Az utolsó csörték

2024. november 22., péntek, Kármentő

Nagy mérkőzést szervezett az elnökjelölteknek a Digi24 hírtelevízió Kolozsváron a Babeș–Bolyai Tudományegyetemen azért, hogy a szavazók vasárnap ki tudják közülük választani a legeslegjobbat. Sajnos a két esélyesebbecskének tartott induló, Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă nem tette tiszteletét a vitán. Ők a háttérben harcolnak egymás ellen.

A miniszterelnök Ciolacu (barátaival együtt) 2022-ben Nizzába röpült egy magán-luxusrepülővel. Az utat a Nordis ingatlanfejlesztő cég fizette, amely több ügyfelét is becsapta olyan formán, hogy egy lakást több személynek is eladott, és most fizetésképtelenné vált. Azóta a futballbírók mezéről is lekerült a Nordis felirat, amelyről azt gondoltam, hogy valami skandináv cég, mely a bírók ruházatát reklámozza és fizeti.

Amikor kiderült, hogy szelek szárnyán, luxusgépen utazott az államelnökjelölt, és érdeklődni próbáltak tőle, Ciolacu nem nagyon akart emlékezni az emlékezetesnek tűnő utazásra. „Voltam én 2022-ben Franciaországban? Nizzában?” – kérdezett vissza. Később olyasmit mondott, hogy nem egy tarka kutya van a világon, mert a Ciolacu név nagyon gyakori. Aztán, amikor a beszállókártyák is előkerültek, mégiscsak visszatért az ideiglenesen elment memóriája, de az is eszébe jutott, hogy mindent az utasok (mármint ők) fizettek.

A repülőút kifizetésébe a legnagyobb összeggel valószínű, hogy a Nordis kárvallottai szálltak be, az utazáson részt vevő szegény kormánytagok és más tisztségviselők ugyanis aligha engedhetik meg maguknak a 60 000 eurós kiadást (hiszen vagyonnyilatkozataik alapján ennél jóval szegényebbek). Ráadásul szegényeket most azzal gyanúsítják, hogy gyanús alakok fizettek nekik luxusutakat.

Most már értem, hogy miért akar Ciolacu államelnök lenni: fülébe juthatott, hogy Iohannis elnök a kedves feleségével együtt éveken át állami pénzen utazgatott luxusrepülővel, amihez persze senkinek semmi köze.

A kormányzásban társa és kollégája, az elnökválasztási kampányban ellenfele és ellensége, Nicolae Ciucă szintén nem volt jelen a kolozsvári vitán. Ellene (illetve ismeretlen személy ellen) vizsgálatot indított a korrupcióellenes ügyészség az Egy katona a haza szolgálatába című könyvének reklámozása miatt, amely kétmillió euróba került, és közpénzből fizették. Hát ha ő a haza szolgálatában cselekedett, akkor miért ne fizethetett volna valamit vissza érte a haza is? Ő azt bizonygatja, hogy az egészet ellenfelei, a szociáldemokraták melegítették fel, hogy eltereljék a szót és figyelmet Ciolacuék nizzai kiruccanásáról.

A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen szervezett vitán végül csak hatan jelentek meg, de egy közülük – Ludovic Orban – bedobta a törülközőt, és megmutatta, hogy milyen egy igazi lovag, mert egy hölgy, az USR-s Elena Lasconi javára visszalépett a jelöltségtől. Úgy látszik annyira utálja egykori liberális kollégáit, hogy nem azok, hanem az USR javára lépett le. A jelenlevők bátran támadták az ott jelen nem levő két jelöltet, Ciolacut és Ciucăt, akik biztosan a váratlan ütésektől féltek, ezért nem mentek oda. Különösen az amazon Elena Lasconi esett nekik (és Mircea Geoanănak is). A nekik feltett kérdések olyanok voltak, mint a pusztába (illetve az éterbe) kiáltott szavak. Ciolacu és Ciucă tanult a nagy elődtől, Klaus Iohannistól, aki szintén nem szerepelt szópárbajokon, mégis megválasztották kétszer is (pedig így visszagondolva még az egy is sok lett volna).

A vitán Mircea Geoană volt NATO-főtitkárhelyettes mindenkit meglepett azzal, hogy egyetértene Ukrajnában a békét területért elvvel (ő, aki a harcos NATO-ban tevékenykedett!).

George Simion a szelídebbik oldalát mutatta. Csak nehogy a végén még a magyarokat kezdje dicsérni, abban reménykedve, hogy ha bekerül a második fordulóba, akkor rá fognak szavazni.

A volt külügyminiszter, Cristian Diaconescu igazi diplomataként viselkedett, úgy beszélt, hogy szinte semmit sem mondott.

Kelemen Hunorról azt mondják a tudósítók, hogy messze a legtapasztaltabb jelölt, a témák nagy többségében korrekten érvelt, és úgy érzi, meg kell mutatnia, hogy lojális Bukaresthez. Örömmel tapasztaltuk, hogy a magyar kártyát nem húzták elő a jelenlevők. Kár, hogy Kelemennek nincs esélye arra, hogy megnyerje a választásokat, a második fordulóig kiderül, hogy kihez irányítja szavazóit. Bár a szavazók nem mindig hallgatnak az iránymutatókra, főleg, hogy többször is megjártuk már az ilyen iránymutatás nyomán, legutóbb ugye Iohannisszal is.

 

Fotó: Facebook / Kelemen Hunor

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 108
szavazógép
2024-11-22: Világfigyelő - :

Interkontinentális ballisztikus rakétát lőtt ki Oroszország – mi következik? (Világpolitikai figyelő)

Miután tegnap Oroszország a háború során először interkontinentális ballisztikus rakétákkal támadta Ukrajnát, felmerült a kérdés, hogy van-e védelem ezek ellen, illetve milyen következményei lehetnek a lépésnek. Demkó Attila véleményét közöljük alább.
2024-11-22: Világfigyelő - :

Ezer nap után (Kárpátaljai levelek)

Közel három éve, 2022. február 24-én, azaz a háború kitörésének napján ki gondolta volna, hogy 1000 nap múlva is az öldöklés, a pusztítás örvényében fogunk élni...