogatást, és adott esetben kormányzati eszközökhöz is jut programja életbe léptetéséhez – nyilatkozta szerdán Kelemen Hunor Nagykárolyban, ahol egy gazdafórumon vett részt. Rámutatott: a bukaresti szociálliberális nagykoalíció rossz döntések sorozatával reagált az orosz–ukrán háború következményeire, az afrikai sertéspestis okozta károkra, a létező támogatási programokat pedig átgondolatlanul léptette életbe, valójában saját mezőgazdasági vállalkozóit szabotálja. Bírálta a mezőgazdasági géppark megújítását célzó, egyébként általa is szükségesnek tartott program életbe léptetésének módját, amelyre a gazdák csak a mezőgazdasági gépek forgalmazóin keresztül pályázhatnak, és megyénként legfeljebb 50–60 gazdálkodónak jut belőlük.

Kelemen Hunor rámutatott: azért is fontos, hogy az RMDSZ által meghirdetett A józan ész programja a kormányprogram részévé váljon Bukarestben, mert egyáltalán nem mindegy, milyen álláspontot képvisel majd Románia abban az európai uniós vitában, amely jövőre kezdődik a mezőgazdasági támogatásokról.

A fórumon felszólaló gazdák a bukaresti kormány által beígért kártérítések elmaradását, vagy elégtelen voltát, a pályázati rendszerek és hivatali ügyintézés bürokratikus voltát sérelmezték.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 110
szavazógép
2024-11-22: Közélet - :

Minden, amit a parlamenti és elnökválasztási szavazásról tudni kell (Önkormányzati szemle)

A következő három vasárnapon Romániában parlamenti és elnökválasztásokat tartanak. Most vasárnap zajlik az elnökválasztás első fordulója, és amennyiben az a valószínűsíthető forgatókönyv érvényesül, hogy egyik jelölt sem éri el az 50 százalék + 1 szavazatot, két hét múlva, december 8-án zajlik majd a döntő, második forduló, mely során az első két helyezett közül választjuk meg Románia elnökét a következő öt évre. A kettő között, december 1-jén kerül sor a parlamenti választásokra, mely során megválasztjuk azokat a képviselőket és szenátorokat, akik a következő négy évben a törvényhozó testületben dolgoznak. Ekkor dől el, hogy ki lesz az a 4 képviselő és 2 szenátor, aki Kovászna megyét képviseli a bukaresti parlamentben.
2024-11-22: Belföld - :

Nem zárnak be, nem lesz elbocsátás (Román Posta)

Cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket a tegnapi kormányülést követő sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter.