Békési levelekEzer

2024. november 27., szerda, Jegyzet
Pálmai Tamás

Hetente jönnek a levelek északkeletről. Az ezredik háborús nap alkalmából küldöttet most közzéteszem. Okulásul. Bár legszívesebben azok orrát verném bele abba a bizonyosba, akiknek zsíros üzlet mindaz, ami ma ott történik.

„Ma van a háború 1000. napja. Nem gondolta senki, hogy ennyi idő elteltével még mindig ebben a helyzetben leszünk, sőt, egyre mélyebben benne. Igazából nem lehet kívülről elképzelni azt, ami ezzel jár. Mert nemcsak a háborús cselekményekről van szó, abból errefelé nincs sok, hála Istennek. De ott van a mindennapos rettegés a férfiakért. A körözések. A katonatemetések. A bujkálások miatt kiesett fizetések. Az állandó feszültségből és a gazdasági bajokból eredő családi konfliktusok. A szétszakadt családok, külön ünnepelt karácsonyok (már a 3.!), a külön élt életből következő eltávolodás. A 40–50 évesen kétségbeesetten vezetni tanuló nők tömege. A földeken, az állatokkal dolgozó, piacon egyedül rakodó nők és gyerekek. A teljes kiszolgáltatottság a hatóságoknak. A bármiféle tervezhetőség hiánya. Áramkimaradások, mindig új szabályozások, még egy csavar a srófon. A fiatal lányok hiábavaló párkeresése. A focipályákon már csak kisfiúk játszanak. Az elmenekülteknek a rettenetes honvágy, idegenség, ideiglenesség (meddig?!). Az otthagyott ház, gyümölcsfák, virágoskertek, állatok. A temetők. Az ismerősök. A templom. A haza. Minden, amit otthonnak nevezünk. A nagymamák, rokonok hiánya, akikre rá lehet bízni a gyereket. A kínos ügyintézések, nyakban a beteg gyerekkel, egyedül. Mert apa éjjel-nappal dolgozik, nincs itt, vagy már nincs. A szétrobbant családok: ki itthon, ki valahol Európában. Az egyedül itthon maradt öregek, akiknek már nincs miért, kiért élni. A gyerekek, az unokák nem jöhetnek haza. Nincs kivel menni az orvoshoz. A lefejeződött, kulcsembereket vesztett közösségek és a sokszoros terhet cipelő itthon maradottak fáradtsága. A tanárok nélkül maradt magyar iskolák és óvodák. A haza elvesztésének az érzése a helyben maradottaknak is, akik a népvándorlás miatt már sokszor idegennek érzik magukat otthon. A jobb jövőbe vetett remény egyre halványabb pislákolása. És mégis megvagyunk, élünk, működünk. Találkozunk, imádkozunk, beszélgetünk, figyelünk egymásra, összezárunk. Bízunk. Nem logikus bizalom ez, hanem az ígéret, hogy az Istent szeretőknek minden a javukra válik. Próbálunk a rossz történésekre jól válaszolni, tanulni, növekedni. Köszönjük az ezer nap minden imádságát, ránk gondolását, lelki és anyagi segítségét, a menekülők befogadását, a segélyszállítmányokat. Sokak számára megtartó erő ez. Áldjon meg az Úr minden imádkozót, segítőt, adjon békét a szívünkben, a gondolatainkban és az országainkban! Szeretettel: NN.”

No comment.

 

Fotó: Facebook / Volodimir Zelenszkij

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 106
szavazógép
2024-11-27: Közélet - Iochom István:

Ott kell lennünk, ahol a döntések születnek (Szili Katalin Háromszéken)

A december elsején sorra kerülő parlamenti választások fontosságáról tartott telt házas közéleti fórumot Szili Katalin, a Kárpát-medencei autonómiatörekvésekért felelős miniszterelnöki főtanácsadó, a Magyar Országgyűlés egykori elnöke és Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő, a Magyar Polgári Erő ügyvivő elnöke, aki a magyar összefogás jelöltjeként az RMDSZ listáján indul újabb mandátumért. A magyarországi politikus Kulcsár-Terza József meghívására érkezett Háromszékre. A nap folyamán Gyerő Józseffel, Kovászna polgármesterével és Szilveszter Szabolccsal, Kézdivásárhely alpolgármesterével is találkozott. A fürdővárosban Szili Katalin és kísérete meglátogatta a Boldog Apor Vilmos Gyermekvédelmi Központot.
2024-11-27: Kultúra - Bodor János:

Kőrösi Csoma Sándor a képzőművészetben

Kőrösi Csoma Sándor ábrázolása a képzőművészetben címmel tartott vetített képes előadást Jánó Mihály művészettörténész hétfő este a kovásznai művelődési ház Ignácz Rózsa-termében nagy számban megjelent közönség előtt. A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola által szervezett eseményre meghívást kaptak Vetró András, Sárosi Csaba és Éltes Barna képzőművészek, akik az általuk létrehozott Csoma-ábrázolásokról beszéltek.